Turcja to częsta destynacja wakacyjnych wyjazdów. To synonim dobrej pogody i pięknych plaż. To luksusowe hotele w kurortach nad morzem Śródziemnym i Egejskim.
Wizytówką Turcji jest cieśnina Bosfor, która jest łącznikiem pomiędzy dwoma odmiennymi światami Europy i Azji. Każdego zachwycą ruiny antycznych miast, niesamowite cuda natury i intrygujące warownie rozsiane po całym kraju. Warto zobaczyć Efes i Kapadocję, miejsca ważne dla chrześcijan. Imprezowicze i miłośnicy dobrej zabawy pod gołym niebem koniecznie muszą wybrać się na Riwierę Turecką. Wschód Turcji to raj dla fanów trekkingu i górskich wypraw oraz dla łowców przygód.
Stambuł, dawniejszy Konstantynopol, to niesamowita metropolia, rządząca się swoimi prawami. Państwo w państwie. Niepowtarzalny klimat tworzą bazary oferujące szeroki asortyment produktów lokalnych, gdzie oprócz faktycznego zakupu duże znaczenie ma też targowanie się ze sprzedawcami. Oprócz zabytków miasto posiada bogatą ofertę dla miłośników muzyki, sztuki, festiwali i wystaw. Koniecznie trzeba sprawdzić co w Turcji oznacza łaźnia turecka i jak smakuje naprawdę turecki kebab. Stambuł to raj dla kotów – jeden wielki koci azyl. Nie powinien Cię więc dziwić ich widok w restauracjach czy obiektach zabytkowych. Spotkasz je na każdym kroku. Niezwykły status kota w Stambule jest porównywalny do pozycji świętej krowy w Indiach.
Informacje ogólne
Ze względu na bardzo dobrą jakość tureckich dróg, podróżowanie po kraju jest bardzo wygodne. Jednak lokalni kierowcy mogą przysporzyć pewnych trudności. Turcy jeżdżą dość brawurowo i często elastycznie podchodzą do przepisów ruchu drogowego.
Drogi na wschodzie kraju przybierają najczęściej postać nieutwardzonych, szerokich ścieżek. Na popularnych trasach turystycznych należy liczyć się z częstymi kontrolami radarowymi. Warto kontrolować prędkość, gdyż przekraczanie dopuszczalnych limitów karane jest wysokimi mandatami. Policjanci najczęściej nie znają języków obcych, stąd przy próbach ewentualnych negocjacji należy spodziewać się problemów.
W Turcji do jazdy skuterem wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B.
Prędkość
Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej średnia prędkość na trasie wynosi około 80 km/h.
Limit prędkości dla samochodów osobowych na autostradach to 120 km/h, a na drogach ekspresowych 110 km/h.
Podróżując samochodem z przyczepą, należy odpowiednio wymienione wyżej limity zmniejszyć o 10 km/h.
Samochody ciężarowe i autobusy: poza obszarem zabudowanym mogą poruszać się z prędkością max 80 km/h, a na autostradach 90 km/h.
Prędkość minimalna na autostradach 40 km/h.
Pasy
Obowiązkowe z przodu i z tyłu, o ile pojazd jest w nie wyposażony.
Światła
Obowiązkowo tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- gaśnica
- koło zapasowe
- trójkąt ostrzegawczy – 2 szt. - w razie awarii 1 z przodu, 2. z tyłu pojazdu
- apteczka pierwszej pomocy – nieobowiązkowa dla jednośladów
Jeżeli podróżujemy z przyczepą: dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, a jeśli przyczepa jest szersza od pojazdu ciągnącego także dodatkowe lusterka boczne.
Łańcuchy śniegowe – dopuszczalne na zimowych drogach.
Opony z kolcami – zakazane.
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy kamizelka odblaskowa.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Turcji potrzebne Ci będą:
- paszport - ważny jeszcze co najmniej przez 60 dni ponad planowany termin wyjazdu z Turcji,
- wiza biznesowa lub turystyczna
Do złożenia wniosku o wizę do Turcji podróżnym zaleca się posiadanie dokumentu podróży/paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Istnieją wyjątki od tej reguły – szczegółowe informacje znajdziesz tutaj:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/turcja.
- prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest respektowane na równi z tureckim),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- ubezpieczenie pojazdu - OC,
- Zielona Karta,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim. Podobnie - jeśli przekraczasz granicę samochodem, którego nie jesteś właścicielem, musisz mieć przy sobie notarialną zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie, przetłumaczoną na język turecki przez tłumacza przysięgłego i poświadczoną przez Ambasadę Turcji w Warszawie.
Pojazdy wpisywane są do paszportu (podobnie profesjonalny sprzęt elektroniczny) oraz rejestrowane w systemie celnym. W razie kasacji pojazdu (lub urządzenia elektronicznego) należy wypisać go z paszportu w najbliższym urzędzie celnym na podstawie zaświadczenia z policji o zniszczeniu lub kradzieży.
Przy przekroczeniu granicy osoba wjeżdżająca może zostać poproszona o okazanie dowodu posiadania wystarczających środków utrzymania na czas pobytu w Turcji.
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
W Turcji korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Opłaty autostradowe w Turcji można regulować tylko i wyłącznie w systemie elektronicznym HGS. System jest dostępny w dwóch rodzajach płatności:
- winieta
- karta HGS.
Można je kupić w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych i w zależności od kategorii pojazdu jakim się poruszasz, naładować minimalną kwotą.
Szczegółowe informacje na temat opłat można znaleźć na stronie: http://www.kgm.gov.tr.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Jego przekroczenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
Dzieci do 150 cm wzrostu i 36 kg wagi muszą podróżować z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.
Dzieci do lat 10 nie mogą podróżować z przodu.
Jeżeli dziecko przewożone jest z przodu, w odpowiednim foteliku skierowanym twarzą przeciwnie do kierunku jazdy, poduszka powietrzna pasażera musi być wyłączona.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). Kierowca holujący przyczepę nie może mieć w organizmie nawet śladowych ilości alkoholu – badanie alkomatem musi wykazać 0,0 promila.
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Przed wyjazdem – praktyczne informacje
Turcja położona jest w regionie aktywnym sejsmicznie. Warto zapoznać się z poradnikiem na wypadek trzęsienia ziemi opublikowanym na stronie Konsulatu Generalnego RP w Stambule:
http://www.stambul.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/bezpieczenstwo/trzesienie_ziemi_co_robic_/
Mnóstwo praktycznych informacji o kraju, zabytakach, muzeach, połączeniach autobusowych, restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych itp., znadziesz tutaj:
Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym - nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Szczegółowe informacje nt. obostrzeń celnych dostępne są na stronie Ambasady Turcji w Warszawie: http://turcja.org.pl/page/12/24.
Na miejscu
W Turcji załatwianie jakichkolwiek formalności jest uciążliwe i długotrwałe. Należy liczyć się z żądaniem ponoszenia nie zawsze uzasadnionych opłat.
Szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje są nieczynne aż do godziny iftar (zachód słońca), o której można zjeść pierwszy posiłek. Do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych (na ulicy, w parku, itp.).
Zaleca się, by po pozostawieniu samochodu bez nadzoru przez dłuższy czas, sprawdzić przed odjazdem, czy nie ma na nim śladów ingerencji. Zdarzają się przypadki podrzucania do samochodu narkotyków, a właściciel pojazdu przewozi je bez swojej wiedzy i zgody, narażając się na ogromne niebezpieczeństwo.
Na terenie Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, zatrzymywać się, rozbijać namiotu itp.
Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych reguł zachowania, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego - w meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach.
Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.
To kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi.
W związku z niestabilną sytuacja na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim oraz w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, podróżując w te rejony kraju należy zachować szczególną ostrożność, śledzić aktualne doniesienia i ostrzeżenia wydawane przez polski MSZ.
Podsumowanie
Poruszając się po tureckich drogach pamiętaj o przestrzeganiu limitów prędkości i stosowaniu się do znaków drogowych. Warto zachować wzmożoną ostrożność, z uwagi na brawurową nieraz jazdę tureckich kierowców oraz na fakt, że poruszając się po nieznanym terenie bardzo łatwo spowodować kolizję. Warto uniknąć kłopotów, które mogą czaić się tuż za rogiem.
Ważne telefony
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze:
- Telefon czynny całodobowo: (00-90 312) 457 20 00
- Telefon konsula dyżurnego: (00-90)530 4691261
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Stambule:
- Tel : (+90 212) 2906630 – 2906631
- Dyżurny konsul - tylko w sprawach losowych : (+90) 5304691881
- 112 - Pogotowie ratunkowe
- 110 - Straż pożarna
- 155 – Policja
- 156 - Żandarmeria (pełni zadania policji poza terenem miejskim)
- 158 - Straż wybrzeża
- 122 - AFAD (zarządzanie kryzysowe)
- 157 - Handel ludźmi
- 177 - Pożar lasu - zgłoszenia
- 183 - Przemoc w rodzinie
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl