Linia brzegowa Danii to tysiące kilometrów plaż, fiordów i zatok. Dania to kraj zróżnicowany regionalnie. Blisko ¾ powierzchni leży na Półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach. W większości nizinny teren i dogodna infrastruktura sprawiają, że Dania to raj dla rowerzystów.
Bornholm niezmiennie pozostaje najbardziej popularną wśród turystów wyspą. Kopenhaga urzeka swobodną atmosferą, kusi licznymi zabytkami i bogatą ofertą muzealną. Warto zobaczyć ogrody Tivoli oraz zamek Kronborg. Na dzieci czeka z kolei słynny Legoland, a powrót w baśniowy świat dzieciństwa zapewnia wyprawa do miejsc związanych z Andersenem.
Ostatnie aktualności
Informacje ogólne
Przepisy drogowe w Danii są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na rowerzystów, gdyż w Danii mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Przy wykonywaniu skrętu w prawo warto sprawdzić więc lusterka. Ponadto używanie klaksonu w miastach dozwolone jest tylko w przypadku sytuacji zagrażających życiu.
Prędkość
Jeżeli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:
- w terenie zabudowanym - 50 km/h, a w centrum Kopenhagi 40 km/h,
- poza terenem zabudowanym 80km/h (czasami dozwolone jest 90 km/h),
- na autostradach - 130 km/h; na niektórych odcinkach istnieją jednak ograniczenia prędkości do 110 km/h.
Samochody z przyczepą poza miastem mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 70 km/h.
Przekroczenie prędkości o 60% dozwolonego limitu lub jazda z prędkością powyżej 160 km/h może skutkować odebraniem prawa jazdy.
Pasy
Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.
Światła
Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez cały rok.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty).
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:
- apteczka,
- gaśnica,
- kamizelka odblaskowa.
Używanie opon okolcowanych dozwolone jest w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Łańcuchy śniegowe można używać, gdy na drodze znajduje się odpowiednia ilość śniegu lub lodu.
Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Danii potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze co najmniej przez 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Danii,
- prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest respektowane na równi z duńskim),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- ubezpieczenie pojazdu - OC,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
- karta EKUZ.
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Wyspy Owcze i Grenlandia to terytoria autonomiczne zależne od Danii. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na ich teren jest ważny paszport.
Autostrady, drogi płatne
Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Płatne są jednak przejazdy niektórymi mostami, a opłata uzależniona jest od wagi i długości pojazdu. Więcej informacji dostępnych jest na stronach: www.storebaelt.dk oraz www.oeresundsbron.com.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dozwolone stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Przy przekroczeniu 1,2 promila duńska policja odbiera prawo jazdy natychmiastowo.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
Dzieci poniżej 135 cm wzrostu muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych lub urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Zabronione jest umieszczanie fotelika dla dziecka na przednim siedzeniu pasażera tyłem do kierunku jazdy, jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Parkowanie
Obowiązkowe jest używanie zegara parkingowego w każdym miejscu, gdzie postój ograniczony jest czasowo. Odpowiednie zegary parkingowe w formie papierowego dysku, dostępne są na większości stacji benzynowych. Możliwość parkowania dwoma kołami na chodniku przewidują przepisy jedynie niektórych gmin duńskich (np. zakaz w Kopenhadze). Limity czasowe parkowania oznaczone są na znakach. Oznaczenia napisane są po duńsku i wskazują dni tygodnia oraz godziny dozwolonego lub niedozwolonego parkowania. Miejsca, w których parkowanie jest zabronione są często oznaczone żółtą, ciągłą linią na krawężniku.
Tłumaczenia niektórych skrótów i zwrotów:
- Man. = Mandag = poniedziałek
- Tirs. = Tirsdag = wtorek
- Ons. = Onsdag = środa
- Tors. = Torsdag = czwartek
- Fre. = Fredag = piątek
- Lør. = Lørdag = sobota
- Søn. = Søndag = niedziela
- Privat Omrade – teren prywatny
- Parkering forbud – parkowanie zabronione
- Reservert Parkering - parkowanie dla posiadających zezwolenia do parkowania
Kontrola drogowa
Przekraczanie przepisów ruchu drogowego podlega wysokim karom: w tym jazda pod wpływem środków odurzających lub alkoholu lub znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości może skutkować zatrzymaniem prawa jazdy, również tego wydanego przez polskie organy. Duńska policja podczas kontroli korzysta z alkomatów i mierników szerokości źrenic.
Stłuczka/ wypadek
W przypadku niewielkiej kolizji drogowej, gdzie nikt nie ucierpiał duńska policja nie ingeruje. Należy spisać dane kierowcy: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej. Uszkodzony pojazd podlega odholowaniu do Autoryzowanej Stacji Obsługi (przypisanej do marki pojazdu). ASO informuje firmę ubezpieczeniową, której rzeczoznawca wycenia szkodę i zleca jej naprawę.
W Danii dostęp do stacji benzynowych, na których możliwe jest zatankowanie samochodu poruszającego się na LPG jest bardzo ograniczony.
Praktyczne informacje o Danii znajdziesz tutaj: http://www.visitdenmark.pl/pl/denmark/tourist-frontpage-poland.
Podsumowanie
Dania to przyjazny turystom kraj, a bezpłatne drogi i autostrady to jego niewątpliwy atut. Warto stosować się do przepisów drogowych, by z podróży przywieźć tylko same miłe wspomnienia. Przestrzegamy zatem limitów prędkości, parkujemy w dozwolonych miejscach i uważamy na nadjeżdżających z tyłu rowerzystów.
Ważne telefony
- 112 - Europejski numer alarmowy
- (+45) 39 46 77 00 - Ambasada RP w Kopenhadze
- (+45) 87 34 34 34 - Konsulat Honorowy RP w Aarhus - Jutlandia
- +45 70 27 91 12 - Pomoc drogowa
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl