Pixel

Malownicza Malta z krystalicznie czystą wodą, przepięknymi plażami i urokliwymi zatokami zauroczyła już niejednego turystę. Staje się tym samym coraz popularniejszą destynacją wyjazdów turystycznych. Z racji swego położenia w sercu Morza Śródziemnego, oferuje blisko trzysta słonecznych dni w roku. Wizytówką tego niewielkiego kraju są charakterystyczne niebiesko-żółtymi łodzie luzzuz, które tworzą wyjątkowy klimat nadmorskich miejscowości. Na Malcie znajdują się jedne z najstarszych świątyń na świecie, liczne zamki oraz zabytkowe miasta, przez co często postrzegana jest jako jedno orgromne muzeum pod otwartym niebem. Panują tutaj idealne warunki do surfowania, nurkowania, a nawet gry w golfa.

W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzi kilka wysp i wysepek,  z których największe to Malta, Gozo, Comino. Pozostałe wyspy archipelagu są niezamieszkane.

Informacje ogólne

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, dlatego poruszanie się samochodem po maltańskich drogach może być, przynajmniej początkowo, sporym wyzwaniem. Problematyczne okazują się zwłaszcza przejazdy przez rondo oraz skręcanie na skrzyżowaniu w prawo. Rozwiązaniem niezawodnie okazuje się przestrzeganie ograniczeń prędkości, uważne śledzenie znaków drogowych oraz zachowanie ogólnej ostrożności w poruszaniu się w ruchu drogowym. Zwracaj szczególną uwagę na jednoślady oraz pieszych. Autobusy zawsze mają pierwszeństwo.

Jako kierowca jesteś zobowiązany „dostosować światła do ruchu lewostronnego”. Należy zatem zaopatrzyć się w specjalne nakładki na reflektory.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi:

Dla samochodów z przyczepami kempingowymi, samochodów ciężarowych oraz autobusów ograniczenia prędkości wynoszą:

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Światła w porze dziennej obowiązkowe w tunelach.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Na Maltę dostaniesz się drogą lądową przez Włochy, a następnie promem z Sycylii, Salerno, Genui lub z Katanii. Przy wjeździe na terytorium Malty potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.  

Autostrady, drogi płatne

Na Malcie nie ma autostrad, ani dróg ekspresowych, dlatego poruszanie się po kraju nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila. Malta należy zatem do grupy  krajów stosujących najwyższe limity alkoholu w Europie i na świecie.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 3 nie mogą podróżować z przodu ani z tyłu pojazdu bez odpowiednich urządzeń zabezpieczających. Dzieci od lat 3 do 10 i poniżej 150 cm wzrostu mogą podróżować z przodu wyłącznie z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających, a z tyłu dopuszczalne jest korzystanie przez nie ze standardowych pasów bezpieczeństwa dla dorosłych, o ile nie dysponuje się odpowiednimi urządzeniami zabezpieczającymi.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Inspiracje

Praktyczne informacje o kraju, porady i wskazówki, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed wyjazdem znajdziesz tutaj:

W  razie kłopotów

Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd. Wszelkie informacje i pomoc w tej sprawie można uzyskać na stronie internetowej Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd. Wszelkie informacje i pomoc w tej sprawie można uzyskać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenta.

Na Malcie nie ma polskiej ambasady, nie ma także konsulatu generalnego, więc np. w sprawach paszportowych należy korzystać z porad ambasady polskiej w Rzymie. Telefon kontaktowy: +39 06 362 04 300.

W La Valettcie trudno znaleźć miejsce parkingowe, a wjazd do miasta jest płatny. Na obrzeżach miasta działa system Park & Ride, oferujący bezpłatny bus do centrum.

Podsumowanie

Lewostronny ruch drogowy wymaga zachowania stosownej ostrożności podczas poruszania się po terytorium Malty. Pamiętaj o stosowaniu się do znaków drogowych i limitów prędkości, zwracaj szczególną uwagę na pieszych i jednoślady. Wtedy wakacyjnej beztroski nie popsuje żadna niemiła niespodzianka. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl