Pixel

Wszystko o bezpłatnych autostradach w Europie

Wszystko o bezpłatnych autostradach w Europie

Większość państw europejskich ma bardzo dobrze rozbudowany system autostrad. W niektórych państwach należy uiścić odpowiednią opłatę za skorzystanie z autostrad przy ustawionych bramkach, lub poprzez wcześniejsze wykupienie odpowiedniej winiety. W pozostałych krajach, korzystanie z autostrad jest darmowe. Poniżej prezentujemy pełną listę europejskich państw, w których zapłacicie jedynie za przejazd niektórymi mostami lub tunelami.

Winiety

Autostrady to z pewnością najszybszy sposób przemieszczania się samochodem na dłuższe odległości. Przemierzając kontynent europejski możemy natknąć się na kraje, w których obowiązuje system poboru opłat drogowych w formie naklejanych na szybę lub elektronicznych winiet, a także te, w których za korzystanie z konkretnych odcinków autostrad, mostów lub tuneli zapłacimy przed wjazdem. Do krajów, w których korzystanie z płatnych dróg wymaga winiet należą: Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Szwajcaria. Więcej o winietach możecie przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Bezpłatne autostrady:

Belgia

Belgia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć drogowych połączeń. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Liefkenhoek (połączenie drogowe pod rzeką Scheldt k/Antwerpii).

Dotychczasowy system eurowiniet zastąpił satelitarny system opłat viapass. Objęte są nim wszystkie belgijskie i zagraniczne pojazdy pow. 3.5 tony przemieszczające się po autostradach oraz drogach krajowych i lokalnych. Pojazd musi być wyposażony w odpowiednią jednostkę pokładową "OBU" czyli "On Board Unit". Urządzenie wykrywa długość i szerokość geograficzną pozycji pojazdu za pomocą satelitów i dopasowuje do map cyfrowych, aby można było obliczyć należną kwotę opłat. Stałe i mobilne kontrole mogą być prowadzone na terenie całego kraju.

Opłatą w systemie viapass nie są objęte m.in. pojazdy służące do przewozów turystycznych: autobusy, samochody osobowe ciągnące przyczepę, gdy zespół pojazdów przekracza wagę 3,5 t, czy samochody kempingowe.

Masz bardziej szczegółowe pytania? Wyczerpującą informację w języku angielskim na temat systemu viapass znajdziesz tutaj: Viapass for Heavy Goods Vehicles lub w dziale aktualności.

Estonia

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla pojazdów do 3,5 tony.

01.01.2018 zostały wprowadzone opłaty dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. 

Finlandia

Jedynymi kosztami, z jakimi musi się liczyć kierowca w Finlandii, to koszta paliwa. Cały kraj łączy około 800 km autostrad (oznaczonych literą M), zarówno one jak i wszystkie drogi krajowe i ekspresowe są całkowicie bezpłatne w użytkowaniu.

Holandia

Holandia posiada gęstą, dobrze utrzymaną i oznakowaną sieć dróg i autostrad. Zieloną literą ”E” oznakowane są autostrady międzynarodowe, a czerwoną literą "A" autostrady krajowe.
Korzystanie z dróg i autostrad jest w Holandii bezpłatne, jednak korzystanie z tunelu Dordse Kil w regionie Biesbosch wiąże się z niewielką opłatą.

Liechtenstein

W Liechtensteinie, którego powierzchnia wynosi zaledwie 60km2,  na kierowców czeka ponad 300 km dróg o twardej nawierzchni. Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne. Uważaj jednak, by przypadkowo nie przejechać granicy ze Szwajcarią - tam korzystanie z autostrad wymaga bowiem posiadania winietki.

Autostrady w Liechtensteinie oznakowane są zielonymi szyldami.

Litwa

Opłaty za drogi obowiązują w przypadku poruszania się pojazdem ciężarowym, autobusem lub busem, który ma powyżej 8 miejsc dla pasażerów. Opłaty należy uiścić również wtedy, gdy ilość miejsc dla pasażerów jest mniejsza niż 8, lecz w dowodzie rejestracyjnym auto zostało określone jako pojazd ciężarowy. Opłaty należy dokonać wykupując winietę na jednej z  stacji benzynowych. Należy pamiętać, by właściwą część winiety nakleić na szybę auta.

Łotwa

Sieć drogowa Łotwy jest dość dobrze rozwinięta. Korzystanie z dróg dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują  opłaty drogowe dla pojazdów  o łącznej masie powyżej 3000 kilogramów i  przeznaczonych lub  wykorzystywanych w celu przewozu ładunków. Nie będzie zwolnienia z opłaty drogowej dla pojazdów, które nie są wyposażone w tachograf rejestrujący czas pracy kierowcy.

Ponadto opłatę będzie trzeba wnieść na następujących dodatkowych drogach:
- na odcinku głównej drogi A12 Jekabpils – Rezekne – Ludza – granica z Rosją (Terehova) od km 124.10 do km 159.20,

- na odcinku drogi P5 Ulbroka – Orge od km 0.00 do km 19.9,

- na odcinku drogi P80 Tinuzi – Koknese od km 0.00 do km 63.60.

Więcej informacji na temat sposobu nabycia winiet, wysokości opłat oraz dróg objętych opłatą znajdziesz się na stronie internetowej: https://www.lvvignette.eu/.

Za wjazd własnym środkiem transportu do strefy Jurmały (w okresie od 1 kwietnia do 30 września) należy w przydrożnych automatach wnieść opłatę na cele ekologiczne w wysokości 2 euro.

Niemcy

Autostrady w Niemczech są bezpłatne. Opłaty dotyczą wyłącznie samochodów powyżej 7,5 t i są obliczane w oparciu o ilość przejechanych kilometrów. Opłaty mogą być automatycznie rozliczane poprzez DKV - za pomocą urządzeń pokładowych TollCollect, przez internet lub w punktach poboru opłat. Szczegółowe informacje o opłatach od pojazdów ciężarowych znajdziesz tutaj.

Na chwilę obecną płatny jest przejazd tunelem Herrentunnel łączącym Lubekę z Trevemunde. Opłaty wiążą się również z wjazdem do miast, w których utworzono tzw. zielone strefy (Umwelt Zone). By do nich wjechać potrzebna jest winieta, czyli nalepka informująca o wysokości emisji spalin danego pojazdu. Plakietkę można kupić na podstawie dowodu rejestracyjnego auta na stacjach diagnostycznych, w autoryzowanych warsztatach, w urzędach komunikacji. W Niemczech zapłacimy za nią ok. 6 euro, w Polsce – ok. 100 zł.

Rosja

Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Jednak, przy wjeździe na terytorium Rosji pobierana jest opłata drogowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu.

Samochody ciężarowe powyżej 12 t objęte są opłatami drogowymi, a przejechane kilometry naliczane są w oparciu o technologię GPS.

Szwecja

Przejazd szwedzkimi autostradami i drogami ekspresowymi jest bezpłatny. Wszystkie drogi są bardzo dobrej jakości więc podróżowanie po Szwecji samochodem należy do czystej przyjemności. Opłatę należy uiścić jedynie za przejazdy mostami łączącymi Szwecję z Danią i Norwegią.

Ukraina

Korzystanie z sieci dróg na terenie Ukrainy jest bezpłatne. Na granicy jedynie jest pobierana opłata tzw. "Taksa ekologiczna" i uzależniona jest od pojemności silnika samochodu.

Wielka Brytania

Korzystanie z autostrad przez pojazdy do 12 ton w Wielkiej Brytanii jest bezpłatne. Wyjątek w tym względzie stanowi autostrada M6 przebiegająca na północ od Birmingham. Opłaty za przejazd tą trasą uzależnione są od rodzaju pojazdu oraz godziny (inna taryfa obowiązuje w ciągu dnia, a inna w nocy). W Wielkiej Brytanii płatne są również niektóre tunele i mosty.

W Londynie obowiązuje Strefa Niskiej Emisji Spalin (Low Emission Zone - LEZ).
Niektóre kategorie pojazdów z napędem diesla, muszą spełniać normy emisji spalin lub zapłacić podatek w wysokości do 200 GBP/dzień za wjazd do strefy LEZ.

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności