Pixel

Hiszpania od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, również tych polskich. Trudno się jednak dziwić. Kraj z z północy i południa otaczają urokliwe plaże, zarówno te popularne i bardzo tłoczne, typu Costa de la Luz czy Costa del Sol, jak i ciche, opustoszałe, nieco dzikie. W dużych miastach nudzić się nie sposób. Dnie spędzać można na zwiedzaniu zabytków, noce z kolei na zabawie w pubach i klubach. Uroki Hiszpanii docenią także osoby, które stronią od zatłoczonych miejsc i najpopularniejszych atrakcji. Na nich czekają leżące na obrzeżach miasteczka czy choćby góry. A jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze corridę, gorące flamenco i pyszną kuchnię otrzymamy wyjątkową mieszankę, która skusi każdego turystę. 

Informacje ogólne

Przepisy drogowe obowiązujące w Hiszpanii są zbliżone do zasad egzekwowanych na polskich drogach. Udając się na Półwysep Iberyjski warto jednak pamiętać o drobnych różnicach, takich jak wyposażenie pojazdu. Szczególnym zaskoczeniem może być obowiązek posiadania przez kierowcę zapasowych okularów, oczywiście jeśli takowe nosi.

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w nocy na autostradach i drogach ekspresowych a także w tunelach. W przypadku złych warunków atmosferycznych obowiązuje nakaz używania świateł przeciwmgielnych. 

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą apteczka, gaśnica i zabezpieczenia antywłamaniowe.

Opony. Stosowanie opon zimowych nie jest regulowane przepisami, ale zalecane w okresie zimowym. Łańcuchy śniegowe można założyć w przypadku oblodzonej lub pokrytej grubą warstwą śniegu nawierzchni. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Hiszpanii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Hiszpańskie autostrady są płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od kategorii pojazdu oraz długości przejechanej trasy. Opłaty pobierane są na bramkach. Można je uiszczać gotówką lub kartą. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. 

Telefon

Używanie telefonu a także zestawu słuchawkowego podczas jazdy samochodem jest zabronione. Kierujący pojazdem może korzystać wyłącznie z zestawu głośnomówiącego.

Dzieci

Dzieci w wieku do lat 12 lub o wzroście do 135 cm mogą być przewożone wyłącznie w specjalnym foteliku, ewentualnie na dostosowanym do ich wzrostu i zabezpieczonym pasami podwyższeniu. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności ograniczeń prędkości (Zob. Zasady ogólne) i wyposażenia: dodatkowych lusterek bocznych i trójkąta ostrzegawczego. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

W Hiszpanii jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana. W przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 1,2 promila mandat może osiągnąć zawrotną sumę 70 tys. euro! Dla porównania mandaty za przekroczenie prędkości, nawet o 50 km/h, kształtują się w granicach 600 – 1 000 euro.

Wysokość mandatów za poważne wykroczenia uzależniona jest w Hiszpanii od dochodów kierowcy.

W ciągu dnia parkowanie w mieście jest ograniczone czasowo do 1,5 godziny.

Podsumowanie

W Hiszpanii na kierowcę czeka ok. 7 000 km płatnych i darmowych autostrad. Korzystając z nich warto pilnować limitów prędkości oraz upewnić się, czy w wydychanym powietrzu nie ma nawet śladowych ilości alkoholu.   

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl