Pixel

Mołdawia to przestrzeń Europy wciąż czekająca na odkrywanie przez turystów, poszukiwaczy przygód, backpackerów. Atrakcyjność tego miejsca leży właśnie w jego nieoczywistości i wręcz egzotycznej niezwykłości. To niewielki kraj, w którym codzienność tworzą tradycyjna kultura, ludowość i religia.  W Mołdawii znajdziesz uzdrowiska oraz rezerwaty przyrody, wyjątkowe jaskinie i liczne klasztory rozsiane po całym kraju. Pagórkowate tereny, pocięte rzeczkami i strumieniami, obfitują w jary, wąwozy i skalne urwiska. 

Mołdawia słynie z wyrobu win stołowych, posiadających właściwości leczniczo-dietetyczne. Przyjemność zwiedzania wielokilometrowych korytarzy winnych piwnic należy połączyć oczywiście z degustacją. To właśnie piwnice mołdawskich winnic „Szlaku winnego” uznawane są za największe na świecie. Kompleks w Milestii Mici ma aż 200 km podziemnych sal i korytarzy.  Możliwość zwiedzania oferują m.in. Cricova, Cojusna, Straseni, Romanesti.

Informacje ogólne

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, jednak ze względu na zły stan dróg, złe oznakowanie, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców, poruszanie się po drogach publicznych może być niebezpieczne.  

W miarę możliwości należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i nocą - na drogach często spotyka się nieoświetlone pojazdy, furmanki oraz rowerzystów i pieszych. Nawierzchnie dróg, poza krótkimi niedawno wyremontowanymi odcinkami, są w fatalnym stanie. Drogi są oświetlone jedynie w miastach.

Podróżowanie po tzw. Republice Naddniestrzańskiej

Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium Naddniestrza - separatystycznego regionu, który oderwał się w wyniku zbrojnego konfliktu od Kiszyniowa. Niepodległość tzw. Republiki Nad­dnie­strzań­skiej nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową. Przy przekraczaniu „granicy" między terytorium kontrolowanym przez władze Mołdawii a Naddniestrzem należy liczyć się z kontrolą pasz­por­tową, celną, ewentualnie kontrolą stacjonujących nad Dniestrem sił pokojowych. W Naddniestrzu obowiązuje odrębne ustawodawstwo, w tym przepisy meldunkowe. Miejscowe służby graniczne i celne nierzadko wymuszają od cudzoziemców opłaty za rzekome naruszenia tamtejszych przepisów. Pamiętaj, że jeśli wejdziesz w konflikt z prawem na terenie Naddniestrza, nie będziesz mógł liczyć na pomoc i opiekę konsularną polskiej placówki w Kiszyniowie.  Jako cudzoziemiec możesz przebywać na terytorium Naddniestrza na pod­stawie zaproszenia uzyskanego od osoby tam mieszkającej. Po przekroczeniu granicy musisz zarejestrować się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 h – inaczej grozi Ci grzywa w wy­sokości ok. 750 USD.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązek jazdy ze światłami mijania przez całą dobę dotyczy tylko motorowerów, motocykli, mikrobusów i autokarów przewożących dzieci oraz pojazdów jadących w konwoju, pojazdów holujących i pojazdów transportu publicznego.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Dozwolone jest używanie opon okolcowanych lub łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą komplet zapasowych żarówek. Sieć warsztatów naprawczych poza Kiszyniowem jest dosyć rzadka dlatego zaleca się zabranie ze sobą dodatkowo innych podstawowych części zamiennych i przydatnych narzędzi. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Mołdawii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Na granicy pobierane są opłaty: ekologiczna i opłata za wjazd.

Na niektórych przejściach granicznych na wschodniej i południowej granicy nie ma punktów mołdawskiej kontroli granicznej.

Nie ma formalnego obowiązku posiadania biletu powrotnego, jednakże mołdawskie służby graniczne mogą zażądać jego okazania.

Polacy, którzy zamierzają przebywać w Mołdawii do 90 dni zwolnieni są z obowiązku meldunkowego. W przypadku jednak, gdy wjazd do Mołdawii następuje z terytorium Naddniestrza musisz dokonać meldunku w ciągu pierwszych 3 dni od przyjazdu. Policja, dokonując rejestracji, decyduje o ewentualnym powiadomieniu Biura Imigracji. 

Możesz przebywać w Mołdawii bez wizy do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy liczonych od daty pierwszego wjazdu. Przy pobytach przekraczających 3 miesiące należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy.

Autostrady, drogi płatne

Przy wjeździe na teren Mołdawii pobierane są następujące opłaty:

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Kierujący samochodem nie może prowadzić samochodu nawet po minimalnej ilości spożytego alkoholu. Dopuszczalny limit stężenia alkoholu wynosi 0,0 promili.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 12 należy przewozić w odpowiednim foteliku lub w przystosowanym do ich wzrostu i wagi urządzeniu zabezpieczającym. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Tankowanie

Najlepiej tankować na dużych, budzących zaufanie stacjach, gdzie z reguły paliwo jest dobrej jakości, takich jak PETROM, TIREX, LUKOIL. Na prawie wszystkich stacjach LUKOIL można zatankować gaz.  

Postępowanie w razie wypadku drogowego

Bez względu na to, czy jest to niegroźna kolizja czy wypadek z ofiarami śmiertelnymi, należy niezwłocznie powiadomić policję, a do jej przybycia bezwzględnie zakazana jest zmiana pozycji samochodu czy jakakolwiek korekta jego ustawienia. 

Wymiana waluty

Walutę należy wymieniać w kantorach, których jest dużo. Większość z nich pracuje od 10.00 do 18.00. Niektóre, szczególnie w dużych miastach, pracują całą dobę. Różnice kursów walut pomiędzy kantorami bywają bardzo duże. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z kantorów oferujących atrakcyjny na pierwszy rzut oka kurs wymiany, a następnie pobierają 2 % prowizji. Kantory mogą odmówić wymiany waluty jeśli banknot jest w złym stanie lub lekko przedarty.

Zagrożenia zdrowia

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, żółtaczką zakaźną. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce. Obowiązuje zakaz kąpieli w wielu zbiornikach wodnych z uwagi na możliwą obecność zarazków cholery. Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. 

Podsumowanie

Policja drogowa często kontroluje pojazdy poruszające się na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Ze względu na zły stan dróg i kiepskie ich oznakowanie, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców, zachowaj ostrożność względem innych użytkowników drogi. Unikaj jazdy po zmroku – drogi poza miastami są nieoświetlone a pojazdy często poruszają się bez włączonych świateł.

Ważne telefony

Numer kierunkowy z Mołdawii do Polski: 0048 + numer kierunkowy miasta + numer kierunkowy abonenta.

Numer kierunkowy z Polski do Mołdawii: 00 373 + numer kierunkowy miasta (np. do Kiszyniowa - 22) + numer kierunkowy abonenta.

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl