Pixel

Węgry to kraj coraz chętniej odwiedzany przez Polaków. Budapeszt zachwyca miłośników dużych miast, w których tętni nocne życie i gdzie nie można narzekać na brak atrakcji. Nizinne tereny, na których przeważają pola uprawne i gdzie w większości domów nadal robi się palinkę to coś dla tych, którzy cenią spokój i swojski klimat. Nie można zapomnieć też o Jeziorze Balaton, dumnie nazywanym węgierskim morzem. Nad jego brzegi każdego roku ściągają nie tylko mieszkańcy kraju, ale i całej Europy. 

Informacje ogólne

Przepisy drogowe obowiązujące na Węgrzech są bardzo zbliżone do tych, których musimy przestrzegać w Polsce. Jedynym zaskoczeniem w kraju słynącym z palinki i placków ziemniaczanych z gulaszem może być limit alkoholu we krwi, który wynosi 0,00 promila. Warto także pamiętać, że opłaty za jazdę po węgierskich autostradach uiszczamy w formie winiet, a nie – jak to ma miejsce w Polsce – na bramkach.

Prędkość

Pasy

Osoby podróżujące na przednich siedzeniach muszą mieć zapięte pasy. W przypadku pasażerów zajmujących siedzenia z tyłu nakaz ten obowiązuje podczas jazdy poza terenem zabudowanym. 

Światła

Poza terenem zabudowanym obowiązuje całodobowy nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania. W terenie zabudowanym światła włączamy w nocy oraz przy ograniczających widoczność warunkach pogodowych. 

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i komplet zapasowych żarówek. 

Opony. Stosowanie opon zimowych nie jest regulowane przepisami i nie ma wyznaczonego okresu , w którym powinny być one zakładane. Używanie łańcuchów jest dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych warstwą śniegu. Opony okolcowane są na Węgrzech zakazane. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe na teren Węgier potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. 

Autostrady, drogi płatne

Na Węgrzech zapłacimy za przejazd autostradami i niektórymi drogami szybkiego ruchu. Opłaty mają formę winiet. Co ważne, nie są to plakietki, które przykleja się na przednią szybę pojazdu, jak to ma miejsce np. w Czechach. E-winiety kupujemy online lub w wyznaczonych miejscach. Podczas ewentualnej kontroli pokazujemy pokwitowanie, które otrzymaliśmy w momencie zakupu.

Do wyboru mamy e-winiety tygodniowe, miesięczne i roczne. Samochody ciężarowe i autobusy mogą ponadto wykupić winietę jednodniową.

Koszt tygodniowej e-winiety dla samochodu osobowego to ok. 3 000 forintów. 

Instrukcję korzystania z sytemu e-winiet na Węgrzech znajdziesz tutaj.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Poruszając się po węgierskich drogach nie można mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu. Wynik 0,00 promila to jedyny akceptowalny przez policję wynik. 

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho. 

Dzieci

Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami). Dzieci do 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy tylko w samochodach, w których nie ma poduszek powietrznych. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Zasady ogólne) oraz wyposażenia pojazdu. Samochód z przyczepą musi posiadać dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, a w sytuacji gdy przyczepa jest szersza od pojazdu także dodatkowe lusterka boczne. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Samochody ciężarowe – w zależności od tonażu – mają całkowity lub częściowy zakaz wjazdu do Budapesztu. W strefach zielonej i szarej obowiązuje całkowity zakaz wjazdu. Do strefy czerwonej wjeżdżać mogą wyłącznie samochody poniżej 3,5 t, do żółtej – poniżej 7,5 t, do brązowej – poniżej 12 t.

W Budapeszcie wprowadzane są również czasowe ograniczenia ruchu. Burmistrz zarządza jest wówczas gdy poziom zanieczyszczenia powietrza spalinami przekracza dopuszczalny poziom przez dwa kolejne dni.

Na Węgrzech obowiązują dość rygorystyczne zasady dotyczące używania kamer samochodowych. W przypadku chęci opublikowania nagranego na nich materiału konieczne jest zamazanie twarzy widocznych na nich osób, chyba że posiadamy ich zgodę. 

Podsumowanie

Węgrzy, podobnie jak Czesi, są bardzo wyczuleni na jazdę pod wpływem alkoholu. Nawet minimalna zawartość alkoholu we krwi karana jest wysokim mandatem. Kwoty nie są jednak tak zawrotne jak w Niemczech czy we Włoszech i sięgają 1 500 zł. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl