Pixel

Polska wyrasta w ostatnich czasach na atrakcyjną destynację na mapie turystycznej Europy. Niewiele krajów może pochwalić się tak zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni. Na zagranicznych turystów czekają piękne nadbałtyckie plaże, wyjątkowe górskie szlaki, urokliwa Kraina Tysiąca Jezior oraz liczne miasta i klimatyczne miasteczka rozsiane po całej Polsce. Ostatnie lata to czas intensywnego rozwoju infrastruktury turystycznej i drogowej oraz inwestowania w ochronę materialnego i kulturowego dziedzictwa narodowego. 

Zagraniczni turyści coraz chętniej odwiedzają  Polskę, a zwiedzając Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Zakopane – zachwycają się walorami przyrodniczymi kraju i obiecują wrócić ponownie, by zobaczyć jeszcze więcej. Co ciekawsze Polskę doceniają i zwiedzają także Polacy, którzy do tej pory częściej wybierali wczasy zagraniczne.

Oprócz lokalnych inicjatyw, czyli marketingu miast i regionów, doskonałe efekty promocyjne przynosi organizowanie międzynarodowych imprez kulturalnych, sportowych czy religijnych, dzięki czemu Polska zyskuje wielu entuzjastów wśród zagranicznych gości. Rok 2016 przynosi kolejne szanse i wyróżnienia dla Polski na arenie europejskiej i międzynarodowej - Kraków jest gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, a Wrocław staje się Europejską Stolicą Kultury 2016. Niewątpliwie jednak największym ambasadorem Polski, który rozsławił nieznany słowiański kraj był Jan Paweł II.

Informacje ogólne

Najłatwiej i najwygodniej poznawać Polskę oczywiście podczas wyprawy samochodowej, gdyż pozwala to na pełną dowolność w kształtowaniu trasy przejazdu i bieżącą jej modyfikację. Jeszcze na etapie planowania warto zapoznać się z informacjami na oficjalnym portalu promocyjnym Polski: http://www.polska.pl/turystyka/ , skorzystać z podpowiedzi co i gdzie warto zwiedzić. Być może spojrzysz na nasz kraj z nieco innej perspektywy. Inspiracji dostarczyć mogą także strony internetowe:

Przed wyjazdem w trasę warto przypomnieć sobie podstawowe zasady i wymogi, do których jako kierowcy musimy się zastosować. Pamiętamy oczywiście o zasadzie prawej ręki, ustępowaniu pierwszeństwa pieszym, parkowaniu w dozwolonych miejscach i stosowaniu się do ograniczeń prędkości. 

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

dla samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego do 3,5 t:

dla pojazdów z przyczepą oraz samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t dozwolona prędkość wynosi:

Podczas holowania prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h grozi kara i utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Za kierowanie samochodem mimo zatrzymanego prawa jazdy  okres kary zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Ponowne przyłapanie skutkuje już cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązkowo przez cały rok, przez całą dobę.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Wjazd na teren Polski wymaga okazania:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Pełen wykaz rozporządzeń regulujących przepływ osób i towarów przez polskie przejścia graniczne znajdziesz tutaj: http://granica.gov.pl/przepisy.php?v=pl.

Autostrady, drogi płatne

Poruszanie się po polskich autostradach podlega stosownym opłatom. Dla samochodów osobowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t, opłata uzależniona jest od przejechanego odcinka i płatna jest gotówką lub kartą na bramkach. Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t podlegają opłatom w systemie elektronicznym. Więcej informacji na: http://www.viatoll.pl/.

Alkohol

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Zabrania się przewożenia dzieci w foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy, jeżeli samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, mają mniej niż 150 cm wzrostu i ważą poniżej 36 kg, muszą podróżować w odpowiednim, dostosowanym do ich wzrostu i wagi foteliku lub urządzeniu zabezpieczającym.

Wyjątki:

Jeśli masz trójkę dzieci, to trzecie, jeśli ma więcej niż 3 lata, może podróżować na tylnym środkowym siedzeniu, przypięte tylko pasami bezpieczeństwa - o ile nie mieści się tam trzeci fotelik.

Warto sprawdzić w instrukcji obsługi czy fotelik jest odpowiednio zamontowany. Możesz bowiem zostać ukarany grzywną nie tylko za brak fotelika, ale także wtedy, gdy nie będzie on pasował do wzrostu lub wagi dziecka.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). Wiele przydatnych informacji i aktualności o campingach i caravaningu znajdziesz tutaj: http://www.pfcc.eu/.

Prędkość pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Pamiętaj, że przewożąc większą ilość osób niż jest to zapisane w dowodzie rejestracyjnym Twojego samochodu, narażasz się na utratę prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Aktualny spis utrudnień na drogach krajowych i autostradach znajdziesz tutaj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/19/lista-utrudnien

Podsumowanie

Infrastruktura drogowa Polski, mimo sporych nakładów finansowych na bieżące remonty, często pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Warto zachować ograniczone zaufanie względem innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj także o zachowaniu ostrożności na niestrzeżonych przejazdach kolejowych oraz o ustępowaniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Stosując się do ograniczeń prędkości dbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, ale i o stan wakacyjnego budżetu.

Ważne telefony

Telefony alarmowe

Telefony alarmowe służb komunalnych

 

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl