Pixel

Bośnia i Hercegowina  to rozsiane po całym kraju monastyry, zamki i meczety. Przede wszystkim kraj zachwyca jednak przepięknymi górskimi krajobrazami i przyrodą, która wciąż jest dzika i nie do końca okiełznana przez człowieka.

Starówka Sarajewa urzeka zabudową i niepowtarzalnym klimatem. Niegdyś było to główne miejsce targowe regionu. O niedawnych wydarzeniach wojennych przypominają liczne cmentarze, które stanowią nieodłączną część miasta i jego historii.

Mostar – miasto pięknych uliczek, licznych straganów i knajpek oraz nowy Stary Most, który po działaniach wojennych sprzed 20 lat, odbudowano.

Medjugorie – bardzo popularne miejsce kultu religijnego, chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata.

Informacje ogólne

Podróżując samochodem po terenie Bośni i Hercegowiny zachowaj ostrożność W stosunku do innych kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Drogi, choć wąskie, są na ogół dobrej jakości i dobrze oznakowane. Należy liczyć się z tym, że tunele drogowe nie będą oświetlone. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych.  Ponadto trzeba być świadomym faktu, iż mapy satelitarne najczęściej nie obejmują terenu Bośni i Hercegowiny. 

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Minimalna prędkość na autostradach wynosi  40 km/h.

Policja często patroluje drogi i rygorystycznie egzekwuje przestrzegania ograniczeń prędkości. 

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Używanie świateł mijania obowiązkowo przez cały rok przez 24h.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą: kamizelka odblaskowa oraz zabezpieczenie antywłamaniowe.

Warto również pamiętać o wymaganiach dotyczących opon: letnie z bieżnikiem min. 1,6 mm i zimowe (w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia) z bieżnikiem min. 4 mm. Dozwolone jest używanie łańcuchów, ale stosowanie opon okolcowanych jest zakazane.

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Bośni i Hercegowiny potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

W Bośni istnieją 2 odcinki płatnych autostrad: Zenica – Sarajevo (6 km) i Gradiška – Banja Luka (2 km).

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Zakaz przewożenia dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie są zabezpieczone odpowiednim do ich wzrostu urządzeniem zabezpieczającym. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Przed podróżą

Upewnij się także czy dokument tożsamości, którym zamierzasz legitymować się na granicy, nie był uprzednio zgłoszony jako zagubiony lub ukradziony, ponieważ automatycznie figuruje on na liście INTERPOLU i przy kontroli granicznej może zostać Ci odebrany, powodując lawinę problemów.

Niebezpieczne pobocza

W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi (czerwone tabliczki PAZI MINE). 

Wwóz i wywóz środków finansowych

W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2.500 euro. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

Nie daj się okraść

Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy:

Zdarzające się kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych. Na posterunkach policji należy liczyć się z opieszałą obsługą, najlepiej przyjść z osobą komunikującą się w języku lokalnym. Rzadko są wystawiane od ręki protokoły ze zgłoszenia kradzieży – a protokół z policji jest niezbędny podczas zgłaszania kradzieży czy to dowodu osobistego czy paszportu w urzędzie konsularnym.

Tankowanie

Sieć stacji benzynowych nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów paliwa np. Energopetrol (EP), INA, OMV, PETROL.

 

Podsumowanie

Podczas podróży po Bośni i Hercegowinie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować ostrożność poruszając się po wąskich górskich drogach. Pamiętaj też o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą opuszczanie pojazdu na poboczach dróg i poruszanie się poza wyznaczonymi trasami - miny, które są pozostałością działań wojennych w tym rejonie stwarzają duże zagrożenie. Mieszkańcy na ogół są przyjaźnie nastwieni do cudzoziemców – najlepiej jednak unikać rozmów z miejscowymi na tematy historyczne, polityczne i religijne. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl