Pixel

Łotwa położona w basenie morza Bałtyckiego, to głównie kraj nizinny. W Europie znana jest jako eksporter drewna. To kraj wielu narodów, języków i religii, co potwierdzają liczne świątynie i kościoły, nieraz położone w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. To właśnie w ryskiej katedrze św. Jakuba wygłaszał swoje kazania Piotr Skarga.

W Rydze koniecznie trzeba zobaczyć ulicę świętego Alberta, która doskonale oddaje ducha architektury secesyjnej. Warto przyjrzeć się bogato zdobionym kamienicom – aż trudno uwierzyć, że zostały zaprojekowane przez jednego architekta i powstały w przeciągu 4 lat. Na uchodzącym za największy bazar w Europie – Bazarze Ryskim – kupisz niemal wszystko, od łotewskich dzierganych skarpet, po ekskluzywne towary, jak kawior z jesiotra.

Jurmała to piękny nadbałtycki kurort, w którym możesz się przekonać, że woda w Bałtyku może być równie ciepła jak w krajach południowej Europy. 

Informacje ogólne

Na drogach Łotwy panuje relatywnie niewielki ruch samochodowy, z wyjątkiem tras tranzytowych i prowadzących do stolicy oraz ulic w większych aglomeracjach miejskich. Zasady ruchu drogowego są podobne do tych obowiązujących w Polsce. Weź jednak pod uwagę fakt, iż Łotysze nie zawsze stosują się w pełni do zasad ruchu drogowego i często jeżdżą dość szybko i agresywnie.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi:

Pasy

Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa jest obligatoryjna, ale tylko na przednich siedzeniach.

Światła

Przez cały rok obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Ponadto jeżeli podróżujesz z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Od 1 grudnia do 1 marca należy używać opon zimowych. Standardowo, minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich powinna wynosić 1,6mm i 4 mm w oponach zimowych.

Dozwolone jest używanie opon okolcowanych (w okresie od 1 października do 30 kwietnia) lub łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe na teren Łotwy potrzebne Ci będą:

Przed podróżą koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (NFZ EKUZ), która w razie nagłego wypadku umożliwi Ci skorzystanie z pomocy łotewskiej służby zdrowia. Uprawnia ona jednak tylko do podstawowych i niezbędnych usług medycznych, dlatego warto pamiętać również o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. 

Autostrady, drogi płatne

Sieć drogowa Łotwy jest dość dobrze rozwinięta. Korzystanie z dróg dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują  opłaty drogowe dla pojazdów  o łącznej masie powyżej 3000 kilogramów i  przeznaczonych lub  wykorzystywanych w celu przewozu ładunków. Nie będzie zwolnienia z opłaty drogowej dla pojazdów, które nie są wyposażone w tachograf rejestrujący czas pracy kierowcy.

Ponadto opłatę będzie trzeba wnieść na następujących dodatkowych drogach:
- na odcinku głównej drogi A12 Jekabpils – Rezekne – Ludza – granica z Rosją (Terehova) od km 124.10 do km 159.20,
- na odcinku drogi P5 Ulbroka – Orge od km 0.00 do km 19.9,
- na odcinku drogi P80 Tinuzi – Koknese od km 0.00 do km 63.60.

Więcej informacji na temat sposobu nabycia winiet, wysokości opłat oraz dróg objętych opłatą znajdziesz się na stronie internetowej: https://www.lvvignette.eu/.

Za wjazd własnym środkiem transportu do strefy Jurmały (w okresie od 1 kwietnia do 30 września) należy w przydrożnych automatach wnieść opłatę na cele ekologiczne w wysokości 2 euro.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila dla doświadczonych i zawodowych kierowców i 0,2 promila dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata.

Należy mieć na uwadze fakt, iż nietrzeźwym kierowcom grożą surowe sankcje, łącznie z karą pozbawienia wolności.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystasz z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci poniżej 10 roku życia i o wzroście poniżej 150 cm należy przewozić w specjalnych  fotelikach lub w przystosowanych do ich wzrostu i wagi urządzeniach zabezpieczających. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania), oraz ograniczeniami dopuszczalnej prędkości jazy, która wynosi:

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Zatrzymanie dokumentów rejestracyjnych samochodu i prawa jazdy, do chwili wniesienia kaucji lub opłacenia kary grzywny, grozi Ci za:

Mnóstwo praktycznych informacji (w języku angielskim) o atrakcjach Łotwy, znajdziesz na dedykowanej turystom stronie: http://www.latvia.travel/en.

Promy odchodzą z Rygi do Sztokholmu i Lubeki.

Pamiętaj o jednogodzinnej różnicy czasu między Polską a Łotwą: jeśli np. w Rydze jest godzina 8.00, to w Warszawie 7.00.

Podsumowanie

Podróżując po łotewskich drogach zachowuj zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierowców. Przestrzegaj limitów prędkości i parkuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, gdyż policja bardzo restrykcyjnie podchodzi do piratów drogowych i chętnie karze kierowców za nieprawidłowe pakowanie. Pamiętaj, że łamiąc przepisy ruchu drogowego narażasz się na mandat, a nawet zatrzymanie dokumentów i prawa jazdy.

Ważne telefony

 

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl