Wakacje w Albanii stają się coraz popularniejsze. I trudno sie temu dziwić. Kraj nadal ma w sobie coś dzikiego, naturalnego, tajemniczego, co sprawia, że jest idealnym miejscem na odpoczynek i naładowanie baterii na cały rok. Zachwyca bajecznymi, czystymi plażami, malowniczymi, górskimi widokami i zabytkami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Albańczycy są bardzo gościnni i otwarci, a ceny pobytu stosunkowo niskie.
Informacje ogólne
Wybierając się do Albanii, warto pamiętać, że obowiązują w niej jedne z najniższych ograniczeń prędkości. Zważywszy jednak na stan dróg, nie są one bezzasadne. Nawet jeśli będziemy się poruszać drogą z odnowioną nawierzchnią, których w Albanii jest coraz więcej, mogą na nas czekać niemiłe niespodzianki, takie jak niezabezpieczone studzienki kanalizacyjne.
Prędkość
- W terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów obowiązuje ograniczenie do 40 km/h.
- Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 80-90 km/h, samochody z przyczepą oraz te powyżej 3,5 t jedynie do 70km/h.
- Na autostradach dla osobówek obowiązuje ograniczenie 110 km/h, a dla samochodów z przyczepą oraz ciężarowych - 80 km/h.
Pasy
Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.
Światła
Używanie świateł mijania jest obowiązkowe w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi oraz w tunelach.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- pasy bezpieczeństwa,
- apteczkę,
- trójkąt ostrzegawczy.
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i linka holownicza. Dodatkowo ze względu na rzadko spotykane serwisy samochodowe, zaleca się wożenie podstawowych narzędzi i części wymiennych.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Albanii potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający tożsamość: paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii (pobyt lub przejazd jest również możliwy na podstawie dowodu osobistego),
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
- ubezpieczenie OC pojazdu - Zielona Karta,
- w przypadku kiedy kierowca nie jest właścicielem pojazdu niezbędna będzie pisemna zgoda na używanie pojazdu poza granicami RP, napisana w języku angielskim.
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych, ani opłat za poruszanie się miejscowymi drogami.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
W przypadku zatrzymania przez policję limit alkoholu we krwi wynosi 0,01 promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest mandatem w wysokości od 10 000 do 40 000 ALL i/lub zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy, a w przypadku recydywy na okres do 2 lat.
Telefon
Podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej w trakcie jazdy należy używać zestawu głośnomówiącego lub specjalnej słuchawki.
Dzieci
Dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu muszą być zabezpieczone odpowiednim do ich rozmiarów urządzeniem zabezpieczającym.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
W Albanii zaleca się ogromną ostrożność i ograniczone zaufanie wobec sygnalizacji świetlnej, na którą miejscowi kierowcy rzadko zwracają uwagę. Narzędziem sygnalizującym planowany przez kierowcę manewr jest najczęściej klakson. Służy on również do pozdrawiania oraz wyrażania frustracji zachowaniem innych kierowców. Ze względu na zły stan techniczny albańskich pojazdów i częsty brak oświetlenia, zalecamy szczególną uwagę podczas jazdy w nocy. Zwłaszcza że rowerzyści - podobnie jak pojazdy - również bywają niewidoczni na drodze.
Podsumowanie
Poruszając się po albańskich drogach, warto być maksymalnie skupionym i ostrożnym. Po pierwsze, ze wzgledu na stan dróg. Po drugie, z powodu trudnych do przewidzenia zachowań kierowców. Początkowe zaskoczenie dość szybko jednak mija, a do miejscowego sposobu jazdy i posługiwania się klaksonem łatwo się przyzwyczaić. Coraz bardziej zauważalna jest także poprawa stanu dróg oraz infrastruktury hotelowej. Albania staje się krajem otwartym i przyjaznym dla turystów, choć równocześnie - i to jest w niej najpiękniejsze - wciąż jeszcze można w niej znaleźć miejsca dziewicze i rzadko odwiedzane.
Ważne telefony
- 355 66 40 01 222, 355 69 40 01 222 lub 355 67 20 21 222 - pomoc drogowa automobilklubu albańskiego (ACA), czynna jest 24h,
- 129 - policja,
- 128 - straż pożarna,
- 127 - pogotowie.
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl