Pixel

Luksemburg to niewielkie państwo w zachodniej części Europy. Chętnie odwiedzany przez turystów, choć najczęściej przejazdem. Najpopularniejszą destynacją, poza stolicą, są Ardeny w północnej części kraju.

Miasto Luksemburg to nie tylko siedziba wielu instytucji Unii Europejskiej, ale także centrum finansowe Europy i idealna platforma do dynamicznego rozwoju  biznesu. W bogatej ofercie kulturalnej posiada liczne muzea, wystawy i mnóstwo cyklicznych eventów. To miasto wielu kontrastów, gdzie w doskonałej harmonii łączą się różne wpływy kulturowe, narodowości i języki, gdzie obok architektonicznych pereł wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajdziesz pięciogwiazdkowe lokale gastronomiczne i pozostałości historycznych murów obronnych. Aż 1/3 powierzchni miasta zajmują tereny zielone, gdzie można się zrelaksować i odpocząć od zgiełku.

Warto także zobaczyć zamki w Bourscheid, Vianden i Witz.

Informacje ogólne

Drogi w Luksemburgu są dobrze utrzymane, co pozwala na szybkie i komfortowe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miastami. W Luksemburgu podobnie jak w Polsce ma zastosowanie reguła prawej ręki, a skrzyżowania, na których obowiązuje pierwszeństwo dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony, występują bardzo często.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi:

Pojazdy do 3,5 t z przyczepą mogą poruszać się z dopuszczalną maksymalną prędkością:

Znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości może być  powodem zatrzymania prawa jazdy z natychmiastowym unieruchomieniem pojazdu. Obcokrajowcy zobowiązani są do zapłacenia mandatu na miejscu.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów, na przednich i tylnych siedzeniach, jest obowiązkowe.

Światła

Światła mijania muszą być włączone w porze dziennej w okresach osłabionej widoczności i w oznakowanych tunelach.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

W okresie zimowym - opony zimowe. Dopuszczalne są opony całoroczne, bądź oznaczone symbolami "MS", "M+S" lub M&S". Dozwolone jest używanie opon okolcowanych w okresie od 1 grudnia do 31 marca lub łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Luksemburga potrzebne Ci będą:

Przed wyjazdem koniecznie wyrób kartę EKUZ, która będzie Cię uprawiać do skorzystania z podstawowych usług medycznych w nagłym wypadku.

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Korzystanie z dróg i autostrad przez samochody osobowe jest bezpłatne.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny maksymalny poziom stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 3 muszą podróżować w odpowiednim, atestowanym foteliku.

Dzieci w wieku od 3 do 18 lat i wzroście poniżej 150 cm muszą podróżować z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Przy wadze powyżej 36 kg dziecko może korzystać ze standardowych pasów bezpieczeństwa, ale tylko na tylnym siedzeniu. W wypadku przewożenia dziecka z przodu w pozycji twarzą przeciwnie do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Przed wyjazdem

Mnóstwo praktycznych informacji znajdziesz pod następującymi adresami:

Parkowanie

W centrum stolicy istnieją trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego. Generalnie, wszystkie parkingi są płatne. Opłaty uiszcza się w parkometrach, gotówką lub kartą bankową. Na parkingach podziemnych nie można parkować samochodów z instalacją gazową.

Parkując w miejscach o słabym oświetleniu należy włączyć światła postojowe. Podobnie jak w Polsce, nieprawidłowo zaparkowany samochód może zostać unieruchomiony lub odholowany.

Uwaga – kierowcy ciężarówek

W Luksemburgu obowiązuje zakaz tranzytu dla pojazdów o masie całkowitej pow. 7,5 t, kierujących się do krajów sąsiednich (Francji, Niemiec, Belgii), jeżeli w tych krajach obowiązuje zakaz ruchu w/w pojazdów z powodu świąt.

Jazda na motocyklach i skuterach

Światła mijania muszą być włączone obowiązkowo również w porze dziennej przez cały rok. Kask ochronny jest obowiązkowy zarówno dla kierowcy jak i pasażera. Na motocyklu i skuterze nie wolno przewozić dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia.

Podsumowanie

Niewielka powierzchnia Luksemburga sprawia, że odległość pomiędzy najodleglejszymi miastami wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu obowiązujących w tym kraju przepisów drogowych, zwłaszcza limitów prędkości. Dużą uwagę przykłada się podczas policyjnych kontroli do sprawdzania dokumentów pojazdu.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl