Pixel

Większości Polaków Rumunia kojarzy się z biedą, kradzieżami i drogami o niskim standardzie, ewentualnie z najsłynniejszym w historii literatury i kinematografii wampirem, Drakulą. Ten stereotyp jest bardzo krzywdzący i dość mocno mija się z rzeczywistością. Rumunia może się bowiem pochwalić bajecznymi górskimi krajobrazami, źródłami termalnymi a także średniowiecznymi warowniami i klasztorami. Szczególne miejsce na mapie kraju zajmują monastyry zdobione niezwykłymi malowidłami i freskami.

Informacje ogólne

Mimo że stan rumuńskich dróg wciąż się poprawia, warto zachować na nich szczególną ostrożność. W szczególności nocą, gdyż są zwykle kiepsko oznakowane. Jeśli chodzi o same przepisy, dla europejskiego kierowcy nie będą one stanowiły większego zaskoczenia. Z małymi wyjątkami, takimi jak zakaz holowania samochodu przez pojazd prywatny.

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania w terenie zabudowanym jest obowiązkowa wyłącznie nocą, w ciągu dnia tylko w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poza terenem zabudowanym obowiązuje nakaz używania świateł mijania przez całą dobę.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą dodatkowe lusterka boczne w przypadku pojazdów z przyczepą szerszą od ciągnącego ją samochodu.

Opony. Minimalna głębokość bieżnika w oponach letnich to 1,5 mm.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Rumunii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Rumunii są płatne. Podobnie jak w Bułgarii i większości krajów UE obowiązuje tam system winiet. Można je nabyć w urzędzie pocztowym, na stacji paliw bądź przez internet. Za brak winiety grożą wysokie mandaty.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Podróżujący po rumuńskich drogach nie możne mieć ani jednej setnej promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za jazdę pod wpływem alkoholu grożą mandaty w wysokości od 80 do 200 euro, a nawet zatrzymanie prawa jazdy.

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy jest dozwolone tylko w wypadku posiadania zestawu głośnomówiącego.

Dzieci

Dzieci w wieku do 12 lat muszą podróżować na tylnym siedzeniu.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy. Samochody ciężarowe nie mogą poruszać się po rumuńskich miastach w weekendy i dni świąteczne.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Zawodowym kierowcom samochodów ciężarowych, palącym w kabinie pasażerskiej grozi mandat. Kabina traktowana jest bowiem jako miejsce pracy kierowcy i powinna być wolna od dymu papierosowego.

Istnieje zakaz holowania samochodu przez prywatny pojazd.

Nie ma dobrze rozwiniętego systemu ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Należy uważać na nieoświetlone pojazdy zaparkowane na ulicy.

Podsumowanie

W rumuńskich miastach można spotkać bezpłatne i płatne parkingi. Parkować można na ulicach i placach, a także specjalnych postojach autostradowych. Jazda niezgodna z przepisami skutkuje w Rumunii mandatami, które muszą być zapłacone podczas pobytu w tym kraju. Co robić, by podróż po rumuńskich drogach nie przyniosła niemiłych niespodzianek? Wystarczy trzymać się przepisów i koncentrować się na tym, co dzieje się na drodze. I pamiętać, by po wieczornym spotkaniu z przyjaciółmi w barze nie wsiadać zbyt wcześnie za kierownicę.   

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl