Pixel

Andora wciąż pozostaje dla nas Polaków nieodkrytym rajem. To niewielki, leżący w Pirenejach kraj, który ma do zaoferowania naprawdę sporo. Na miłośników aktywnego wypoczynku, górskich wędrówek oraz amatorów białego szaleństwa czekają świetnie przygotowane stoki narciarskie i górskie szlaki, na których kontaktu z naturą nie zakłócają tłumy turystów. Liczne ścieżki rowerowe pozwalają zwiedzać kraj również na dwóch kółkach. Andorczycy są bardzo gościnni, o czym z pewnością się przekonasz na własnej skórze.

Dla poszukiwaczy spokoju, ciszy idealnym miejscem jest polodowcowa dolina Madriu-Perafita-Claror. Ze względu na swoją niezwykłość oraz szczególne położenie, została wpisana na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Stanowi swojego rodzaju enklawę, a jej  nieliczni mieszkańcy, od wieków odizolowani są od reszty kraju górami.

Po szaleństwach na szlaku, czy stoku narciarskim można zrelaksować się w jednym z najwyżej położonych w Europie uzdrowisk termalnych- Caldea Thermal SPA.

Jedną z atrakcji Andory stanowi także Igloo Hotel – jedyny taki na południu Europy. Co roku na wysokości 2.300 m powstaje nowy imponujący obiekt hotelowy.

W Andorze można również poszaleć na zakupach, bo to jedna wielka strefa bezcłowa.

Informacje ogólne

By podróż po Andorze była bezpieczna i przebiegała bez problemów, należy uważnie patrzeć na znaki i stosować się do ograniczeń prędkości. Poniżej przedstawiamy praktyczne zestawienie zasad i przepisów ruchu drogowego, z którymi warto się zapoznać.

Prędkość

Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 40 km/h, zaś poza terenem zabudowanym w zależności od tego co mówią znaki od 60 do 90 km/h.

Pasy

Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa jest obligatoryjna, ale tylko na przednich siedzeniach.

Światła

Obowiązkowo podczas jazdy w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złej widoczności.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Warto również pamiętać o wymaganiach dotyczących opon. W okresie letnim stosujemy opony letnie z bieżnikiem 1,6 mm, a w okresie zimowym z bieżnikiem 4 mm. W niektórych rejonach górskich, gdzie warunki pogodowe bywają bardzo ciężkie, obowiązkowe są także łańcuchy. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe na teren Andory potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym – zwłaszcza, że na terytorium Andory nie ma zastosowania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej należy zapłacić fakturę wystawiona przez lekarza  i rozliczyć ją z prywatną firmą ubezpieczeniową po powrocie do Polski. Koszt zwykłej wizyty u lekarza kosztuje w granicach 60 euro.

Autostrady, drogi płatne

Andora posiada sieć dróg pozwalającą na dogodne podróżowanie samochodem po całym jej obszarze, a korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Infrastruktura drogowa Andory to także dogodne połączenia z Hiszpanią i Francją.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.  

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Małe dzieci należy przewozić w fotelikach lub w przystosowanych do ich wzrostu i wagi urządzeniach zabezpieczających. Dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z dodatkowymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu. Pojazd musi posiadać dodatkowe lusterka boczne, jeśli przyczepa jest szersza od samochodu oraz dodatkowy trójkąt ostrzegawczy.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Mnóstwo praktycznych informacji o podróżowaniu po Andorze (w języku angielskim) znajdziesz tutaj: http://visitandorra.com/en/.

Andora nie ma polskiej placówki dyplomatycznej;  podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Madrycie (Hiszpania).

Na terenie Księstwa Andory funkcjonuje strefa bezcłowa, jednak przy wywozie zakupionych towarów do państw sąsiednich (Hiszpania, Francja) obowiązują przepisy zgodne z normą unijną. 

Podsumowanie

Policja bardzo surowo egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Za wszelkie wykroczenia, zwłaszcza za nadmierną prędkość oraz jazdę po alkoholu, grożą bardzo wysokie mandaty. 

Ważne telefony:

W razie konieczności możesz skorzystać z usług pomocy drogowej oferowanych przez prywatne firmy. Dokładne informacje można uzyskać w każdej z gmin pod podanymi niżej numerami telefonów:

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl