Pixel

Macedonia to kwintesencja Bałkanów, z ich złożonością, burzliwą historią oraz mieszaniem się wpływów świata wschodu i zachodu. Ten niewielki górzysty kraj pozostaje dla większości turystów wciąż nieodkryty. Warto zwiedzić oczywiście stolicę kraju – Skopje – zwłaszcza starą część miasta, która ocalała podczas tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w 1963 roku.  Na uwagę zasługuje także Tetovo, z pięknym piętnastowiecznym meczetem oraz Ochryd. Prawdziwą perełką Macedonii jest położony w górach dwunastowieczny klasztor Treskavec.

Jako pamiątkę z wyjazdu warto kupić tradycyjną śliwowicę. Paniom w Ochrydzie  z pewnością przypadnie do gustu oryginalna biżuteria wyrabiana z ości jednej z ryb pływających w jeziorze, znana jako  „perły Ochrydzkie”. Poza tym w Skopje można kupić dużo wyborów ludowych, skóry, a nawet dywany i kilimy.

Informacje ogólne

Stan dróg

Stan autostrad i głównych dróg jest dobry, lecz drogi lokalne często są zaniedbane i słabo oznakowane. W okresie letnim, podczas sezonu turystycznego,  drogi bywają zatłoczone, a na przejściach granicznych mogą pojawiać się kolejki. Dotyczy to szczególnie głównych przejść: macedońsko-serbskie Tabanovce-Presevo i macedońsko-greckie Bogorodica-Evzoni. Na górskich odcinkach dróg możesz spodziewać się różnego rodzaju utrudnień. Drogę tarasować mogą kamienie, odłamki skalne, martwe zwierzęta, zgubiony ładunek, a nawet porzucony samochód, co jest szczególnie niebezpieczne na ostrych górskich zakrętach.

W zimie na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ trasy nierzadko są oblodzone lub zaśnieżone.

Zagrożenia

Lokalni kierowcy często nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Do podstawowych wykroczeń należą przejazd na czerwonym świetle, niesygnalizowanie skrętu i wymuszanie pierwszeństwa. Ponadto wiele poruszających się po macedońskich drogach pojazdów jest w  złym stanie technicznym, często brak im tylnych lub przednich świateł, lusterek wstecznych. Zagrożenie stanowią także:

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po całym terytorium kraju. Wyjątek stanowią nieliczne miejsca wyłączone szczególnymi przepisami np. obszary przygraniczne, strefy zmilitaryzowane.

Podróżując w północno-zachodniej części kraju, położonej przy granicy z Kosowem i Albanią, należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu na nadal istniejące zagrożenie minami nie zaleca się podróżowania po nieutwardzonych, mało uczęszczanych drogach lokalnych w tych regionach. Idąc w góry, należy skorzystać z usług miejscowego przewodnika. 

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi:

Pojazdy z przyczepą mogą poruszać się w trenie zabudowanym z prędkością maksymalną 50 km/h, a na pozostałych drogach limit prędkości wynosi 80 km/h.

Maksymalna prędkość podczas jazdy z łańcuchami – 70 km/h.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania również w ciągu dnia przez cały rok.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

W sezonie zimowym (15 listopada-15 marca) do obowiązkowego wyposażenia należą opony zimowe (lub łańcuchy). Pojazdy ciężarowe obowiązkowo powinny być wyposażone w łańcuchy na koła osi napędowej oraz łopatę. 

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, aliczamy linkę holowniczą.

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Zakaz używania opon okolcowanych.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Macedonii potrzebne Ci będą:

Przy wjeździe do Macedonii na podstawie dowodu osobistego żądaj od macedońskiej policji granicznej stosownego blankietu z pieczątką graniczną potwierdzającą wjazd, ponieważ macedońskie służby graniczne mogą zażądać okazania tego blankietu przy wyjeździe. Przekraczając granicę tylko na dowodzie osobistym, możesz jednak ze względu na brak  paszportu spotkać się z utrudnieniami przy załatwieniu niektórych spraw, takich jak: zameldowanie w hotelu, wypożyczenie samochodu, korzystanie z usług bankowych, itp.

W razie braku Zielonej Karty istnieje możliwość wykupienia polisy (ważnej tylko na Macedonię) na przejściu granicznym. Jednak punkty sprzedaży tych ubezpieczeń czynne są jedynie w określonych godzinach i znajdują się tylko na głównych przejściach granicznych, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w takie ubezpieczenie przed wyjazdem z kraju. 

W trakcie kontroli na przejściu granicznym przy wjeździe do Macedonii należy potwierdzić na piśmie ewentualne widoczne uszkodzenia auta. Otrzymane potwierdzenie należy pokazać przy wyjeździe z kraju. Odpowiednie zaświadczenie należy również uzyskać od policji, jeśli pojazd ulegnie uszkodzeniu w wypadku na terenie Macedonii.

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Przy pobycie dłuższym niż 3 dni wymagany jest meldunek na policji. Podczas noclegu w hotelu, Twojego meldunku dokonają pracownicy recepcji.

Autostrady, drogi płatne

W Macedonii korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatneWysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Płacić można w walucie miejscowej, czyli denarach macedońskich (MKD) lub w euro – w tym drugim przypadku opłata może być nieco wyższa. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Dla kierowców zawodowych limit wynosi 0,0 promila.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zabronione. Obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim oraz zakaz sprzedaży alkoholu (w tym piwa) w sklepach w godz. 19:00 do 6:00 (w okresie letnim w godzinach 21:00-6:00). Zakaz ten nie dotyczy sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Zakaz przewożenia dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu samochodu. W kwestii przewozu dzieci w samochodzie należy stosować się do regulacji obowiązujących w Polsce. Dzieci powinny podróżować w dostosowanych do ich wzrostu i wagi foteliku lub urządzeniu zabezpieczającym, umożliwiającym skorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne) oraz dodatkowego wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Ceny w hotelach, muzeach  są przeważnie wyższe dla cudzoziemców niż obywateli miejscowych i ulegają sezonowym wahaniom.

Coraz częściej zdarzają się kradzieże uliczne i włamania do samochodów - głównie w sezonie letnim, w miejscowościach turystycznych. Pod tym względem złą sławą cieszy się nieprzerwanie zabytkowa, muzułmańska dzielnica Skopje Carsija, tłumnie odwiedzana przez turystów. Jeśli pozostawiasz samochód na parkingu upewnij się, że we wnętrzu samochodu, w widocznym miejscu, nie pozostawiasz cennych przedmiotów.

Teren Macedonii jest obszarem aktywnym sejsmicznie, na którym może dojść do wstrząsów.

Gdy celem przyjazdu jest pobyt turystyczny lub przejazd tranzytem, można wwozić jedynie towary na potrzeby osobiste. Należy zadeklarować wwóz bądź wywóz kwot wyższych niż 2000 euro. Przy wywozie pieniędzy, służby celne mogą zażądać udokumentowania ich pochodzenia.

Mnóstwo przydatnych informacji turystycznych znajdziesz na stronach:

Podsumowanie

Podróżując po macedońskich drogach zachowaj wzmożoną ostrożnością i staraj się przewidywać niestandardowe zachowania innych użytkowników drogi. Stosuj się do przepisów ruchu drogowego, w tym limitów prędkości, gdyż policja rygorystycznie nakłada mandaty za wykroczenia, również w stosunku do cudzoziemców. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl