Łotwa położona w basenie morza Bałtyckiego, to głównie kraj nizinny. W Europie znana jest jako eksporter drewna. To kraj wielu narodów, języków i religii, co potwierdzają liczne świątynie i kościoły, nieraz położone w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. To właśnie w ryskiej katedrze św. Jakuba wygłaszał swoje kazania Piotr Skarga.
W Rydze koniecznie trzeba zobaczyć ulicę świętego Alberta, która doskonale oddaje ducha architektury secesyjnej. Warto przyjrzeć się bogato zdobionym kamienicom – aż trudno uwierzyć, że zostały zaprojekowane przez jednego architekta i powstały w przeciągu 4 lat. Na uchodzącym za największy bazar w Europie – Bazarze Ryskim – kupisz niemal wszystko, od łotewskich dzierganych skarpet, po ekskluzywne towary, jak kawior z jesiotra.
Jurmała to piękny nadbałtycki kurort, w którym możesz się przekonać, że woda w Bałtyku może być równie ciepła jak w krajach południowej Europy.
Informacje ogólne
Na drogach Łotwy panuje relatywnie niewielki ruch samochodowy, z wyjątkiem tras tranzytowych i prowadzących do stolicy oraz ulic w większych aglomeracjach miejskich. Zasady ruchu drogowego są podobne do tych obowiązujących w Polsce. Weź jednak pod uwagę fakt, iż Łotysze nie zawsze stosują się w pełni do zasad ruchu drogowego i często jeżdżą dość szybko i agresywnie.
Prędkość
Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi:
- w terenie zabudowanym - 50 km/h,
- poza terenem zabudowanym - 90 km/h,
- na autostradach – 110 km/h.
Pasy
Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa jest obligatoryjna, ale tylko na przednich siedzeniach.
Światła
Przez cały rok obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- apteczkę,
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów - należy je zakładać podczas opuszczania samochodu poza terenem zabudowanym,
- dwa trójkąty ostrzegawcze, które podczas kolizji powinny być ustawione w odpowiedniej odległości przed i za pojazdem,
- gaśnicę.
Ponadto jeżeli podróżujesz z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, pojazd musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.
Od 1 grudnia do 1 marca należy używać opon zimowych. Standardowo, minimalna wysokość bieżnika w oponach letnich powinna wynosić 1,6mm i 4 mm w oponach zimowych.
Dozwolone jest używanie opon okolcowanych (w okresie od 1 października do 30 kwietnia) lub łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe na teren Łotwy potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważny jeszcze minimum 3 miesiące ponad planowany termin powrotu do kraju,
- prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest respektowane na równi z łotewskim),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- ubezpieczenie pojazdu - OC,
- Zielona Karta – tylko w przypadku przekraczania granicy z Rosją lub Białorusią,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
Przed podróżą koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (NFZ EKUZ), która w razie nagłego wypadku umożliwi Ci skorzystanie z pomocy łotewskiej służby zdrowia. Uprawnia ona jednak tylko do podstawowych i niezbędnych usług medycznych, dlatego warto pamiętać również o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
Sieć drogowa Łotwy jest dość dobrze rozwinięta. Korzystanie z dróg dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują opłaty drogowe dla pojazdów o łącznej masie powyżej 3000 kilogramów i przeznaczonych lub wykorzystywanych w celu przewozu ładunków. Nie będzie zwolnienia z opłaty drogowej dla pojazdów, które nie są wyposażone w tachograf rejestrujący czas pracy kierowcy.
Ponadto opłatę będzie trzeba wnieść na następujących dodatkowych drogach:
- na odcinku głównej drogi A12 Jekabpils – Rezekne – Ludza – granica z Rosją (Terehova) od km 124.10 do km 159.20,
- na odcinku drogi P5 Ulbroka – Orge od km 0.00 do km 19.9,
- na odcinku drogi P80 Tinuzi – Koknese od km 0.00 do km 63.60.
Więcej informacji na temat sposobu nabycia winiet, wysokości opłat oraz dróg objętych opłatą znajdziesz się na stronie internetowej: https://www.lvvignette.eu/.
Za wjazd własnym środkiem transportu do strefy Jurmały (w okresie od 1 kwietnia do 30 września) należy w przydrożnych automatach wnieść opłatę na cele ekologiczne w wysokości 2 euro.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila dla doświadczonych i zawodowych kierowców i 0,2 promila dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata.
Należy mieć na uwadze fakt, iż nietrzeźwym kierowcom grożą surowe sankcje, łącznie z karą pozbawienia wolności.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystasz z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
Dzieci poniżej 10 roku życia i o wzroście poniżej 150 cm należy przewozić w specjalnych fotelikach lub w przystosowanych do ich wzrostu i wagi urządzeniach zabezpieczających.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania), oraz ograniczeniami dopuszczalnej prędkości jazy, która wynosi:
- w terenie zabudowanym 50 km/h,
- poza trenem zabudowanym 80 km/h,
- na autostradach – 90 km/h.
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Zatrzymanie dokumentów rejestracyjnych samochodu i prawa jazdy, do chwili wniesienia kaucji lub opłacenia kary grzywny, grozi Ci za:
- jazdę bez prawa jazdy lub pod wpływem alkoholu/narkotyków,
- przekroczenie dozwolonej prędkości,
- naruszenie przepisów dotyczących: przewozu pasażerów, stanu technicznego samochodu, prawidłowego przewozu i zabezpieczenia ładunków, czy czasu pracy i wypoczynku - w przypadku kierowców zawodowych.
Mnóstwo praktycznych informacji (w języku angielskim) o atrakcjach Łotwy, znajdziesz na dedykowanej turystom stronie: http://www.latvia.travel/en.
Promy odchodzą z Rygi do Sztokholmu i Lubeki.
Pamiętaj o jednogodzinnej różnicy czasu między Polską a Łotwą: jeśli np. w Rydze jest godzina 8.00, to w Warszawie 7.00.
Podsumowanie
Podróżując po łotewskich drogach zachowuj zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierowców. Przestrzegaj limitów prędkości i parkuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, gdyż policja bardzo restrykcyjnie podchodzi do piratów drogowych i chętnie karze kierowców za nieprawidłowe pakowanie. Pamiętaj, że łamiąc przepisy ruchu drogowego narażasz się na mandat, a nawet zatrzymanie dokumentów i prawa jazdy.
Ważne telefony
- +371 670 315 00 - ambasada RP w Rydze,
- +371 67 03 15 14 – wydział konsularny
- +371 294 756 09 – tel. alarmowy (czynny poza godzinami urzędowania)
- 112 - europejski numer alarmowy
- 01 - straż pożarna,
- 02 – policja,
- 03 - pogotowie ratunkowe,
- 22033000 – pomoc turystom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Numer czynny przez 24h. Linia telefoniczna obsługiwana jest po rosyjsku i angielsku. Została uruchomiona ze względu na przypadki kradzieży, wymuszeń na zagranicznych turystach w Rydze zapłaty zawyżonych rachunków za usługi gastronomiczne, hotelowe.
- 1188 - Informacja miejscowa (m.in. w języku rosyjskim i angielskim).
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl