Monako to jedno z najmniejszych państw świata i zarazem jeden z najbogatszych krajów Europy. Mimo iż właściwie jest państwem – miastem, stanowi światowe centrum turystyczne i wypoczynkowe. Cztery główne lecz nieformalne dzielnice Monako to: Fontvieille, Monaco-Ville, Monte Carlo oraz La Condamine.
Monte Carlo kusi nie tylko bogactwem kasyn, ale i gigantycznym torem wyścigowym Grand Prix F1. Wśród wielu atrakcji turystycznych Monako na uwagę zasługują: neoromańska Katedra Św. Nikolasa, Ogród Egzotyczny, Muzeum Oceanograficzne oraz równie zachwycający Pałac Książęcy.
Piękne plaże oraz ciepła, krystalicznie czysta woda działają na turystów jak magnes, dlatego panuje na nich zazwyczaj spory tłok. Bezpłatne plaże znajdują się tuż przy bulwarze Lavrotto Beach i Princesse Grace, natomiast prywatne ciągną się w Monte Carlo Beach Club i Beach Plaza Sea Club. Monako to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych.
Księstwo słynie ponadto z produkcji artykułów luksusowych. Warto przed powrotem do domu kupić coś wyjątkowego.
Informacje ogólne
Podróżując po terytorium Księstwa Monako zaleca się jazdę z niewielką prędkością, pozwalającą na zatrzymanie pojazdu w przypadku nagłego wtargnięcia pieszego na drogę. Warto stosować także zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierowców. Obowiązujące przepisy drogowe są takie jak na terenie Francji, z którą Monako ma podpisane liczne umowy.
Nie zapominaj o zasadzie pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. Jest ona w Monako bezwzględnie przestrzegana, także w ruchu na rondach. Jeśli tylko znaki drogowe nie informują inaczej, pierwszeństwo na rondzie mają samochody nadjeżdżające z prawej strony, czyli wjeżdżające na rondo.
Prędkość
Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość w terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów wynosi 50 km/h i 90 km/h w terenie niezabudowanym.
Pasy
Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.
Światła
Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w nocy i przy złych warunkach atmosferycznych, choć zaleca się ją przez całą dobę.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów,
- trójkąt ostrzegawczy,
- komplet zapasowych żarówek,
- zabezpieczenie antywłamaniowe.
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą: gaśnica, apteczka i alkomat.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Zasady wjazdu oraz poruszania się cudzoziemców na terytorium Księstwa Monako są identyczne z tymi, jakie mają zastosowanie do cudzoziemców we Francji.
Przy wjeździe do Monako potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze co najmniej 3 miesiące ponad planowany termin wyjazdu z Monako,
- prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- ubezpieczenie pojazdu - OC,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
Poruszanie się po drogach Moanko jest bezpłatne.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione.
Dzieci
Dzieci w wieku do lat 10 mogą być przewożone wyłącznie w specjalnym foteliku.
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Pamiętaj, by po zejściu z plaży zadbać odpowiednio o swój strój. Miejscowe władze nie tolerują skąpego ubioru nawet na nadmorskim bulwarze. Wystarczy jednak zwykłe pareo lub inna narzutka, by nie wzbudzać nieprzyjaznych spojrzeń.
W Monako nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Paryżu.
Podsumowanie
Poruszając się po drogach Monako trudno skoncentrować się tylko na kierowaniu samochodu. Rozprasza wszechobecny luksu i bogactwo: wspaniałe, okazałe budynki oraz całe mnóstwo luksusowych samochodów, co rusz przemykających obok. Pamiętaj jednak aby przestrzegać limitów prędkości. Szczególną uwagę zwracaj na pieszych, którzy dość swobodnie i w sposób nieskrępowany poruszają się po mieście. Bądź zatem przygotowany na konieczność nagłego hamowania.
Ważne telefony
- 112 - Europejski numer alarmowy,
- 18 – Straż pożarna,
- 17 – Policja,
- +33 143 173 405 – Ambasada RP w Paryżu
- (00 377) 92169217 – Konsul Honorowy RP w Monako
- (00 377) 92 16 61 16 – Informacja turystyczna
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl