Pixel

Słowenia należy do krajów basenu morza adriatyckiego. Podróż do tego kraju oznacza  wspaniałe zapierające dech w piersiach i głęboko zapisujące się w pamięci widoki alpejskich szczytów przełamywanych wąwozami i wodospadami. Słowenia to także wspaniałe pola porośnięte winnicami. Można swobodnie wybierać pomiędzy skarbami turystyki lokalnej, obiektami światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO, a pozostałymi atrakcjami turystycznymi, jak na przykład odprężająca wizyta w spa.

Soline, Piran, Strunjan – to odpowiedniki naszej Wieliczki – pozyskuje się w nich sól zgodnie z wielowiekową tradycją, z tą różnicą że słoweńska sól pozyskiwana jest ręcznie, przez trudniących się tym pracowników, z wód morskich.  Pola solne odegrały ogromną kulturotwórczą rolę w rozwoju tego obszaru, który został objęty parkiem krajobrazowym.

Lublana – miasto, gdzie w idealnych proporcjach spotykają się odwieczni konkurenci: kultura i natura. W 2016 roku Ljubljana będzie nosić tytuł European Green Capital. Warto na własne oczy sprawdzić jak dużo zieleni można odnaleźć w słoweńskiej stolicy i czy nagroda została słusznie przyznana.

Informacje ogólne

Słoweńskie drogi utrzymane są w bardzo dobrym stanie, dobrze oznakowane, również te lokalne. Te górskie bywają bardzo kręte dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy pokonywaniu zakrętów odpowiednio dostosowując prędkość. Warto przestrzegać przepisów drogowych, gdyż kary finansowe są dość surowe; szczególnie restrykcyjne podejście dotyczy przekraczania prędkości, kiedy to mandaty mogą wynieść nawet kilkaset euro.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej ograniczenia prędkości wynoszą:

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe całą dobę, przez cały rok.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

W okresie od 15 listopada do 15 marca samochód musi być wyposażony w opony zimowe (bieżnik min. 4 mm), a w rejonach górskich, w czasie zalegania śniegu, dodatkowo w łańcuchy na koła napędowe.

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Zakazane jest używanie opon okolcowanych. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Słowenii potrzebne Ci będą:

Wskazanym jest posiadanie ubezpieczenia Assistance, które obejmować będzie swym zakresem pomoc w przypadku nagłego, nieprzewidywanego unieruchomienia pojazdu na sieci dróg w Słowenii.

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. W odniesieniu do niektórych świadczeń oraz lekarstw, obowiązuje zasada współodpłatności (od 5% do 75% wartości usługi). Osoby nie posiadające EKUZ opłacają pełne koszty pomocy medycznej we własnym zakresie. 

Autostrady, drogi płatne

Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne, a forma płatności uzależniona jest od kategorii pojazdu jakim się poruszamy.

Płatność w formie winiety obowiązuje samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle. Przy wjazdach na drogi na których winiety są wymagane, umieszczone zostały informacyjne znaki drogowe (biała, pozioma prostokątna tablica z pomarańczowym symbolem winiety). Winiety roczne ważne są od dnia 1 grudnia roku poprzedzającego do dnia 31 stycznia kolejnego roku, tj. przez 14 miesięcy. Winiety tygodniowe i miesięczne ważne są od dnia zakupu. W momencie zakupu, cyfry oznaczające dzień i miesiąc początku ważności muszą zostać przedziurkowane przez sprzedawcę. Brak winiety lub uchylanie się od obowiązku uiszczenia opłaty drogowej zagrożone są mandatami w wysokości od 300 do 800 EUR. Do kontroli i nakładania kar upoważnione są: policja, inspektorat transportu oraz służba celna. Winiety można nabyć na stacjach benzynowych w Słowenii i w regionach przygranicznych krajów sąsiadujących, a także na pocztach i w kioskach na terytorium Słowenii.

Płatność na tzw. bramkach przysługuje tylko i wyłącznie kierującym samochodami ciężarowymi i autobusami.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila dla doświadczonych kierowców. Badanie trzeźwości kierowców zawodowych i początkujących musi wykazać brak jakiejkolwiek zawartości alkoholu w organizmie.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

które mają poniżej 150 cm wzrostu muszą podróżować w odpowiednich fotelikach lub z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Zgodnie z obowiązującymi w Słowenii przepisami pojazd unieruchomiony na autostradzie bądź trasie szybkiego ruchu, pozostawać może na awaryjnym pasie ruchu maksymalnie do 2 godzin o ile jego położenie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu bądź nie ma realnych szans na jego uruchomienie w w/w. czasie. W innym wypadku, pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela. Główną służbą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i obsługę sieci płatnych dróg w Słowenii jest firma DARS, która na bieżąco śledzi ruch i monitoruje ew. zagrożenia na sieci płatnych dróg w Słowenii, aczkolwiek dostęp do usług holowniczych mają także prywatne firmy, działające na zasadach wolnorynkowych. W związku z powyższym, należy zachować daleko idącą ostrożności przy korzystaniu z usług holowniczych i naprawczych prywatnych firm. Należy bezwzględnie pamiętać o udokumentowaniu ustaleń dot. przewidywanego kosztu usługi przed jej rozpoczęciem (tj. podpisanie z wykonawcą przed usługą tzw. delovni; zawierający informację o docelowym miejscu holowania pojazdu i całkowitej kwocie za wykonaną usługę, a nie kwocie za godzinę dokonywanych czynności). Pozwoli to na unikniecie licznych nieporozumień i dodatkowych kosztów, gdyż w Słowenii ceny usług nie są prawnie regulowanie.

Z uwagi na niewielką popularność, gaz LPG dostępny jest jedynie na nielicznych stacjach benzynowych

Aktualne informacje turystyczne dostępne są na stronie internetowej: www.slovenia.info.

Obszerne informacje dotyczące pobytu obywateli UE w Słowenii dostępne są na rządowym portalu: http://e-uprava.gov.si.

Warto zapoznać się także z multimedialnym, anglojęzycznym przewodnikiem po Słowenii, dostępnym tutaj:. http://digital.edition-on.net/nto/eSlovenia

Podsumowanie

Warto przestrzegać przepisów drogowych, by wrażeń z podróży nie popsuły niespodziewane wydatki na mandaty. Szczególnie pamiętajmy o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, bo kary nawet za nieznaczne ich przekroczenia mogą być bardzo wysokie. Szczególną ostrożność  należy zachować zwłaszcza  na drogach górskich. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl