Pixel

Alpejskie szczyty, lodowce, jeziora i zapierające dech w piersiach widoki oraz miasta łączące w sobie kult tradycji z nowoczesnością widoczną w architekturze i kulturze - to główne atrakcje Szwajcarii. Uchodzi ona ponadto za kolebkę  turystyki zimowej i stanowi niewątpliwie dla wszystkich miłośników sportów zimowych wymarzone miejsce na spędzenie zimowego urlopu. Doskonałe warunki narciarskie w wyżej położonych ośrodkach utrzymują się od listopada, aż do końca kwietnia. Wszyscy słyszeliśmy o szwajcarskich bankach, szwajcarskim żółtym serze i alpejskich czekoladach, a produkty branży zegarmistrzowskiej stanowią markę samą w sobie.

Miasta Le Locle i La Chaux-de-Fond znane są w świecie jako miasta zegarków i wpisane na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Ulice, budynki i fabryki budowane były w ten sposób, aby zaspokoić potrzeby rozwijającego się przemysłu zegarmistrzowskiego. Historia ma w nich magiczny wymiar.

Do najważniejszych szwajcarskich miast należą: Bazylea, Berno, Lozanna, Lucerna, Zurych, Lugano, Genewa i Winterthur.

Informacje ogólne

Po Szwajcarii jest bardzo łatwo podróżować samochodem. Znaki drogowe wyglądają podobnie, jak w innych krajach. Przełęcze alpejskie są z reguły łatwe do przejechania, ale należy zwrócić szczególną uwagę na wąskich, krętych drogach. Przełęcze można ominąć korzystając z tuneli lub przewożąc samochód na platformach kolejowych. W rejonach górskich, na niektórych drogach w określonych godzinach dozwolony jest przejazd tylko w jednym kierunku, na każdym końcu drogi ustawione są znaki informacyjne. Podobnie jak w Polsce obowiązuje reguła prawej ręki - o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej, pojazdy nadjeżdżające z prawej strony mają pierwszeństwo przejazdu. Wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione, nawet na autostradach. Należy także pamiętać, że piesi w Szwajcarii mają bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami. 

Prędkość

O ile znaki drogowe nie stanowią inaczej ograniczenia prędkości wynoszą:

Dopuszczalna prędkość dla samochodów z przyczepą wynosi 80 km/h.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Nakaz jazdy na światłach mijania przez całą dobę.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego pojazdu należy trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty).

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Zimą jazda na oponach zimowych jest oczywiście obowiązkowa – bieżnik min. 4 mm. W niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, należy  zabierać łańcuchy (w miejscach, gdzie obowiązuje nakaz ich używania ustawione są specjalne znaki).

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Szwajcarii potrzebne Ci będą:

Autostrady, drogi płatne

W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety, którą można nabyć na przejściach granicznych. Cena uzależniona jest od kategorii pojazdu. Dla samochodów osobowych dostępne są tylko winiety roczne, które ważne są 14 miesięcy: od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego. Brak naklejki może się wiązać z koniecznością jej wykupienia i zapłacenia dodatkowej kary w wys. 100 CHF. Dodatkową opłatę uiszcza się za przejazdy tunelami, a przemierzając Szwajcarię szybko można się zorientować, że stanowią one bardzo ważny element jej krajobrazu. Planując trasę warto prześledzić, czy po drodze nie czeka niemiła niespodzianka – wiele z takich przejazdów posiada ograniczenia co do wysokości, szerokości, długości i ciężaru samochodów przez nie przejeżdżających. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. 

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho i nie wpływa to na naszą uwagę.

Dzieci

Dzieci poniżej 7 roku życia muszą podróżować w dostosowanych do ich wzrostu i wagi fotelikach, natomiast dzieci w wieku 7-12 lat muszą być przypięte specjalnymi pasami.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). Przyczepa campingowa nie może przekraczać 2,55 m szerokości i 12 m długości łącznie z zaczepem. Masa przyczepy nie powinna przekraczać dopuszczalnej wielkości masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Nie można korzystać z tzw. urządzeń antyradarowych - grozi za to kara grzywny oraz konfiskata aparatury.

W Szwajcarii istnieje zakaz noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. Za złamanie tego zakazu grożą dotkliwe mandaty.

Osoba nie mająca zameldowania w Szwajcarii nie ma możliwości uzyskania mandatu kredytowego, co w praktyce oznacza, że jeśli zdarzy nam się dostać mandat, będziemy musieli zapłacić go na miejscu.

Oficjalnym środkiem płatniczym jest frank szwajcarski (CHF). Euro jest jednak powszechnie przyjmowane, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Reszta wydawana jest z reguły we frankach szwajcarskich wg kursu z danego dnia (1 EUR = ok. 1,20 CHF). W wielu miejscach ceny podawane są zarówno we frankach, jak i w euro.

Przełęcze alpejskie otwarte są w zależności od warunków pogodowych generalnie od czerwca do października. Na drogach dojazdowych umieszczone są znaki opisujące warunki drogowe, dopuszczalną szerokość pojazdu i wymagane wyposażenie (opony zimowe lub łańcuchy na koła). 

Niektóre miejscowości górskie, np. Zermatt, Saas Fee, Wengen są zamknięte dla ruchu samochodowego. Pojazdy należy pozostawić na wyznaczonych parkingach.

Informacje o sytuacji na drogach i w tunelach, ceny paliwa znajdziemy na stronie: www.touring.ch.

Dokładne informacje we wszystkich istotnych dla turystów kwestiach można znaleźć tutaj: www.mojaszwajcaria.pl.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że na terenie Szwajcarii korzystanie z antyradarów jest surowo zabronione. W przypadku kontroli należy liczyć się z konfiskatą sprzętu i karą do 1000 CHF. Poruszając się po krętych górskich drogach należy zachować szczególną ostrożność i uważać, by podziwianie krajobrazów za oknem nie osłabiało nadmiernie naszej koncentracji za kółkiem. Szwajcarzy sumiennie wymierzają niefrasobliwym kierowcom mandaty nawet za symboliczne przekraczanie prędkości, a drogach czekają liczne fotoradary.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl