Pixel

Liechtenstein to jedno z mniejszych i bogatszych państw Europy. Turystów przyciągają średniowieczne zabytki architektury oraz ośrodki sportów zimowych. Położone całkowicie na terytorium Alp, wciśnięte pomiędzy Austrię i Szwajcarię Księstwo Liechtenstein, właśnie wyjątkowo korzystnemu położeniu geograficznemu zawdzięcza rozwój turystyki zimowej. Oprócz tras narciarskich znajdziesz tutaj także liczne szlaki rowerowe.
Stolicą Księstwa jest Vaduz,  które pomimo funkcji jaką pełni, w zasadzie jest małym miasteczkiem pełnym bogatych, markowych sklepów, zadbanych domów i biur. Warto wejść na wzgórze powyżej zamku książęcego i nasycić oczy przepiękną panoramą miasta. 
Liechtenstein słynie w świecie ze znaczków pocztowych. Gratką dla filatelistów z pewnością będzie wizyta w Muzeum Znaczków Pocztowych "Briefmarkenmuseum”, które posiada wyjątkowo bogate zbiory. 

Informacje ogólne

Zasady ruchu drogowego generalnie nie różną się od tych obowiązujących w Polsce. Również tutaj zastosowanie ma reguła prawej ręki. Pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony, chyba, że znaki drogowe mówią inaczej. Warto jednak pamiętać, że wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione, nawet na autostradach.  
Część dróg Księstwa to  jednak wąskie i kręte trasy alpejskie, na których komfortowo poczują się tylko wprawni kierowcy. Zimą konieczne mogą okazać opony zimowe, a nawet łańcuchy śnieżne. Przełęcze ominiesz korzystając z tuneli lub przewożąc samochód na platformach kolejowych. 

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Maksymalna prędkość podczas holowania pojazdu 40 km/h. Holowanie na autostradzie dopuszczalne jest tylko do najbliższego zjazdu.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Zaleca się jazdę ze światłami mijania przez całą dobę. Jest to obowiązkowe w tunelach, nawet jeśli są dobrze oświetlone.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Jako kierowca jesteś zobowiązany do dostosowania samochodu do warunków zimowych. Posiadanie opon zimowych jest jedynie zaleceniem. Warto jednak zmienić opony na zimówki zwłaszcza że, za utrudnianie ruchu na drodze możesz zostać ukarany mandatem.
Auta z oponami okolcowanymi nie mogą poruszać się po autostradach ani drogach szybkiego ruchu. Wyjątek stanowią wybrane odcinki autostrad.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Na terytorium Księstwa możesz przebywać do 90 dni niezależnie od celu wizyty.

Przy wjeździe do Liechtensteinu potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Nie ma obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu. 

Autostrady, drogi płatne

W Liechtensteinie, którego powierzchnia wynosi zaledwie 60km2,  na kierowców czeka ponad 300 km dróg o twardej nawierzchni. Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Uważaj jednak, by przypadkowo nie przejechać granicy ze Szwajcarią - tam korzystanie z autostrad wymaga bowiem posiadania winietki.

Autostrady w Liechtensteinie oznakowane są zielonymi szyldami.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila. 

Telefon

Przepisy nie są tu do końca jednoznaczne. Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione. Natomiast korzystanie z zestawu głośnomówiącego jest dozwolone, o ile nie wpływa to na uwagę kierowcy. 

Dzieci

Dzieci poniżej 7 roku życia muszą podróżować w fotelikach. Dzieci w wieku 7-12 lat w czasie jazdy muszą być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu. Jeżeli podróżujemy z przyczepą powinniśmy mieć dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, przewożony w kabinie pasażerskiej. Dodatkowo,  jeśli przyczepa jest  szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.
Dopuszczalna prędkość dla samochodów z przyczepą wynosi 80 km/h. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Podsumowanie

Podróżując po Liechtensteinie zachowaj wzmożoną czujność na wąskich, krętych, górskich drogach. Pamiętaj o zakazie używania i przewożenia nawet wyłączonych urządzeń wykrywających radary. Jeśli będziesz stosować się do znaków drogowych i limitów prędkości, antyradary nie będą Ci jednak w ogóle potrzebne. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl