Pixel

Fascynujący Kijów, urzekający Lwów oraz urokliwa i klimatyczna Odessa to najpopularniejsze destynacje na turystycznej mapie Ukrainy. Oferta jest jednak znacznie szersza. W nadmorskich miejscowościach można znaleźć wiele kameralnych plaż, na północy – w Kijowie i Czernihowie - podziwiać perły architektury sakralnej. Na amatorów pieszych wędrówek czekają dzikie Karpaty. Wart zobaczenia jest także Kamieniec Podolski, który oprócz historycznej twierdzy kusi także urokliwym Starym Miastem. Wśród wielu atrakcji dominują zwłaszcza świątynie katolickie i prawosławne, baszty i bramy miejskie.

Informacje ogólne

Podróżowanie po Ukrainie samochodem może przysporzyć pewnych trudności. Oznakowania miejscowości i dróg często są niewystarczające lub nie ma ich w ogóle. Orientację w miastach często  utrudnia złe oznakowanie ulic. Stan ukraińskich dróg nie jest najlepszy, a widok dużych dziur jest nierzadkim widokiem nawet w miastach (np. we Lwowie i w Odessie). Zła nawierzchnia dróg bardzo często jest powodem wypadków i stłuczek - szczególnie zimą i wiosną, kiedy na drogach jest dużo kamieni i żwiru, które mogą rozbić szyby samochodowe i reflektory.

Poruszając się samochodem po zmroku należy szczególnie uważać na pieszych i rowerzystów, którzy bardzo często poruszają się bez odpowiedniego oświetlenia poboczami dróg, dlatego też należy stosować się do ograniczeń prędkości we wskazanych miejscach.

Ukraińskie znaki drogowe nie różnią się zbyt wiele od polskich. Jedyny wyjątek, który może Cię  zmylić to tabliczka ze śnieżynką (gwiazdką), która oznacza, że dany znak obowiązuje w soboty, niedziele   i święta.

Prędkość

Należy ściśle przestrzegać limitów prędkości wprowadzanych znakami drogowymi. Standardowe ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych bez przyczepy, które mogą być modyfikowane znakami drogowymi wynoszą:

Pojazdy, które prowadzone są przez kierowców ze stażem do 2 lat, poza terenem zabudowanym mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 70 km/h.

Samochody z przyczepą w obszarze zabudowanym moga poruszać się z prędkością 60 km/h, a na pozostałych drogach nie więcej niż 80 km/h.

Podczas holowania prędkość nie powinna przekraczać 50 km/h.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

W okresie od 1 października do 30 kwietnia – obowiązkowo przez całą dobę. Poza tym okresem, obowiązkowo tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy:  kamizelka odblaskowa.

Warto zabrać ze sobą także podstawowe części zamienne: żarówki, świece i pasek.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe na Ukrainę potrzebne Ci będą:

Przy przekraczaniu granicy otrzymasz do wypełnienia tzw. dokument migracyjny, na podstawie którego możesz przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni. Należy go zachować aż do wyjazdu z Ukrainy, a w razie jego zagubienia służby graniczne mogą żądać uiszczenia kary.

Przy przekraczaniu granicy obowiązuje wykupienie polisy na ubezpieczenie zdrowotne, która daje prawo do bezpłatnej pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW.

Jeśli Twój pojazd posiada legalną, zastępczą tabliczkę znamionową, zamontowaną przez stację diagnostyczną na podstawie decyzji organu rejestrującego, musisz mieć przy sobie stosowne zaświadczenie przetłumaczone na język ukraiński. Jednak nawet takie zaświadczenie nie zawsze jest honorowane. Gdy tabliczki są nieczytelne, noszą ślady przeróbek lub samodzielnego mocowania, pojazd może zostać zatrzymany, a przeciwko właścicielowi może być wszczęte postępowanie karne. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do orzeczenia przepadku samochodu.

Udając się na Ukrainę w celach kulturalnych, artystycznych itp. i wwożąc czasowo na jej teren wszelkiego rodzaju dekoracje teatralne, instrumenty, instalacje artystyczne i inne tego typu przedmioty pamiętaj o zaopatrzeniu się w Polsce w karnet ATA (http://www.ata.kig.pl ).

Autostrady, drogi płatne

Korzystanie z sieci dróg na terenie Ukrainy jest bezpłatne. Na granicy jedynie jest pobierana opłata tzw. "Taksa ekologiczna" i uzależniona jest od pojemności silnika samochodu.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci, które maja mniej niż 145 cm wzrostu muszą być zabezpieczone dostosowanym do ich wzrostu i wagi urządzeniem zabezpieczającym.

Na przednim siedzeniu nie można przewozić dziecka poniżej 12 roku życia. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Mnóstwo praktycznych informacji o Ukrainie znajdziesz na oficjalnej, dedykowanej zagranicznym turystom stronie internetowej: http://www.traveltoukraine.org/index.htm.

Zdarzają się przypadki nieudokumentowanego pobierania pieniędzy od obywateli polskich podróżujących po Ukrainie przez milicję drogową, dlatego za każdym razem należy żądać pokwitowania za mandat. W razie zagubienia dokumentów bądź ich zatrzymania należy domagać się zaświadczenia potwierdzającego zaistniałą sytuację, z wykazem skradzionych bądź zagubionych dokumentów i przedmiotów. 

W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa na Ukrainie należy zachować ostrożność podczas podróżowania po jej terytorium, a szczególnie po terenie całej południowej Ukrainy. Ze względu na aneksję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu, m. Sewastopol) przez Rosję nieskazane jest podróżowanie w ten region. Całkowicie unikać należy podróży na obszary znajdujące się obecnie pod kontrolą separatystów. 

Podsumowanie

Podróżując po terytorium Ukrainy zachowaj ostrożność podróżując po zmroku, przestrzegaj obowiązujących limitów prędkości, zwracaj uwagę na pieszych i rowerzystów poruszających się poboczami dróg. Pamiętaj że w wielu miejscach nawierzchnie ukraińskich dróg pozostawiają wiele do życzenia. Warto zabrać ze sobą możliwie najdokładniejsze mapy miejsc, miast czy rejonów, które zamierzasz odwiedzić.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl