Pixel

Islandia nazywana jest krainą wody i ognia. Z jednej strony część wyspy pokrywają lodowce, w tym największy lodowiec w Europie - Vatnajökull, a z drugiej strony jest ona obszarem aktywnym sejsmicznie, z aż kilkunastoma czynnymi wulkanami. Magnesem, który przyciąga turystów do tego położonego pod samym kołem podbiegunowym kraju  są malownicze wodospady i gejzery, wzbijające w górę fontanny gorącej wody i pary.

Reykjavik to najbardziej wysunięta na północ stolica świata, gdzie nowoczesne budowle sąsiadują z uroczymi, barwnie pomalowanymi drewnianymi domami. Pod koniec sierpnia można tu obserwować zorzę polarną.

By poznać bogactwo i różnorodność krajobrazu oraz nasycić oczy pięknymi widokami dzikiej i wciąż groźnej przyrody, warto wybrać się w kilkudniową podróż wokół wyspy czyli pokonać kilkaset mil islandzką Ring Road czyli drogą nr 1.

Informacje ogólne

Podróżując po Islandii i pokonując nieraz bardzo duże odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami zabudowanymi, należy pamiętać o gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych, zarówno latem jak i zimą, gdyż klimat w tej części Europy jest dość surowy.

W Islandii występuje bardzo dużo nieutwardzonych, szutrowych dróg. Zarówno drogi, jak i mosty bywają bardzo wąskie – na szerokość jednego samochodu – co sprawia, że należy zachować szczególną ostrożność podczas pokonywania zakrętów oraz wniesień (tzw. blind hills). W miejscach gdzie nawierzchnia utwardzona przechodzi w szutrową, konieczna jest redukcja prędkości, która zapobiegnie możliwości utraty kontroli nad pojazdem. Niebezpieczeństwo stwarzają także dzikie zwierzęta i stada zwierząt hodowlanych pasące się wokół dróg. W przypadku kolizji ze zwierzęciem winny jest zawsze kierowca, który często musi zapłacić właścicielowi zwierzęcia odszkodowanie.

Wiele dróg w górach, zwłaszcza w środkowej części Islandii, jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach – na dwa lub trzy samochody – by w razie konieczności pomóc sobie w naprawie lub wziąć drugi samochód na hol. Zimą najbezpieczniejszym środkiem komunikacji są samoloty.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Samochody z przyczepami mogą poruszać się z prędkością 80 km/h.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Opony zimowe są obowiązkowe na drogach pokrytych śniegiem lub lodem, czyli w praktyce od listopada do połowy kwietnia. Opony okolcowane dopuszczalne od 15 listopada do 15 kwietnia. Łańcuchy zalecane, jeżeli warunki tego wymagają.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe na Islandię potrzebne Ci będą:

Autostrady, drogi płatne

W Islandii nie ma autostrad, a przejazd drogami jest bezpłatny. Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelem Hualfjordur – około 12 euro od samochodu osobowego.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Kierowca nie może mieć w organizmie nawet śladowych ilości alkoholu, a badanie alkomatem powinno wykazać 0,00 promila.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 3 muszą podróżować z wykorzystaniem atestowanych urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Dzieci po ukończeniu 3 roku życia i które mają poniżej 150 cm wzrostu mogą poróżować korzystając z odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. W wypadku przewożenia dziecka z przodu, należy dezaktywować poduszkę powietrzną, o ile pojazd jest w nią wyposażony. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). Podróżując po Islandii camperem bądź samochodem z przyczepą należy sprawdzać aktualne warunki pogodowe na stronie Urzędu Drogowego (link w punkcie Dodatkowe Informacje/ Ciekawostki). W Islandii bardzo często wieje silny wiatr, który utrudniając jazdę powoduje dodatkowe niebezpieczeństwo także dla innych użytkowników drogi.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: www.road.is. Można tam sprawdzić aktualne warunki drogowe w konkretnym, interesującym nas miejscu, dzięki sieci kamer przekazujących obraz online. Dużo przydatnych informacji w języku polskim można znaleźć także tutaj: www.mcc.is.

Napoje alkoholowe mogą wwozić tylko osoby, które ukończyły 20 rok życia.

Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień, w tym również do kontrolowania pojazdów i osób na terenie całego kraju i w każdej sytuacji.

Noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz. W przypadku konfliktu z prawem karnym i zatrzymania przez policję każdy cudzoziemiec ma prawo do tłumacza i bezpłatnej pomocy adwokackiej.

Na Islandii nie ma stacji LPG.

Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości. Na cenzurowanym są także wielbiciele  jazdy "off-road",  czyli jazy poza wyznaczonymi drogami i trasami.

Jeśli masz zamiar osiedlić się na Islandii, weź pod uwagę fakt, iż mandaty mogą mieć wpływ na decyzję o przyznawaniu obywatelstwa islandzkiego.

Podsumowanie

Ze względu na szybko zmieniającą się pogodę należy pamiętać o konieczności dostosowania prędkości do panujących warunków. Szczególną ostrożność należy zachować latem, kiedy w Islandii występują tzw. białe noce, gdyż zakłócenie rytmu wyznaczanego przez występowanie dni i nocy może skutkować zmęczeniem i sennością u kierującego pojazdem i być przyczyną wypadku.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl