Rzym i Mediolan znajdują się w czołówce miast najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Trudno się jednak dziwić. Stolica wraz z Koloseum, Panteonem, licznymi bazylikami i fontannami nie bez powodu nazywana jest jednym wielkim muzeum. Mediolan to z kolei jedna ze światowych stolic mody.
Włochy kuszą zarówno miłośników nadmorskiego wypoczynku jak i zwiedzania zabytków. Mieszkańcy kraju słyną z gościnności, otwartości i są zawsze uśmiechnięci. Jest zatem szansa, że zaproszą nas na jedno ze swoich popisowych dań: wyborną pastę czy pizzę.
Informacje ogólne
Przepisy drogowe obowiązujące we Włoszech dla polskiego kierowcy nie będą wielkim zaskoczeniem. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy ze stażem nie przekraczającym 3 lat, gdyż obowiązują ich nieco inne zasady dotyczące limitów prędkości na drogach ekspresowych i autostradach. Warto również zwrócić uwagę na zasady parkowania, szczególnie w dużych miastach.
Prędkość
- W terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.
- Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 90 km/h. Samochody powyżej 3,5 t – 80 km/h, a z przyczepą – 70 km/h.
- Na drogach ekspresowych dla osobówek i samochodów do 3,5 t obowiązuje ograniczenie 110 km/h. Dla pojazdów powyżej 3,5 t oraz z przyczepą odpowiednio 80 i 70 km/h.
- Na autostradach dla samochodów osobowych i do 3,5 t obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Kierowcy pojazdów z przyczepą muszą zwolnić do 80 km/h.
Na niektórych autostradach trzypasmowych z systemem tutor (wykrywającym średnią prędkość na danym odcinku) limit prędkości może zostać zwiększony do 150 km/h. Zostaje to wówczas wyraźnie zasygnalizowane.
Warto pamiętać, że nieco odmienne przepisy obowiązują kierowców z niewielkim stażem jazdy. Osoby, które posiadają prawo jazdy mniej niż 3 lata na drogach ekspresowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h, a na autostradach – 100 km/h.
Przepisy ulegają zaostrzeniu również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jeśli nawierzchnia jest mokra, ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych wynosi 90 km/h, a na autostradach 110 km/h.
Pasy
Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.
Światła
Poza terenem zabudowanym nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez 24h. W terenie zabudowanym – w sytuacjach ograniczonej widoczności, zarówno w dzień jak i w nocy. Tylne światło przeciwmgielne włączamy tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 m lub też występują intensywne opady deszczu czy śniegu.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów (ich noszenie jest obowiązkowe w przypadku opuszczenia pojazdu, np. z powodu awarii, w terenie niezabudowanym, w szczególności na autostradach i drogach szybkiego ruchu)
- trójkąt ostrzegawczy (w przypadku samochodu z przyczepą – dwa trójkąty).
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i apteczka.
Warto pamiętać także o wymaganiach dotyczących opon. Stosujemy opony z bieżnikiem 1,6 mm. W rejonie Via d'Aoste w okresie od 15 października do 15 kwietnia (lub nawet dłużej) istnieje obowiązek używania opon zimowych (z bieżnikiem 4 mm) oraz wożenia ze sobą łańcuchów na koła. Używanie łańcuchów obowiązuje tylko w określonych warunkach (gdy na drodze znajduje się warstwa śniegu lub lodu) i dotyczy wyłącznie dróg z odpowiednim oznakowaniem. Używanie opon okolcowanych dozwolone jest od 15 XI do 15 III i dotyczy pojazdów do 3,5 t.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Włoch potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze co najmniej przez 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu z Włoch
- prawo jazdy (Włosi honorują polskie prawo jazdy)
- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym
- ubezpieczenie OC pojazdu
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
Włoskie autostrady są płatne. Przejazd przez nie nie wymaga jednak zakupu winiety. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od długości pokonanej trasy, a uiszcza się ją na bramkach zjazdowych. Płacić można kartą, gotówką lub specjalnymi kartami magnetycznymi VIACARD, które można kupić na stacjach benzynowych lub w biurze podróży. Jaka jest ich zaleta? Posiadaczy karty VIACARD obsługuje się przy osobnych stanowiskach, co w okresie wzmożonego ruchu na autostradach może okazać się bardzo przydatne.
We Włoszech płatne są również przejazdy niektórymi tunelami oraz wjazd do centrum Mediolanu (5 euro).
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Kierowców zawodowych i ze stażem poniżej 3 lat limity te jednak nie dotyczą. W przypadku zatrzymania przez policję nie powinni oni mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu.
Telefon
Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho.
Dzieci
Dzieci w wieku do lat 12 lub o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie z tyłu – w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami). Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone bez odpowiedniego zabezpieczenia pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osoby dorosłej. Noworodki muszą być przewożone w foteliku zwróconym w stronę przeciwną do kierunku jazdy.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Kierowcy z zagranicy w przypadku otrzymania mandatu muszą zapłacić go na miejscu. Jeśli nie mają przy sobie wymaganej kwoty, samochód zostaje zabrany na parking depozytowy do momentu uregulowania należności. Parking oczywiście także jest płatny.
Warto pamiętać o obowiązujących we Włoszech zasadach parkowania.
- W strefach centralnych obowiązuje zakaz parkowania w dni robocze w godzinach od 7 do 20.
- W strefach zielonych nie wolno parkować w dni powszednie w wyznaczonych godzinach – najczęściej są to poranki oraz wczesne popołudnia.
- Strefy niebieskie to z kolei strefy parkowania płatnego.
- Białą farbą oznaczone są miejsca bezpłatne. Ale na te podczas wakacji we Włoszech raczej nie ma co liczyć.
Podsumowanie
Wykroczenia we Włoszech są surowo karane. Dotyczy to w szczególności jazdy pod wpływem alkoholu oraz przekroczenia prędkości o więcej niż 40 km/h. W pierwszym przypadku mandat może sięgnąć nawet 6 000 euro (gdy kierowca nie wyraża zgody na badanie alkomatem). Wiąże się ponadto z 10 punktami karnymi oraz utratą prawa jazdy do roku. W drugim przypadku mandat może sięgnąć ponad 3 000 euro. Z wyjątkową surowością karane są również wykroczenia, jakich kierowca dopuści się w nocy, w godzinach od 22 do 7. Wysokość mandatu wzrasta wówczas o 30%. Warto wiedzieć również o tym, że za jazdę z tzw. "zimnym łokciem" grozi mandat w wysokości 41-160 euro.
Ważne telefony
- 112 – uniwersalny numer alarmowy obowiązujący również we Włoszech
- 113 – policja
- 118 – pogotowie ratunkowe
- 115 – straż pożarna
- 803 116 – pomoc drogowa
- +39 06 362 04 300 – Ambasada RP
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl