Rosja to największe pod względem zajmowanej powierzchni państwo świata, które oblewa aż 13 mórz. Państwo dwóch kontynentów. To przez jej terytorium biegnie umowna granica oddzielająca Europę od Azji. Coraz częstszym miejscem destynacji podróżniczych staje się jezioro Bajkał, najstarsze i najgłębsze jezioro świata, zwane też „syberyjskim morzem” i „błękitnym okiem Syberii”.
Moskwa to jedno z najdroższych krajów świata. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Kreml, Plac Czerwony z cerkwią z charakterystycznymi obłymi kopułami. To tutaj znajduje się słynny Teatr Bolszoj, słynna ulica Arbat, liczne muzea, a wśród nich słynna galeria Trietiakowka.
Popularny turystycznie rejon stanowi także tzw. Złoty Pierścień Rosji, rozciągający się od zachodnich granic Rosji aż do Uralu szlak wiodący przez miasta średniowieczne Rosji.
Ostatnie aktualności
- Zmiany w zasadach wypełniania listów przewozowych w Rosji
- Rosja: przedłużenie ulgowego okresu poboru płatności w systemie "Platon"
- Rosja: stan wyjątkowy na drogach w Kraju Ałtajskim
- Instrukcja dotycząca zasad wykonywania przewozów do i z Rosji
- Możliwe utrudnienia na przejściu granicznym w Gołdapi
- Możliwe utrudnienia na dpg w Grzechotkach i Gronowie
- Możliwe utrudnienia na dpg Gronowo-Mamonowo
- Uwaga kierowcy ciężarówek - utrudnienia w Bezledach
- Utrudnienia na przejściach granicznych z Rosją
- Nowe opłaty drogowe w Rosji i na Białorusi
Informacje ogólne
Stan większości rosyjskich dróg oraz stopień przestrzegania przepisów ruchu, tak przez kierowców, jak i przez pieszych, pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy jeżdżą agresywnie, zwłaszcza w zatłoczonej moskiewskiej metropolii. Rosyjscy kierowcy TIR-ów, często nie zachowują należytej ostrożności na drogach, a ich niebezpieczne manewry uwieczniane przez innych kierowców na filmach video nierzadko trafiają do Internetu.
Poniżej przedstawiamy podstawowe wymogi i zasady, których musimy przestrzegać podróżując po rosyjskich drogach.
Prędkość
Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość dla doświadczonych kierowców wynosi:
- w miastach 60km/h,
- poza terenem zabudowanym 90 km/h,
- na autostradach 110 km/h.
Nowi kierowcy mogą poruszać się poza terenem zabudowanym i po autostradach z max prędkością 70 km/h.
Pojazdy z przyczepą mogą poruszać się poza terenem zabudowanym z prędkością 70 km/h, a po autostradach 90 km/h.
W obwodzie kaliningradzkim występują specyficzne ograniczenia szybkości: 40 km/h w terenie zabudowanym i 70km/h w terenie niezabudowanym.
Pasy
Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.
Światła
Obowiązuje nakaz używania świateł mijania lub świateł dziennych poza terenem zabudowanym 24h na dobę przez cały rok (w terenie zabudowanym, wieczorem i w nocy, należy używać świateł postojowych).
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- apteczkę,
- gaśnicę,
- trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty),
- komplet zapasowych żarówek,
- opony zimowe – na wszystkich czterech kołach w okresie od listopada do kwietnia (min. 6 mm bieżnika).
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy kamizelka odblaskowa.
Zaleca się ponadto: wożenie ze sobą kompletu podstawowych części zamiennych, takich jak świece czy pasek, a zimą stosowanie opon z kolcami i/lub łańcuchami. Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Rosji potrzebne Ci będą:
-
wiza uprawniająca do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej
Podróżując tranzytem przez Rosję musisz posiadać ważną wizę tranzytową , wystawianą na okres 10 dni. Wjeżdżając z terytorium Białorusi musisz posiadać także białoruską wizę tranzytową. Obywatele polscy posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, na ich podstawie oraz ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji bez obowiązku posiadania wiz.
Informacje o rodzajach wiz i dokumentach potrzebnych do wydania stosownej wizy znajdziesz tutaj: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx?lst=pl&it=/Main_pl.aspx.
-
paszport ważny minimum pół roku (180 dni) licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji,
-
polskie prawo jazdy - zaleca się jednak posiadanie jego oficjalnego tłumaczenia na język rosyjski, bowiem zdarza się, iż miejscowi funkcjonariusze milicji nie znają alfabetu łacińskiego i mogą kwestionować przedstawiony dokument,
-
dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
-
Zielona Karta (potwierdzająca posiadanie ubezpieczenia OC pojazdu). Jednakże władze rosyjskie zalecają wykupienie, na granicznym przejściu drogowym, krótkoterminowego (15-dniowego) ubezpieczenia komunikacyjnego. Warto także wykupić ubezpieczenie od NNW oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
-
upoważnienie na użytkowanie pojazdu, czyli pisemna zgoda właściciela pojazdu lub firmy leasingowej przetłumaczone na język rosyjski i poświadczone notarialnie. Konieczne gdy: kierujący pojazdem nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym, gdy właścicielem pojazdu jest bank lub gdy obywamy podróż służbową samochodem firmowym.
Autostrady, drogi płatne
Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Jednak, przy wjeździe na terytorium Rosji pobierana jest opłata drogowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu.
Samochody ciężarowe powyżej 12 t objęte są opłatami drogowymi, a przejechane kilometry naliczane są w oparciu o technologię GPS.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Rosja walczy z pijanymi kierowcami. Badanie alkomatem zawsze musi wykazać całkowity brak alkoholu we krwi kierowcy.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
Dzieci do lat 12 nie mogą podróżować na przednich siedzeniach, chyba że korzystają z odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Na terenie Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.
Zaleca się tankowanie pojazdów (zwłaszcza na prowincji) w markowych stacjach benzynowych i unikanie okazyjnego zakupu taniego paliwa, bowiem jego użycie może uszkodzić silnik. Mogą występować problemy z dostępem do wiarygodnego serwisu pojazdów lepszych marek.
Występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty, biżuterię sugeruje się przechowywać w skrytkach hotelowych. Przy sobie najlepiej jest posiadać jedynie niezbędne kwoty oraz korzystać z kart kredytowych.
Wskazane jest wystrzeganie się podróży w rejony konfliktów i napięć, co w szczególności dotyczy obecnie terenów przygranicznych z Ukrainą.
Zaleca się, w miarę możliwości, pozostawianie samochodów na parkingach strzeżonych z uwagi na ryzyko kradzieży tablic rejestracyjnych, bez których w Rosji nie można poruszać się pojazdem po drogach publicznych.
Podsumowanie
Warto unikać wszelkich dyskusyjnych sytuacji na drodze, stosować się do przepisów ruchu drogowego, parkować w miejscach do tego przeznaczonych i nie sprawdzać na własnej skórze jaki mandat grozi za łamanie konkretnych przepisów.
Ważne telefony
- 112 - uniwersalny numer ratunkowy
- 101 - straż pożarna
- 102 - policja
- 103 - pogotowie
- +7495 23 11 500 - Ambasada RP w Moskwie
- +7916 69 89 941 - telefon alarmowy Wydziału Konsularnego (tylko wypadki nadzwyczajne)
- (+48-22) 122 10 12 oraz 849 51 11 - Wydział Konsularny Ambasady Rosji w Polsce – odpowiedzialny za wydawanie wiz na terenie Rosji
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl