Pixel

Na nartach po Europie – w których krajach zapłacisz mandat za brak kasku?

Na nartach po Europie – w których krajach zapłacisz mandat za brak kasku?

Okres ferii zimowych sprzyja rodzinnym wyjazdom narciarskim. Wiele osób decyduje się na podróż do zagranicznych krajów. W poniższym artykule znajdziecie zestawienie europejskich stoków, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Ponadto dowiecie się, jakie wymagania stawia przed uczestnikami zimowych szaleństw lokalne prawo. Gdzie i kto obowiązkowo musi posiadać kask oraz w których państwach spotkamy funkcjonariuszy policji na nartach?

Austria

Opis:

Kraj ten co prawda nie ma dostępu do morza, za to może pochwalić się pasmem gór, które zajmują niemal 3/4 powierzchni całej Austrii. Do najpopularniejszych miejsc skupiających wiele doskonale rozwiniętych ośrodków narciarskich należą Tyrol i Karyntia. Znaleźć tam można trasy narciarskie o ogólnej długości liczącej ponad 800 km. Jednakże wraz z popularnością danych ośrodków, rośnie także liczba turystów, którzy je odwiedzają. Osobom chcącym uciec od tłumów narciarzy, nie rezygnując z kąpieli słonecznych na ośnieżonych zboczach gór polecamy odwiedzenie Górnej Austrii. Ośrodki położone w tym regionie są mniejsze od popularnych kurortów, natomiast gwarantują najnowsze kolejki zimowe i dobrze rozwiniętą infrastrukturę do naśnieżania. Kolejnym atutem jest znakomity stosunek ceny do jakości oferowanych usług, dzięki któremu obszar ten może stanowić doskonałą alternatywę dla droższych i mocno obleganych ośrodków w Tyrolu.

Posiadanie kasku:

W znacznej większości landów (m.in. w Karyntii, Ziemi Salzburskiej, Górnej i Dolnej Austrii, w Burgenlandzie i Wiedniu) użytkownicy stoków do lat 15 zobowiązani są do jazdy w kasku. Wyjątek stanowi wspominany wcześniej Tyrol oraz Vorarlberg.

Policja na stoku:

W Austrii policja nie udaje się na stoki w celu kontroli bezpieczeństwa narciarzy. Chociaż policja nie patroluje gór, to funkcjonuje tam tzw. Die Alpinpolizei, czyli Policja Alpejska. Nie posiada ona jednak mocy wydawania mandatów i pojawia się jedynie, gdy już dojdzie do wypadku.

Chorwacja

Opis:

Chociaż ostatnimi laty Chorwacja to jeden z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych, to stanowi ona również odpowiednie miejsce wypoczynku podczas ferii zimowych  dla wszystkich początkujących narciarzy i snowbordzistów oraz dla osób, dla których cena odgrywa ważną rolę przy wyborze destynacji podróży. Dzienny ski-pass w niektórych miejscach kosztuje zaledwie 20 KUN. Niska cena wiąże się przede wszystkim z dość krótkimi trasami (łączna długość wszystkich stoków nie przekracza 40 km), zatem na wprawnych narciarzach przyzwyczajonych do alpejskich tras, chorwacka infrastruktura nie zrobi wrażenia. Do najpopularniejszych kurortów zalicza się Sljeme, Bjelolasica i Platek, które chociaż nie mogą zaproponować tego, co ośrodki położone na alpejskich zboczach, to dzięki atrakcyjnej cenie stanowią warte rozważenia miejsce na ćwiczenie swych narciarskich umiejętności.

Posiadanie kasku:

W Chorwacji do jazdy w kasku zobowiązane są dzieci i młodzież do lat 15.

Policja na stoku:

Funkcjonariusze tamtejszej policji patrolują nie tylko stoki w Chorwacji. Często przekraczają północną granicę ze Słowenią, która jest popularna wśród Chorwatów, z uwagi na lepiej rozwinięte ośrodki narciarskie.

Czechy

Opis:

Czechy okalają pasma górskie: Sudety, Rudawy, Las Czeski i Bawarski. Z roku na rok przybywa kolejnych ośrodków narciarskich, a starsze rozwijają się bardzo dynamicznie. Na tle pozostałych państw, Czechy wyróżniają się niskimi cenami i wysoką jakością oferowanych usług (wyróżnienie przez Europejskie Centrum Konsumenckie). Czechy to także duża różnorodność stoków. Osoby zaczynające naukę jazdy na nartach lub snowboardzie, które nie lubią tłumów na trasach, mogą spokojnie ćwiczyć w Bedřichov, gdzie znajdą szerokie i łagodne stoki. Bardziej wymagającym z pewnością nie trzeba przedstawiać Harrachova. W tym miejscu znajduje się nie tylko skocznia narciarska, lecz także rozległe stoki narciarskie, połączone darmowymi skibusami. Ze wzgędu na doskonałe warunki, sezon trwa tu zwykle dłużej. Fani nart biegowych natomiast znajdą w Górach Izerskich ponad 80 km tras przystosowanych specjalnie do tego sportu.

Posiadanie kasku:

Brak prawnego obowiązku jazdy w kasku na nartach lub snowboardzie.

Policja na stoku:

Czeskie prawo nie upoważnia policjantów do karania mandatami użytkowników stoków. Mimo to czescy policjanci wyposażeni w alkomaty patrolują stoki pouczając nietrzeźwych narciarzy.

Francja

Opis:

Francja ze zwględu na dostęp do Alp, jest jednym z najczęściej obieranych kierunków przez narciarzy ceniących sobie wielokilometrowe trasy i doskonałą infrastrukturę stoków. Region Espace Killy jest jednym z najbardziej znanych narciarzom miejsc na świecie. Położone tam stacje Tignes i Val d'Isere co roku przyciągają dziesiątki tysięcy turystów. Tignes to tętniąca życiem miejscowość, która poza ponad 300 km tras, 2 obszernymi snowparkami i SuperPipem, posiada w swej ofercie szereg innych atrakcji jak nurkowanie pod lodowcem czy skoki na bungee z nartami na nogach. Val d'Isere to z kolei żywa tradycja narciarska. Drewniane chatki, łupkowe dachy, barokowy kościół. Historyczne miasto było miejscem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim, co samo w sobie powinno być wystarczającym argumentem do jego odwiedzenia.

Posiadanie kasku:

Francuskie prawo nie nakłada na narciarzy obowiązku jazdy w kaskach, natomiast niektóre stacje narciarskie położone w tym kraju wprowadziły w tym zakresie własne regulacje.

Policja na stoku:

Jeszcze kilka lat temu we Francji policja nie odwiedzała stoków. Teraz jednak ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi, na stokach odwiedzanych przez tysiące turystów można spotkać nie tylko funkcjonariuszy policji, lecz także antyterrorystów.

Niemcy

Opis:

Kraj ten często bywał gospodarzem zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, a miejscowość Garmisch-Partenkirchen znana jest wszystkim fanom skoków narciarskich. Nie bez przyczyny niemieccy sportowcy zajmują wysokie miejsca w zimowych konkurencjach. Doskonałe warunki panujące w Alpach Bawarskich oraz rozwinięta, nowoczesna infrastruktura stoków pozwalają na uprawianie dyscyplin zimowych także po sezonie. Wybierając się na ferie do Niemiec, trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami wycieczki. Jednakże wraz z wysoką ceną otrzymujemy gwarancję najwyższej jakości pod względem zarówno przygotowania stoku, jak i bazy noclegowej. Na uwagę zasługują kurorty w regionach: Allgäu, Allgäu Zachodnie czy też Berchtesgaden.

Posiadanie kasku:

Prawo nie wymaga od użytkowników stoków noszenia kasków, chociaż niektóre ośrodki narciarskie wprowadzają własne regulacje, a niektóre szkoły narciarskie odmawiają uczenia jazdy dzieci bez kasków.

Policja na stoku:

Niemieccy funkcjonariusze wyposażeni są w skutery śnieżne, aby w razie wezwania szybko dotrzeć we wskazane miejsce. Na stoku pojawiają się jednak sporadycznie.

Polska

Opis:

Zimowe ferie to doskonała okazja, by zapoznać się z polską kuchnią i gościnnością. Stoki położone w tym kraju to atrakcyjna cenowo alternatywa wobec dłuższych i droższych tras w Niemczech. Wybierając się do Polski warto zwrócić uwagę na kilka miejsc. Najdłuższa trasa położona jest w Tatrach Wysokich - rozpoczyna się na Kasprowym Wierchu, wiedzie przez Kocioł Goryczkowy aż do Kuźnic - łącznie liczy niemal 5,5 km. W Szczyrku natomiast znajdziemy kilka bardzo dobrze przygotowanych stoków o różnym poziomie trudności oraz najnowocześniejsze wyciągi kanapowe. Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku uzyskał status FIS, co oznacza, że na trasie ze szczytu Skrzycznego mogą być rozgrywane oficjalne krajowe i międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim.

Posiadanie kasku:

W Polsce do jazdy w kasku zobowiązane są wszystkie osoby przed ukończeniem 16 roku życia. Za brak ochrony na głowie dzieci i młodzieży, karą pieniężną zostaną obciążeni rodzice lub opiekunowie.

Policja na stoku:

W Polsce nietrudno spotkać patrole policji na stokach, działają one jednak głównie prewencyjnie. Policjanci wyposażeni są w alkomaty i mogą poddać testom każdego, kogo zachowanie wskazuje na stan nietrzeźwości. Mandat za jazdę po alkoholu może wynosić od 20 do 500 PLN.

Słowacja

Opis:

Słowacja może pochwalić się całkiem dużą ilością dobrze rozbudowanych tras narciarskich. Dużą popularnością cieszą się ośrodki położone w Niskich Tartach, na Wielkiej Raczy czy Strbske Pleso w Tatrach Wysokich. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze, słowackie stoki z powodzeniem mogą konkurować z alpejskimi. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna, w połączeniu z wielokilometrowymi trasami oraz niskimi cenami (ceny karnetów oscylują koło 30 euro), stanowią kuszącą ofertę dla miłośników zimowych szaleństw, bez względu na stopień zaawansowania.

Posiadanie kasku:

Od 2015 roku w Słowacji obowiązuje nakaz poruszania się po stoku w kasku, do ukończenia 15 roku życia.

Policja na stoku:

Wraz z wejściem w życie ustawy o obowiązkowym posiadaniu kasku, funkcjonariusze policji od czasu do czasu pojawiają się na stokach pilnując przestrzegania nakazu.

Słowenia

Opis:

Słowenia to kraj narciarzy, położony na wyżynnych terenach. Niemal w każdej miejscowości, bez względu na jej wielkość można znaleźć wyciągi i stoki narciarskie. Na szczególną uwagę zasługuje ośrodek narciarski Krvavec, umiejscowiony w Alpach Julijskich. Jak na kolebkę wielu wybitnych narciarzy przystało, kurort ten charakteryzuje się doskonałą infrastrukturą i perfekcyjnym przygotowaniem stoków. Na szczyt wieżdża się kolejką górską – gondolą. Trasy różnią się stopniem trudności, doskonale nadają się do jazdy rekreacyjnej jak i profesjonalnej. Z wszystkich państw mających dostęp do Alp, Słowenia jest najtańsza.

Posiadanie kasku:

Obowiązkowe dla dzieci do 15 roku życia.

Policja na stoku:

Z racji na ukształtowanie terenu Słowenii, duża część funkcjonariuszy tamtejszej policji doskonale radzi sobie na nartach, a co za tym idzie, często można spotkać policyjne patrole na stokach.

Szwajcaria

Opis:

Szwajcaria mocno stoi narciarstwem. Znajdziecie tu setki kilometrów tras i jedne z najbardziej znanych kurortów na świecie. Miejscowość Crans-Montana usytuowana jest w Alpach Zachodnich, w tzw. Słonecznej dolinie Rodanu z zapierającym dech w piersiach widokiem na lodowiec Mont-Blanc i trzy inne czterotysięczniki. Z kolei Davos-Klosters to ulubione miejsce zimowych wakacji księcia Karola. To jedno z najbardziej cenionych i rozwiniętych regionów zimowych w Europie. Sezon trwa tu do końca kwietnia, a bogata oferta sportów zimowych dopasowana jest do każdej grupy wiekowej. Szwajcarskie kurorty narciarskie są najdroższymi w Europie. Jednakże poza tymi najbardziej znanymi stokami, można znaleźć ośrodki, w których karnety cenowo zbliżone są do austryjackich.

Posiadanie kasku:

Brak ogólnych przepisów regulujących normy posiadania kasków na stoku.

Policja na stoku:

W Szwajcarii pomimo wielokilometrowych nartostrad policjanci zjawiają się wyłącznie w odpowiedzi na wezwanie.

Włochy

Opis:

Włochy to kraj cieszący się popularnością wśród turystów zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Na obszarze Dolomitów w Alpach Wschodnich niemal w każdej dolinie znajduje się stacja narciarska. Sella Ronda to największy kompleks w tej części kraju. Na 480 km tras składają się wyciągi Alta Badii, Val di Fassy, Val Gardeny i Arabby – Marmolady. Popularne wśród turystów Val di Sole to zimowa kraina charakteryzująca się doskonałym zapleczem narciarskim, piękną architekturą wiosek alpejskich i świetną lokalną kuchnią. Włochy pod względem liczby stoków, ich wielkości i przygotowania z powodzeniem mogą rywalizować z Austrią czy Francją.

Posiadanie kasku:

Dzieci do 14 roku życia zobowiązane są jeździć na nartach lub snowboardzie w kasku. Za jego brak karą w wysokości 150-200 euro zostaną obciążeni rodzice lub opiekunowie.

Policja na stoku:

Włoska policja jest mocno wyczulona na punkcie nieprzestrzegania zasad na stoku. Grzywna nałożona przez włoską policję za jazdę na nartach pod wpływem alkoholu może sięgnąć 250 euro, a w przypadku jazdy poza trasą nawet 500 euro.

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności