Pixel

Rzym i Mediolan znajdują się w czołówce miast najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Trudno się jednak dziwić. Stolica wraz z Koloseum, Panteonem, licznymi bazylikami i fontannami nie bez powodu nazywana jest jednym wielkim muzeum. Mediolan to z kolei jedna ze światowych stolic mody.

Włochy kuszą zarówno miłośników nadmorskiego wypoczynku jak i zwiedzania zabytków. Mieszkańcy kraju słyną z gościnności, otwartości i są zawsze uśmiechnięci. Jest zatem szansa, że zaproszą nas na jedno ze swoich popisowych dań: wyborną pastę czy pizzę.

Informacje ogólne

Przepisy drogowe obowiązujące we Włoszech dla polskiego kierowcy nie będą wielkim zaskoczeniem. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy ze stażem nie przekraczającym 3 lat, gdyż obowiązują ich nieco inne zasady dotyczące limitów prędkości na drogach ekspresowych i autostradach. Warto również zwrócić uwagę na zasady parkowania, szczególnie w dużych miastach. 

Prędkość

Na niektórych autostradach trzypasmowych z systemem tutor (wykrywającym średnią prędkość na danym odcinku) limit prędkości może zostać zwiększony do 150 km/h. Zostaje to wówczas wyraźnie zasygnalizowane.

Warto pamiętać, że nieco odmienne przepisy obowiązują kierowców z niewielkim stażem jazdy. Osoby, które posiadają prawo jazdy mniej niż 3 lata na drogach ekspresowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h, a na autostradach – 100 km/h.

Przepisy ulegają zaostrzeniu również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jeśli nawierzchnia jest mokra, ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych wynosi 90 km/h, a na autostradach 110 km/h. 

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Poza terenem zabudowanym nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez 24h. W terenie zabudowanym – w sytuacjach ograniczonej widoczności, zarówno w dzień jak i w nocy. Tylne światło przeciwmgielne włączamy tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 m lub też występują intensywne opady deszczu czy śniegu.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i apteczka.

Warto pamiętać także o wymaganiach dotyczących opon. Stosujemy opony z bieżnikiem 1,6 mm. W rejonie Via d'Aoste w okresie od 15 października do 15 kwietnia (lub nawet dłużej) istnieje obowiązek używania opon zimowych (z bieżnikiem 4 mm) oraz wożenia ze sobą łańcuchów na koła. Używanie łańcuchów obowiązuje tylko w określonych warunkach (gdy na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu) i dotyczy wyłącznie dróg z odpowiednim oznakowaniem. Używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 15 XI do 15 III i dotyczy pojazdów do 3,5 t.  

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Włoch potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Włoskie autostrady są płatne. Przejazd przez nie nie wymaga jednak zakupu winiety. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od długości pokonanej trasy, a uiszcza się ją na bramkach zjazdowych. Płacić można kartą, gotówką lub specjalnymi kartami magnetycznymi VIACARD, które można kupić na stacjach benzynowych lub w biurze podróży. Jaka jest ich zaleta? Posiadaczy karty VIACARD obsługuje się przy osobnych stanowiskach, co w okresie wzmożonego ruchu na autostradach może okazać się bardzo przydatne.

We Włoszech płatne są również przejazdy niektórymi tunelami oraz wjazd do centrum Mediolanu (5 euro).

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Kierowców zawodowych i ze stażem poniżej 3 lat limity te jednak nie dotyczą. W przypadku zatrzymania przez policję nie powinni oni mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu. 

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho. 

Dzieci

Dzieci w wieku do lat 12 lub o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie z tyłu – w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami). Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone bez odpowiedniego zabezpieczenia pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osoby dorosłej. Noworodki muszą być przewożone w foteliku zwróconym w stronę przeciwną do kierunku jazdy.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Kierowcy z zagranicy w przypadku otrzymania mandatu muszą zapłacić go na miejscu. Jeśli nie mają przy sobie wymaganej kwoty, samochód zostaje zabrany na parking depozytowy do momentu uregulowania należności. Parking oczywiście także jest płatny.

Warto pamiętać o obowiązujących we Włoszech zasadach parkowania.

Podsumowanie

Wykroczenia we Włoszech są surowo karane. Dotyczy to w szczególności jazdy pod wpływem alkoholu oraz przekroczenia prędkości o więcej niż 40 km/h. W pierwszym przypadku mandat może sięgnąć nawet 6 000 euro (gdy kierowca nie wyraża zgody na badanie alkomatem). Wiąże się ponadto z 10 punktami karnymi oraz utratą prawa jazdy do roku. W drugim przypadku mandat może sięgnąć ponad 3 000 euro. Z wyjątkową surowością karane są również wykroczenia, jakich kierowca dopuści się w nocy, w godzinach od 22 do 7. Wysokość mandatu wzrasta wówczas o 30%. Warto wiedzieć również o  tym, że za jazdę z tzw. "zimnym łokciem" grozi mandat w wysokości 41-160 euro.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl