Pixel

Wielka Brytania jest krajem, w którym mieszka najwięcej polskich emigrantów. Ale Polacy na Wyspy wyjeżdżają nie tylko w celach zarobkowych. Big Ben czy Pałac Buckingham to atrakcje znajdujące się na liście miejsc, które trzeba zobaczyć każdego zapalonego turysty. Kobiety nie wyobrażają sobie nie zajrzeć choćby na Oxford Street, przy której mieści się ponad 300 sklepów. Turyści coraz częściej wybierają również brytyjską prowincję, by móc odpocząć na łonie przyrody i poznać lokalne zwyczaje.  

Informacje ogólne

Dla większości kierowców poruszanie się po drogach brytyjskich jest sporym wyzwaniem, przynajmniej początkowo. Wszystko dlatego, że na Wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Największym problemem okazują się zwłaszcza przejazdy przez rondo oraz skręcanie na skrzyżowaniu w prawo. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim uważnie śledzić znaki i zaopatrzyć się w specjalne nakładki na reflektory.

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Stosowanie świateł mijania jest obowiązkowe wyłącznie w nocy i przy ograniczonej widoczności. 

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą apteczka, gaśnica i kamizelka odblaskowa. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Wielkiej Brytanii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Korzystanie z autostrad przez pojazdy do 12 ton w Wielkiej Brytanii jest bezpłatne. Wyjątek w tym względzie stanowi autostrada M6. Opłaty za przejazd tą trasą uzależnione są od rodzaju pojazdu oraz godziny (inna taryfa obowiązuje w ciągu dnia, a inna w nocy). W Wielkiej Brytanii płatne są również niektóre tunele i mosty. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Wielka Brytania, obok Malty i Lichtensteinu, ma najwyższy dopuszczalny limit stężenia alkoholu. Wynosi on 0,8 promila. 

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Kierujący pojazdem może korzystać wyłącznie z zestawu głośnomówiącego.

Dzieci

Dzieci do lat 12 i o wzroście do 135 cm mogą być przewożone wyłącznie w specjalnym foteliku, ewentualnie na dostosowanym do ich wzrostu i zabezpieczonym pasami podwyższeniu. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności ograniczeń prędkości (Zob. Zasady ogólne) i wyposażenia: dodatkowych lusterek bocznych i trójkąta ostrzegawczego. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

W Wielkiej Brytanii ubezpieczenie OC wydawane jest na konkretnego kierowcę, nie na pojazd. Co to oznacza? W przypadku jazdy pożyczonym samochodem mogą nas czekać problemy.

W nocy kierowcy nie mogą używać sygnału dźwiękowego.

1 mila to ok. 1,6 km.

Na rondzie poruszamy się zgodnie ze wskazówkami zegara: skręcamy w lewo i pilnujemy odpowiedniego pasa. Na skrzyżowaniach z kolei zwracamy uwagę na wyznaczone żółtą linią strefy, które pokazują czy dane skrzyżowanie jest przejezdne.  

Podsumowanie

Kiedy pierwszy raz wyjeżdżamy na brytyjskie drogi, mamy wrażenie, że wszyscy jadą pod prąd i że ze wszystkich stron nadjeżdżają samochody. To może dezorientować. Najważniejsze, by się skoncentrować, uważnie czytać znaki i pamiętać o zasadach obowiązujących na rondach i skrzyżowaniach.

Jeśli po Wielkiej Brytanii planujemy się poruszać własnym samochodem, warto zacząć od tras mniej uczęszczanych, by przyzwyczaić się do lewostronnego ruchu. W przypadku wypożyczania samochodu na lotnisku najlepiej postawić na modele z automatyczną skrzynią biegów, gdyż w manualnej biegi będziemy musieli zmieniać lewą ręką.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl