Pixel

Portugalia to ponad trzysta słonecznych dni w roku, piaszczyste plaże i malownicze widoki. Idealna wakacyjna destynacja. Klimat Portugali tworzą niewątpliwie urokliwe wąskie uliczki i liczne nastrojowe knajpki. W tętniących życiem małych miasteczkach, jak i w samej Lizbonie, co rusz można natknąć się na zabytki z okresu renesansu i baroku portugalskiego. Dopełnieniem jest wyśmienita kuchnia oparta głównie na rybach i owocach morza, przyrządzanych na niezliczone sposoby.  Prawdziwą esencją Portugalii są jednak wina, a wśród nich porto i madera. Koniecznie trzeba też przekonać się co to jest „fado”. Tej specyficznej, bardzo charakterystycznej dla całej Portugalii  muzyki, można posłuchać w lizbońskich lokalach fado.

Fatima – miejsce kultu religijnego, które jest odwiedzane równie chętnie co Lizbona.

Informacje ogólne

W Portugalii obowiązują europejskie przepisy o ruchu drogowym oraz międzynarodowy system oznaczeń. Podróżowanie po portugalskich drogach nie powinno nastręczyć więc większych trudności. Podobnie jak w Polsce ruch odbywa się prawą stroną jezdni. Większą uwagę należy jednak zwracać na pieszych, którzy mają większe uprawnienia na dogach niż u nas. Uważaj także na portugalskich kierowców, których jeżdżą dość brawurowo. 

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązkowo tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych. Światła mijania włączamy podczas przejazdu tunelem.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nieobowiązkowych, należą:

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Portugalii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Karta EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

W Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu i pobytu, jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii.

Autostrady, drogi płatne

Sieć dróg w Portugali jest bardzo dobrze rozwinięta. Po części dróg można podróżować bezpłatnie, większość stanowią jednak płatne drogi ekspresowe i autostrady. Należy zwrócić uwagę czy na trasę, którą zamierzamy pokonać naszym samochodem składają się tradycyjne autostrady z bramkami wjazdowymi, czy autostrady/drogi ekspresowe SCUT z elektronicznym system poboru opłat. Dla turystów ma to bowiem zasadnicze znaczenie.

Za przejazd autostradami/ drogami ekspresowymi SCUT (oznaczonymi symbolem electronic toll only) opłaty pobierane są za pośrednictwem elektronicznego urządzenia umieszczonego na przedniej szybie pojazdu. Za przejazd tego typu drogami turyści muszą zapłacić jeszcze przed wjazdem na autostradę:

Opłatę za przejazd autostradami z elektronicznym systemem płatności można również uiścić w trzech nowych punktach na przejściach granicznych w: Vila Nova de Cerveira, Vilar Formoso e Vila Real de Santo António. W punktach tych kierowcy pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych mogą, przez 24 h/dobę nabyć bilety Toll Card oraz bilety wirtualne 3 lub 5-cio dniowe lub na określony odcinek trasy. Ponadto bilety te można zakupić na lotnisku w Porto oraz na lotnisku w Faro (w oddziałach poczty CTT).

Więcej informacji o płatnościach na drogach systemu SCUT, znajdziesz tutaj: www.portugaltolls.pt, a także na stronie polskiej ambasady w Lizbonie:

http://lizbona.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/scut/.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila dla doświadczonych kierowców i 0,2 promila dla kierowców poczatkujących i zawodowych.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do 12 roku życia i wzroście do 150 cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub na podwyższeniach.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Posterunki policji dla turystów

W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów (PSP Esquadra de Turismo). W Lizbonie znajduje się on w centrum przy placu Restauradores, a w Porto przy Rua Clube dos Fenianos, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Należy pamiętać, że zaświadczenie potwierdzające kradzież dokumentów wydane przez miejscową policję nie uprawnia do przekroczenia granicy. Zaleca się ponadto, by przyjeżdżając do Portugalii zabrać ze sobą dwa dokumenty podróży: dowód osobisty oraz paszport i przechowywać je podczas pobytu w osobnych miejscach. Przypadki kradzieży dokumentów są dość częste. Jeśli parkujesz samochód w miejscu publicznym, nie zostawiaj na widocznym miejscu przedmiotów mogących skusić złodzieja.

Informacje dla turystów

Przewodnik w języku polskim: http://infolizbona.pl/.

Przewodnik dla pielgrzymów w Portugalii: http://www.pielgrzymkiportugalia.pl/.

Podsumowanie

Portugalia to piękny i ciekawy kraj, pełen zdumiewających miejsc. Cudowne krajobrazy i jeszcze wspanialsze zabytki architektury. Podróżowanie po centrach miast może być kłopotliwe, po pierwsze ze względu na korki, po drugie ze względu na zatłoczone parkingi. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl