Pixel

Słowacja to kraj, do którego Polacy lubią jeździć zwłaszcza w okresie ferii zimowych. Nasz południowy sąsiad słynie bowiem ze znakomitych warunków narciarskich i profesjonalnej infrastruktury. Miłośnicy aktywności Słowacją zachwycą się również w okresie wiosenno-letnim. Górskie wioski, liczne zamki, groty i jaskinie, wreszcie, słynny szlak winny i Słowacki Raj, uznawany za jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie oferują widoki, które nikogo nie pozostawiają obojętnym. 

Informacje ogólne

Poruszanie się po słowackich drogach i autostradach dla polskiego kierowcy nie powinno być większym zaskoczeniem. Warto jednak pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, przejazd po autostradach i drogach szybkiego ruchu opłacamy nie na bramkach, ale kupując winiety. Po drugie, Słowacy bardzo surowo karzą jazdę pod wpływem alkoholu. Zatrzymany kierowca w wydychanym powietrzu nie może mieć nawet śladowych ilości alkoholu. Różnice dotyczą również wyposażenia. W Słowacji jest ono precyzyjnie określone.

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Światła mijania musimy mieć włączone przez całą dobę przez cały rok. 

Dodatkowe wymagania

W wyposażeniu na Słowacji samochody do 3,5t, w których nie ma więcej niż 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy, obowiązkowe są:

Natomiast do nieobowiązkowych, lecz polecanych przedmiotów należą:

Opony

Stosowanie opon zimowych regulują przepisy. Nakaz ich używania obowiązuje przez 4 miesiące, od 15 listopada do 15 marca. Stosowanie łańcuchów jest dozwolone tylko na drogach pokrytych grubą warstwą śniegu. Obowiązuje też całkowity zakaz używania opon okolcowanych.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe na teren Słowacji potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Na Słowacji obowiązuje system winiet elektronicznych. Winietki dla samochodów osobowych poniżej 3,5 t można zakupić poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną "eznamka".

Sprzedaż prowadzona jest także:

Dostępne są winiety 10-dniowe, 30-dniowe oraz winiety z rocznym okresem ważności.

Należy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy dopuszczalna maksymalna masa całkowita samochodu i przyczepy przekroczy 3,5 t, kierowca zobowiązany jest do zakupu dwóch winietek. 

Więcej informacji o winietach na Słowacji znajdziesz tutaj.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Poruszając się po drogach naszego południowego sąsiada nie można mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu.

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho. 

Dzieci

Dzieci do 12 lat lub też o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie na tylnych siedzeniach w specjalnym foteliku.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Zasady ogólne) oraz wyposażenia (dodatkowy trójkąt ostrzegawczy i dodatkowe lusterka boczne). Jazda samochodem z przyczepą wymaga ponadto zakupu dodatkowej winiety. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Na Słowacji mandat możemy otrzymać za jazdę samochodem, w którym przednia szyba nie zapewnia kierowcy odpowiedniej widoczności. Za problematyczny może zostać uznany np. uchwyt GPS-a lub kamery.

Przejeżdżając przez Słowację w samochodzie nie wystarczy mieć apteczkę. Musi ona być odpowiednio wyposażona, a zatem zawierać zestaw środków opatrunkowych (plastry, bandaże, kompresy) i dezynfekujących, przedmioty niezbędne przy akcji reanimacyjnej, takie jak ustnik, a ponadto nożyczki, agrafki, rękawice gumowe i chustę trójkątną.

Podsumowanie

Słowacka policja surowo karze nawet najdrobniejsze wykroczenia. Warto zatem zastanowić się, czy na pewno warto wypić lampkę wina do obiadu, jeśli tego samego dnia planujemy jeszcze gdzieś jechać. Wybierając się na Słowację powinniśmy się upewnić, czy na pewno posiadamy wszystkie obowiązkowe elementy wyposażenia. Zwłaszcza że ich lista jest dość długa, a szczegóły precyzyjnie określone. Poruszając się po terenie zabudowanym, pamiętajmy też o przestrzeganiu prędkości. Zwłaszcza że słowacka policja lubi zatrzymywać pojazdy na polskich tablicach.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl