Finlandia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem Unii Europejskiej. Jako cel podróży obierana jest głównie ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze, pozwalające naładować wewnętrzne akumulatory. Kurorty narciarskie – Lahti, Kuopio, Kussamo, spektakle świetlne zorzy polarnej, obcowanie z nieraz surową i groźną przyrodą, tysiące jezior i leśne ostępy pokrywające blisko 3/4 powierzchni kraju, to właśnie Finlandia.
Helsinki są przykładem idealnego połączenia architektury z krajobrazem naturalnym. W tamtejszej Galerii Narodowej Ateneum, największym muzeum sztuki, znajdziemy dzieła fińskich artystów oraz obrazy van Gogha, Gauguina i Cezanne’a. Warto też odwiedzić zamek w dawnej stolicy Finlandii, Turku. Ponadto Wyspy Alandzkie - archipelag około sześciu i pół tysięcy wysepek, jest rajem dla wodniaków, rowerzystów i wędkarzy. Podróżując z dziećmi koniecznie trzeba odwiedzić Wioskę Świętego Mikołaja i Dolinę Muminków.
Informacje ogólne
W Finlandii zasady ruchu drogowego są zbliżone do polskich. Podobnie jak u nas obowiązuje reguła prawej ręki, którą należy bezwzględnie stosować na nieoznakowanych skrzyżowaniach dróg. W Finlandii jest bowiem znacznie więcej skrzyżowań równorzędnych niż w Polsce. Bezwzględnie należy ustępować pierwszeństwa pieszym oraz rowerzystom. Wykroczenia w tym zakresie są surowo karane przez policję. Na tablicach drogowych oraz w nazwach ulic stosowane są napisy w języku fińskim i języku szwedzkim. Bez większego problemu porozumiemy się w języku angielskim w ważniejszych urzędach, hotelach, campingach, punktach informacji turystycznej. Duże zagrożenie na drogach stanowią żyjące w fińskich lasach łosie, a na północy także renifery. Przy drogach rozmieszczone są znaki informujące o tym zagrożeniu.
Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady i przepisy, do których należy i warto się stosować podróżując po terytorium Finlandii.
Prędkość
Obowiązują różne dopuszczalne prędkości w sezonie letnim i zimowym. Co do zasady w mieście nie należy przekraczać prędkości 50 km/h, poza terenem zabudowanym - 100 km/h latem i 80 km/h zimą, a na autostradach - 120 km/h latem i 100 km/h zimą.
Poza trenem zabudowanym i na autostradach:
- samochód osobowy z przyczepą, która posiada hamulce może poruszać się z prędkością 80 km/h, a z przyczepą bez hamulców 60km/h.
- samochód ciężarowy do 3,5 t - 100 km/h,
- samochód ciężarowy powyżej 3,5 t - 80 km/h,
- pojazd holujący może poruszać się z prędkością 60 km/h. Holowanie we własnym zakresie dozwolone tylko do najbliższego warsztatu.
Pasy
Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.
Światła
Jazda na światłach mijania jest obowiązkowa przez cały rok.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- kamizelkę odblaskową, która obowiązkowo powinna być używana przez kierowcę i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu i autostradach,
- trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty).
W okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do końca lutego, kierowcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych (bieżnik min. 3 mm), jednak zaleca się używanie ich również jesienią i wiosną ze względu na oblodzenia i zalegający śnieg. Bieżnik opon letnich powinien mieć min. 1,6 mm.
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:
- apteczka,
- gaśnica.
Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.
Dozwolone jest używanie opon okolcowanych ( od 1 listopada do 1 niedzieli po Świętach Wielkanocnych) lub łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Finlandii potrzebne Ci będą:
-
dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty ważny min. 6 miesięcy lub paszport ważny min. 3 miesiące,
-
prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest respektowane na równi z fińskim),
-
dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
-
ubezpieczenie pojazdu – OC - ponieważ usługi w Finlandii są drogie, zaleca się wykupienie pełnej polisy ubezpieczeniowej, obejmującej również ubezpieczenie AC i NNW,
-
Zielona Karta – tylko w przypadku przekraczania granicy z Rosją,
-
w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim,
-
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Polak przyjeżdżający do Finlandii będzie miał prawo tylko do takich samych bezpłatnych świadczeń medycznych, jak obywatel tego kraju. Należy pamiętać, że w Finlandii osoby ubezpieczone obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt euro za wizytę lekarską, 26 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu) oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa osoba, której udzielana jest pomoc medyczna. Dlatego też warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Autostrady, drogi płatne
Finlandia należy do nielicznych krajów w Europie, gdzie korzystanie z dróg, autostrad i mostów jest bezpłatne.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Policja skrupulatnie kontroluje trzeźwość kierowców. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila (0,22 promila w wydychanym powietrzu). Kierujący, u których wykryto poziom alkoholu we krwi wyższy niż 0,5 promila, niejednokrotnie są zatrzymywani w areszcie. Osobom prowadzącym samochód pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy i zakaz prowadzenia pojazdu obowiązujący do 5 lat. Również użyczenie pojazdu osobie pozostającej pod wpływem alkoholu podlega karze.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
Dzieci o wzroście poniżej 135 cm mogą być przewożone jedynie w fotelikach samochodowych lub na specjalnych podkładkach.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). Samochody campingowe/mieszkalne (do 3,5 t) powinny posiadać ABS, homologację, pasy bezpieczeństwa dla wszystkich miejsc siedzących oraz poduszkę powietrzną dla kierowcy.
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Parkowanie
W Helsinkach funkcjonują trzy strefy parkowania, czynne od pn - pt w godzinach 09:00 - 19:00. W sb parkowanie jest płatne tylko w strefie 1. Opłata za 1 h parkowania wynosi:
- strefa 1 - 4 euro,
- strefa 2 - 2 euro,
- strefa 3 - 1 euro.
Samochody, gdy nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc parkingowych, można parkować jedynie po prawej stronie drogi (tj. zgodnie z kierunkiem jazdy obowiązującym przy danej krawędzi jezdni), z wyjątkiem ulic jednokierunkowych. Co do zasady obowiązuje zakaz parkowania na chodnikach.
Na bezpłatnych parkingach w miastach powszechnie stosuje się zegar parkingowy, na którym ustawia się godzinę przyjazdu z dokładnością do pół godziny naprzód. Oobowiązku tym informują tablice umieszczone pod znakami, które często podają też maksymalny czas parkowania w danym miejscu. W przypadku wskazania na tablicy godzin, w których wymagane jest wystawienie zegara parkingowego, godziny ujęte w nawias odnoszą się do sobót, a oznaczone kolorem czerwonym - do niedziel i świąt. Zegary parkingowe można kupić na stacjach benzynowych lub w kioskach z prasą tzw. R-kioskach.
Paliwo
Należy pamiętać, że w Finlandii nie ma stacji LPG. Nie można przewozić w kanistrach więcej niż 10 litrów paliwa.
Istnieje też zakaz tankowania samochodów z silnikami diesla specjalnym paliwem przeznaczonym tylko dla określonej grupy użytkowników posiadających zwolnienia podatkowe. Dystrybutory z takim paliwem znajdują się na niektórych stacjach i są wyraźnie oznaczone. Tankowanie paliwa nieprzeznaczonego do napędzania silników samochodowych (olej opałowy itp.) lub powodującego zanieczyszczenie środowiska podlega wysokiej grzywnie (mandaty do wysokości 8 000 EUR).
Liczne użyteczne informacje dostępne są na stronach internetowych: http://www.visitfinland.com/article/tour-finland-by-car/ oraz www.infopankki.fi.
Ze strony http://www.tulli.fi/fi/ można ściągnąć poradniki dla turystów (w języku ang.) zawierające szczegółowe informacje na temat obostrzeń i przepisów celnych w Finlandii:
Podsumowanie
Grzywny nakładane na kierowców nieprzestrzegających przepisów są bardzo wysokie, sięgające nawet rzędu kilku tysięcy euro. Finlandia stosuje dwa sposoby naliczania mandatów: za wykroczenia zwykłe obowiązują mandaty według taryfikatora (10-115 euro), a przy poważniejszych stosowany jest system mandatów dziennych oparty na dochodach kierowcy uznanego za winnego (nie stosowany jednak w stosunku do turystów). Przykładowo przekroczenie prędkości przy ograniczeniu do 60 km/h o 20 km/h kosztować będzie 115 euro, a o co najmniej 21 km/h skutkować będzie naliczaniem mandatu już według stawki dziennej.
Warto pamiętać, że należności za ewentualne mandaty można regulować w banku – policja fińska nie jest uprawniona do ich pobierania.
Warto zatem przestrzegać wszystkich przepisów drogowych, bez narażania się na mandaty, by podróżowanie po fińskich drogach i autostradach kosztowało nas nie więcej niż koszty paliwa.
Ważne telefony
-
112 - uniwersalny numer alarmowy (brak odrębnych numerów na pogotowie, straż pożarną oraz policję)
-
+3589 618 280 - Ambasada RP w Helsinkach
-
0503 818 653 - dyżurny telefon alarmowy Ambasady (tylko wypadki nadzwyczajne)
-
+358 200 80 80 - pomoc drogowa
-
118 - informacja telefoniczna
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl