Pixel

Estonia to niewielki kraj w północnej Europie. W ciągu kilku godzin można przemierzyć ją samochodem wzdłuż i wszerz. Estonia to także „trzy stolice”. Każda wyjątkowa.

Tallin nadmorskie miasto i stolica kraju. Znany jest w świecie ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Szeregi pastelowych kamienic stojących wzdłuż wybrukowanych uliczek Starego Miasta pamiętają czasy rycerzy i kupców. Druga twarz Tallina to nowoczesne innowacje i dynamiczny rozwój, dzięki czemu znajduje się on w czołówce najbardziej innowacyjnych miast świata.

Parnawa nazywana jest letnią stolicą Estonii. Swoją sławę zawdzięcza pięknej architekturze, licznym kawiarniom, wielokilometrowym piaszczystym plażom i ciepłym wodom zatoki, nad którą jest położona.

Zimową stolicą kraju staje się Otepää. Słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych oraz uroczych krajobrazów. 

Informacje ogólne

Estońskie drogi są szerokie i dobrze oznakowane. Niskie natężenie ruchu sprawia, że podróż samochodem po Estonii to czysta przyjemność. Jedynie w centrach miast ruch jest większy. Dzięki długim dniom i białym nocom na przełomie czerwca i lipca podróż samochodem można zaplanować zarówno wcześnie rano, jak i późnym wieczorem. Również zimą drogi utrzymywane są w dobrym stanie i drogi z reguły są przejezdne. Na największe wyspy oraz do stolicy Finlandii, Helsinek, można dostać się promami, które kursują bardzo często.

Poruszając się w trenie zabudowanym, pamiętaj, że w miastach obowiązuje zakaz mijania tramwaju stojącego na przystanku.

Prędkość

Standardowe ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych bez przyczepy, pojazdów z przyczepą oraz pojazdów powyżej 3,5 t i autobusów wynoszą:

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata, mogą poruszać się po estońskich drogach z prędkością nie większą niż 90 km/h.

Limity prędkości mogą być dodatkowo modyfikowane znakami drogowymi.

Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest wysokimi mandatami.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Używanie świateł w trakcie jazdy obowiązkowo przez całą dobę przez cały rok.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

W okresie od 1 maja do 30 września obowiązuje nakaz jazdy na oponach letnich, natomiast w okresie od 1 grudnia do 1 marca nakaz jazdy na oponach zimowych. W Estonii nadal dopuszczalna jest jazda w ogumieniu z kolcami me­talowymi. W okresach przejściowych od 1 października do 30 listopada oraz od 1 marca do 30 kwietnia istnieje możliwość prowadzenia samochodów zarówno na letnich jak i na zimowych oponach. 

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy posiadanie podstawowych części zamiennych, takich jak: żarówki, świece i pasek.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Estonii potrzebne Ci będą:

Planując przekroczenie granicy estońsko-rosyjskiej musisz zarejestrować się w elektronicznym systemie przekraczania granic. Rezerwacji dokonuje się maksymalnie na 90 dni przed planowanym terminem przekroczenia granicy za pomocą strony internetowej, telefonicznie, sms bądź bezpośrednio na przejściu granicznym wykorzystując samoobsługowe stanowisko rezerwacyjne.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej: https://www.eestipiir.ee/yphis/index.action?request_locale=en.

Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). W Estonii obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej oraz za lekarstwa. Wydatki te pokrywa pacjent.

Na granicy można spotkać się z kontrolą ubezpieczenia osobowego.

Autostrady, drogi płatne

Korzystanie z dróg dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Od 01.01.2018 Pojazdy przekraczające całkowitą wagę 3,5 t. musza wnieść odpowiednią opłatę za korzystanie z dróg. Jej wysokość zależy od masy całkowitej, ilości osi, klasy emisji spalin oraz czasu, które spędzą w Estonii (od 1 dnia do roku). Opłaty za korzystanie z dróg można dokonywać drogą elektroniczną.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

W Estonii obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu (limit 0,0 pro­mila alkoholu we krwi oraz w wydychanym powietrzu). 

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 12 i o wzroście uniemożliwiającym jeszcze bezpieczne korzystanie ze standardowych pasów dla dorosłych muszą podróżować z wykorzystaniem fotelików lub innych odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Dopuszczalna jest jazda dziecka z przodu, twarzą przeciwnie do kierunku ruchu, o ile wyłączona jest poduszka powietrzna pasażera.

Zakaz przewozu dzieci w wieku poniżej 12 lat na motorowerze oraz na motocyklu.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania).

W całym kraju, bez problemu znaleźć można pola kempingowe. Jest ich szczególnie dużo w zachodniej i północnej części kraju oraz na wyspie Sarema. Większość kempingów jest otwartych od maja do października. Również estońskie miasta mają wyznaczone pola kempingowe. W Tallinie nadmorski kemping oferujący wszystkie niezbędne wygody znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Starego Miasta.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

W Estonii działa dobrze rozbudowana sieć ogólnie dostępnych punktów internetowych, a w wielu z nich oraz w centrach handlowych oferuje się bezprzewodową łączność internetową typu WiFi.

Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina.

Mandaty kalkulowane są w tzw. jednostkach, które są łatwym i praktycznym przelicznikiem. 1 jednostka to aktualnie 4 euro.

Mnóstwo praktycznych informacji znajdziesz na stronie: https://www.visitestonia.com/pl.

Tallin – parkowanie

W Tallinie zainstalowana jest niewielka ilość parkometrów. W niektórych strefach należy wykupić kupon parkingowy i umieścić na przedniej szybie pojazdu, w przeciwnym przypadku policja unieruchamia pojazd blokadą. Szczegóły dotyczące cennika znajdziesz na stronie: http://www.tallinn.ee/Parking-in-Tallinn.

Podsumowanie

Kontrole prędkości są powszechne i bardzo restrykcyjne, a mandaty wysokie nawet przy niewielkich przekroczeniach limitów. Bardzo wysokie są również kary za niewłaściwe parkowanie i jazdę po spożyciu alkoholu. Podczas podróży po Estonii należy pamiętać także o włączeniu świateł bez względu na porę roku. Również tylne światła przyczepy powinny być włączone przez cały dzień. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl