Pixel

Miejskie „zielone strefy”

Niemcy

Miejskie „zielone strefy”

Obowiązek posiadania winiet ekologicznych dotyczy miejsc oznaczonych napisem „Umweltzone”  czyli „Zielona strefa” i dotyczy pojazdów osobowych, ciężarowych oraz autobusów. Motocykle pozostają grupą pojazdów uprzywilejowanych, gdyż nie mają obowiązku wykupu winiety. Celem utworzenia zielonych stref było obniżenie ilości pyłów w tych obszarach.

Pojazdy zostały podzielone na cztery kategorie. Samochody tzw. pierwszej kategorii nie będą mogły pod żadnym pozorem wjechać na teren zielonej strefy. Chodzi o samochody pozbawione katalizatora, z silnikiem diesla oraz pojazdy ciężarowe spełniające europejską normę EURO1 lub starszą.

Dla samochodów zarejestrowanych poza terenem Niemiec podstawą do przyznania pojazdom odpowiedniej kategorii będą europejskie normy. Musisz być jednak w stanie udowodnić, że samochód wspomniane normy spełnia. Pomocna może być na przykład dokumentacja samochodu. W innym wypadku określenie kategorii pojazdu może się odbyć za pomocą uproszczonej procedury, gdzie głównym kryterium jest rok, w którym pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany.

Gdzie kupić winietę?

Jeśli chcesz otrzymać winietę drogą pocztową, możesz korzystać z pomocy takich organizacji jak:  Dekra, TÜV Nord, czy też TÜV Süd. Urzędy miejskie w Kolonii czy Berlinie również świadczą tego typu usługi – jednak czas oczekiwania na winietę może wynieść od 2 do 3 tygodni. Winiety są w Niemczech ogólnodostępne: można je nabyć w niektórych warsztatach samochodowych, w certyfikowanych stacjach paliw, a także w ośrodkach kontroli technicznej pojazdów.

Plakietka powinna być widoczna poza pojazdem. Najlepiej umieścić ją w dolnym prawym rogu przedniej szyby. 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności