Pixel

Republika San Marino stanowi enklawę na obszarze Włoch. Jest jednocześnie najstarszą republiką świata i jednym z najmniejszych państw Europy. Corocznie jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów udających się przejazdem do Rzymu i na południe Włoch. To właśnie turystyka jest najważniejszym źródłem dochodu San Marino. Niewątpliwymi zaletami kraju są górzyste ukształtowanie terenu oraz śródziemnomorski klimat, z ciepłym latem i łagodną zimą. 

San Marino jest rajem dla miłośników tradycji, kultury i historii. Zachowało się tutaj wiele średniowiecznych budowli, placów a także twierdze obronne i kilka zabytkowych kościołów. Dużą atrakcją jest odbywający się tu barwny festiwal "Medieval Days" czyli "Dni Średniowiecza". Z okazji tego święta odbywają się tu liczne koncerty muzyki średniowiecznej, turnieje oraz parady.

Jako pamiątkę z podróży możesz kupić coś z ceramiki lub wyrobów skórzanych – typowych wyrobów rzemiosła San Marino. Bardzo rozwinięta jest tutaj także produkcja win i wysokoprocentowych alkoholi, z których najbardziej znane to wino "moscato" oraz "mistra". Warto napić się  wina w jednej z restauracji w okolicach Starego Miasta i rozsmakować się także w wyjątkowej lokalnej kuchni.

Informacje ogólne

Przepisy drogowe obowiązujące na terenie San Marino pokrywają się z tymi obowiązującymi na terenie Włoch. To państwo-miasto ma powierzchnię zaledwie 62 km2 lecz zadziwia nagromadzeniem turystycznych atrakcji.  Niezwykle kręte drogi, niezliczona ilość rond, drogowskazów i ogromny ruch powodują, że kierując musisz zachować szczególną ostrożność. W samym centrum może być problem z zaparkowaniem samochodu. Pamiętaj, by parkować wyłącznie na specjalnie oznakowanych parkingach.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Światła mijania obowiązkowe, również za dnia poza terenem zabudowanym lub przy słabej widoczności. Obowiązkowo w tunelach.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i apteczka.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Do San Marino mogą swobodnie wjechać wszystkie osoby, które przebywają legalnie na terenie Republiki Włoskiej. Przy wjeździe na teren Republiki San Marino potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ponieważ Republika San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, władze miejscowe nie honorują na swoim terytorium Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Kierowców zawodowych i ze stażem poniżej 3 lat limity te jednak nie dotyczą. W przypadku zatrzymania przez policję nie powinni oni mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu. 

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho. 

Dzieci

Dzieci w wieku do lat 12 lub o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie z tyłu – w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu (w tym drugim przypadku muszą być zabezpieczone pasami). Noworodki muszą być przewożone w foteliku zwróconym w stronę przeciwną do kierunku jazdy.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Meldunek

Obowiązku meldunkowego dopełnia recepcja hotelu lub właściciel mieszkania. Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 10 dni, należy to zgłosić w oddziale ds. cudzoziemców miejscowej żandarmerii.

Brak polskiej palcówki dyplomatycznej

Na terytorium San Marino nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie. 

Podsumowanie

Pamiętaj o przestrzeganiu limitów prędkości i stosowaniu się do znaków drogowych. Za parkowanie samochodu w miejscach do tego nieprzeznaczonych narażasz się na mandat karny. Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy krętymi, wąskimi górskimi odcinkami dróg.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl