Pixel

Rosja to największe pod względem zajmowanej powierzchni państwo świata, które oblewa aż 13 mórz. Państwo dwóch kontynentów. To przez jej terytorium biegnie umowna granica oddzielająca Europę od Azji. Coraz częstszym miejscem destynacji podróżniczych staje się jezioro Bajkał, najstarsze i najgłębsze jezioro świata, zwane też „syberyjskim morzem” i „błękitnym okiem Syberii”.

Moskwa to jedno z najdroższych krajów świata. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Kreml, Plac Czerwony z cerkwią z charakterystycznymi obłymi kopułami. To tutaj znajduje się słynny Teatr Bolszoj, słynna ulica Arbat, liczne muzea, a wśród nich słynna galeria Trietiakowka.

Popularny turystycznie rejon stanowi także tzw. Złoty Pierścień Rosji, rozciągający się od zachodnich granic Rosji aż do Uralu szlak wiodący przez miasta średniowieczne Rosji.

Informacje ogólne

Stan większości rosyjskich dróg oraz stopień przestrzegania przepisów ruchu, tak przez kierowców, jak i przez pieszych, pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy jeżdżą agresywnie, zwłaszcza w zatłoczonej moskiewskiej metropolii. Rosyjscy kierowcy TIR-ów, często nie zachowują należytej ostrożności na drogach, a ich niebezpieczne manewry uwieczniane przez innych kierowców na filmach video nierzadko trafiają do  Internetu.

Poniżej przedstawiamy podstawowe wymogi i zasady, których musimy przestrzegać podróżując po rosyjskich drogach.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość dla doświadczonych kierowców wynosi:

Nowi kierowcy mogą poruszać się poza terenem zabudowanym i po autostradach z max prędkością 70 km/h.

Pojazdy z przyczepą mogą poruszać się poza terenem zabudowanym z prędkością 70 km/h, a po autostradach 90 km/h.

W obwodzie kaliningradzkim występują specyficzne ograniczenia szybkości: 40 km/h w terenie zabudowanym i 70km/h w terenie niezabudowanym.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązuje nakaz używania świateł mijania lub świateł dziennych poza terenem zabudowanym 24h na dobę przez cały rok (w terenie zabudowanym, wieczorem i w nocy, należy używać świateł postojowych).

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy kamizelka odblaskowa.

Zaleca się ponadto: wożenie ze sobą kompletu podstawowych części zamiennych, takich jak świece czy pasek, a zimą stosowanie opon z kolcami i/lub łańcuchami. Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Rosji potrzebne Ci będą:

Autostrady, drogi płatne

Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Jednak, przy wjeździe na terytorium Rosji pobierana jest opłata drogowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu.

Samochody ciężarowe powyżej 12 t objęte są opłatami drogowymi, a przejechane kilometry naliczane są w oparciu o technologię GPS.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Rosja walczy z pijanymi kierowcami. Badanie alkomatem zawsze musi wykazać całkowity brak alkoholu we krwi kierowcy. 

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 12 nie mogą podróżować na przednich siedzeniach, chyba że korzystają z odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Na terenie Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.

Zaleca się tankowanie pojazdów (zwłaszcza na prowincji) w markowych stacjach benzynowych i unikanie okazyjnego zakupu taniego paliwa, bowiem jego użycie może uszkodzić silnik. Mogą występować problemy z dostępem do wiarygodnego serwisu pojazdów lepszych marek.

Występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty, biżuterię sugeruje się przechowywać w skrytkach hotelowych. Przy sobie najlepiej jest posiadać jedynie niezbędne kwoty oraz korzystać z kart kredytowych. 

Wskazane jest wystrzeganie się podróży w rejony konfliktów i napięć, co w szczególności dotyczy obecnie terenów przygranicznych z Ukrainą.

Zaleca się, w miarę możliwości, pozostawianie samochodów na parkingach strzeżonych z uwagi na ryzyko kradzieży tablic rejestracyjnych, bez których w Rosji nie można poruszać się pojazdem po drogach publicznych.

Podsumowanie

Warto unikać wszelkich dyskusyjnych sytuacji na drodze, stosować się do przepisów ruchu drogowego, parkować w miejscach do tego przeznaczonych i nie sprawdzać na własnej skórze jaki mandat grozi za łamanie konkretnych przepisów.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl