Pixel

Norwegia nazywana jest "skandynawskim rajem". Nie bez przyczyny. Lasy, woda, góry zajmują aż 97% jej powierzchni. Kraj podzielono na 5 dużych regionów, z których każdy jest unikatowy i posiada swój niecodzienny klimat. Są to: Østlandet - obszar historycznych Wikingów, Sørlandet - norweska riwiera, Vestlandet - kraina fiordów, Trøndelag - spichlerz Norwegii, Nord-Norge - kraina zorzy polarnej. W miejscu tak niezwykłym i tak różnorodnym każdy turysta znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.

 

Informacje ogólne

Norweskie drogi są w bardzo dobrym stanie, jednak ze względu na ukształtowanie terenu znaczna ich część jest wąska, kręta i pnie się ostro pod górę, co stanowi spore wyzwanie nie tylko dla kierowcy, ale i dla samochodu. Będąc w Norwegii warto też pamietać o stosowaniu się do przepisów drogowych, gdyż kary za ich złamanie są bardzo surowe. 

Prędkość

Pasy

Wymagane na przednich siedzeniach, z tyłu również, o ile są zamontowane. 

Światła

Występuje obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę, przez cały rok zarówno w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą apteczka, gaśnica, komplet zapasowych żarówek, koło zapasowe i linka holownicza. 

Opony. W okresie zimowym obowiązkowe są opony zimowe o minimalnej głębokości bieżnika 3 mm. Kolce są dozwolone od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. W niektórych rejonach na północy okres ten jest wydłużony i obowiązuje od 15 października do 1 maja. W centrum Trandheim i Oslo za jazdę na oponach z kolcami trzeba uiścić specjalną opłatę. 

 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Norwegii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.  

Autostrady, drogi płatne

W Norwegii większość dróg jest płatna. Opłaty pobierane są przez system elektroniczny Auto Pass. W celu uniknięcia ciągłego zatrzymywania się po każdej bramce warto na najbliższej stacji benzynowej skorzystać z systemu opłat pre-paid. Płatny jest również wjazd do niektórych miast, jak Oslo, Trondheim, Bergen. Bramki napotkamy także na tzw. drogach prywatnych. Są to zazwyczaj drogi wiodące w głąb doliny czy w góry. Warto mieć w takim wypadku przygotowaną gotówkę, gdyż na tych drogach nie ma możliwości opłacenia przejazdu kartą. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila.

Telefon

Brak zestawu głośnomówiącego jest wykroczeniem. Ekranu telefonu nie można dotykać nawet wtedy gdy jest umieszczony na specjalnym uchwycie. 

Dzieci

Dzieci do 4 roku życia muszą być przewożone w fotelikach samochodowych lub w specjalnych siedziskach dostosowanych do wzrostu i wieku dziecka. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Zasady ogólne) oraz dodatkowego wyposażenia - pojazdy z przyczepą muszą mieć zamontowane dodatkowe lusterka i i posiadać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Ze względów ekologicznych ceny paliw w Norwegii są stosunkowo wysokie. 

Przy wjeździe i wyjeździe z kraju można posiadać gotówkę nie przekraczającą łącznej kwoty 25 000 NOK. Gotówkę wyższą trzeba zadeklarować na specjalnym formularzu. 

Przy wymianie walut potrzebne jest okazanie dokumentu tożsamości. 

W okresie zimowym służby policyjne mogą zabronić dalszej podróży, jeśli nie będziemy posiadać prawidłowych opon czy łańcuchów.  

Podsumowanie

Norweskie przepisy drogowe są bardzo surowe a policja egzekwuje je z pełną stanowczością. W przypadku stwierdzenia, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu wypisywany jest mandat w wysokości zależnej od zarobków zatrzymanego. Przekroczenie prędkości wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale może też skutkować odebraniem prawa jazdy. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl