Pixel

Szwecja stanowi bardzo atrakcyjną destynację dla miłośników dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Swoje wewnętrzne akumulatory można naładować  podczas spacerów po parkach narodowych, których w Szwecji jest blisko trzydzieści. Góry, lodowce, jeziora, stare lasy iglaste, dzika zwierzyna często na wyciągnięcie ręki, czyli natura w stanie czystym. Chłodny klimat tego nordyckiego kraju rekompensuje gościnność i tolerancyjność jego mieszkańców.

Ystad to nie tylko portowe miasto, ale przede wszystkim piaszczyste plaże. Warto odwiedzić największą wyspę Bałtyku, Gotlandię oraz Uppsalę, miasto o średniowiecznej zabudowie, położone zaledwie godzinę jazdy od stolicy. W dużych, pięknych miastach jak Sztokholm, paryskim w charakterze Göteborgu, gwarnym Malmö z przeprawą tunelowo-mostową Öresund, łączącą Skandynawię z Europą Środkową, czy uniwersyteckim Lund, tętni bujne życie – kulturalne i nocne. 

Informacje ogólne

Przepisy drogowe w Szwecji są zbliżone do polskich zasad ruchu drogowego. Ulicznego tłoku możemy spodziewać się jedynie w większych miastach, a im bardziej na północ, tym drogi stają się coraz bardziej odludne. Z uwagi na bardzo częste i tragiczne w skutkach kolizje ze zwierzyną leśną (np. z łosiami) należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia samochodu przez tereny zalesione. Kultura jazdy w Szwecji jest bardzo wysoka, a szwedzcy kierowcy zazwyczaj stosują się do przepisów drogowych. Poniżej przedstawiamy zestawienie podstawowych przepisów i zasad ruchu drogowego obowiązujących na terenie Szwecji.

Prędkość

Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jednak bardzo często obowiązują niższe ograniczenia prędkości – np. w pobliżu szkół - 30 km/h.

W zależności od standardu drogi, jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, dozwolona prędkość wynosi:

- samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony

- samochód osobowy z przyczepą

- samochody ciężarowe i autokary

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Nakaz używania świateł mijania przez całą dobę niezależnie od pory roku.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Istnieje też obowiązek wożenia ze sobą łańcuchów przeciwpoślizgowych.

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Szwecji potrzebne Ci będą:

Zaleca się wykupienie polisy AC oraz Assistance ze względu na wysokie koszty holowania samochodu,

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Powinniśmy pamiętać, że opieka medyczna dla osób ubezpieczonych nie jest bezpłatna. Odpłatność za poszczególne usługi jest określana przez szwedzkie władze lokalne. Osoby objęte ubezpieczeniem zapłacą taką samą kwotę jak obywatele Szwecji: za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku (w zależności od województwa i specjalności lekarza) od 150 do 500 szwedzkich koron (SEK). Leczenie dzieci osób ubezpieczonych (do lat 20) jest bezpłatne.

Autostrady, drogi płatne

Przejazd szwedzkimi autostradami i drogami ekspresowymi jest bezpłatny. Wszystkie drogi są bardzo dobrej jakości więc podróżowanie po Szwecji samochodem należy do czystej przyjemności. Opłatę należy uiścić jedynie za przejazdy mostami łączącymi Szwecję z Danią i Norwegią.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dozwolony limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, a w wydychanym powietrzu 0,1 mg/l. Kary za łamanie przepisów są surowe i bezwzględnie egzekwowane - od wysokiego mandatu i odebrania prawa jazdy, aż do pozbawienia wolności. Należy zachować ostrożność przy spożywaniu alkoholu podczas podróży promowej, gdyż łatwo przekroczyć dopuszczalny limit. Szczególnie, że  kontrole trzeźwości kierowców są przeprowadzane rutynowo w docelowych portach szwedzkich.

Telefon

Szwedzkie prawo w kwestii korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem jest nieprecyzyjne i niejasne. Mówi jedynie o zakazie używania telefonów komórkowych, jeśli w znaczny sposób wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Zabronione jest SMS-owanie, wprowadzanie danych do urządzeń nawigacyjnych itp.

Dzieci

Dzieci o wzroście poniżej 135 cm powinny być przewożone w specjalnych fotelikach lub na specjalnych siedzeniach (posiadających homologację UE), tak by mogły skorzystać z pasów bezpieczeństwa.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). Szwecja jest krajem przyjaznym caravingowi, oferującym wiele udogodnień, miejsc parkingowych dla turystów zwiedzających Szwecję własnym środkiem transportu.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Surowa polityka karna

W Szwecji niektóre przestępstwa są ścigane z dużą surowością. Są to m.in. przestępstwa narkotykowe i przestępstwa drogowe. Jazda po pijanemu uznawana jest za poważne złamanie prawa, stanowiące zagrożenie zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. Szwedzi stosują jednoczesną politykę karna i edukacyjną, wymierzając surowe i nieuchronne kary za łamanie przepisów ruchu drogowego. Należy wziąć także pod uwagę fakt, iż kary pozbawienia wolności prawie zawsze wymierzane są bez zawieszenia.

Parkowanie

Podczas parkowania na ulicy należy sprawdzić czy pojazd jest zaparkowany w miejscu dozwolonym np. co najmniej 10 metrów do skrzyżowanie lub przecięcia ulic, ponieważ przepisy ruchu drogowego obowiązują nawet jeśli posiada się ważny bilet parkingowy. Należy także zwrócić uwagę, czy parkując samochód nie parujemy pojazdu:

Ulice są sprzątane w określonym czasie każdego miesiąca, każde miejsce jest oznakowane. Należy sprawdzić w jakich dniach parkowanie w danym miejscu jest niedozwolone.

W Szwecji obowiązuje całkowity zakaz parkowania na chodnikach oraz ogólny zakaz parkowania na terenach zielonych.

Paliwo

W Szwecji możemy zatankować wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej, jak również diesel. Kłopotliwe jednak okazuje się znalezienie dystrybutorów z gazem płynnym, które dostępne są głównie w dużych miastach. Na wszystkich stacjach posiadających LPG obowiązuje samoobsługa przy tankowaniu, warto więc wcześniej zaopatrzyć się w rękawice ochronne.

Promy

Do Szwecji możemy dostać się z Polski korzystając z przepraw promowych kilku przewoźników:

Promy kursują na trasach Gdańsk - Nynäshamn i Świnoujście - Ystad. Rejs nocny z Gdańska do Nynäshamn trwa 19 godzin, a ze Świnoujścia do Ystad 9 godzin 30 minut.

Unity Line – oferuje codziennie transport morski na trasie Świnoujście – Ystad oraz Świnoujście - Trelleborg. Rejs trwa ok. 7 godzin.

Promy Stena Line oferują transport morski dwa razy dziennie na trasie Gdynia - Karlskrona. Rejs trwa ok. 10 godzin 30 minut.

Scandlines oferuje m.in. połączenie pomiędzy Szwecją i Niemcami. Rejs pomiędzy Trelleborg (ok. 40 km od Malmö) – Sassnitz (ok. 150 km od Szczecina) trwa 4 godziny.

Choć językiem urzędowym jest język szwedzki, znajomość języka angielskiego jest powszechna i wystarczy, by załatwić formalności urzędowe.

Podsumowanie

Z uwagi na surowe kary bezwarunkowo przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Nie zastosowanie się do nich grozi wysokim mandatem, a w szczególnych przypadkach, jakim jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, utratą prawa jazdy lub nawet pozbawieniem wolności. Zachowaj szczególną ostrożność poruszając się po terenach zalesionych, gdyż przypadki wtargnięcia na drogę dzikiej zwierzyny są bardzo częste.

Ważne telefony:

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl