Pixel

Kosowo jest młodym organizmem państwowym, uznawanym przez ponad 100 państw, w tym USA i 23 członków Unii Europejskiej. Swą niepodległość proklamowało w lutym 2008 roku, odłączając się od terytorium Serbii. Poza stolicą kraju, Prisztiną warto odwiedzić Prizren, który urósł do rangi głównego centrum turystycznego kraju, a także Pejë, Mitrowicę i Gjakovë. Mieszkańcy Kosowa są bardzo gościnni i często w miejscach, gdzie nie ma żadnej bazy noclegowej, zapraszają przyjezdnych na nocleg do własnych domów.

Informacje ogólne

Poruszanie się po drogach Kosowa, wymaga dużej uwagi i koncentracji ze względu na takie zagrożenia jak:

Drogi są wąskie i zatłoczone. W górach nierzadko można narazić się na poważne uszkodzenie samochodu z powodu leżących na drodze kawałków skał, odpadających z niezabezpieczonych zboczy górskich. Należy zwracać uwagę na leżące na jezdni przedmioty, nierzadko wyrzucane z jadących samochodów oraz poruszające po drodze lub w jej bezpośredniej okolicy zwierzęta.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi: 

Kontrole policji drogowej są bardzo częste, dlatego nie należy przekraczać dozwolonej prędkości.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Zaleca się  aby kierowcy używali świateł w trakcie jazdy przez całą dobę.

Dodatkowe wymagania

Do zalecanego wyposażenia samochodu  należą:

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Aby uniknąć korków czy też innych przeszkód związanych z przepisami granicznymi, należy unikać podróżowania przez granicę Kosowa z Serbią z uwagi na nie do końca uregulowaną sytuację między tymi krajami oraz permanentny konflikt etniczny pomiędzy ludnością albańską i serbską zamieszkującą północną część Kosowa. Ponieważ Serbia nie uznaje Kosowa, nie uznaje też kosowskich pieczęci granicznych.  Na granicach możesz poprosić, aby nie wbijano pieczątki Kosowa, co umożliwi Ci późniejsze, swobodne przekroczenie granicy Serbii.


Przy wjeździe na teren Kosowa potrzebne Ci będą:

Przed przyjazdem do Kosowa należy bezwzględnie wykupić oddzielne ubezpieczenie komunikacyjne. Tzw. zielona karta nie obejmuje swym zasięgiem terytorium Kosowa. Jedyną możliwością zakupu takiego ubezpieczenia jest nabycie go na granicy kosowskiej. Należy przy tym pamiętać, że punkty sprzedaży są czynne tylko w określonych godzinach i bywają zamknięte w święta. Cena zależy do długości pobytu i rodzaju ubezpieczenia, jednak minimalna, za ubezpieczenie na 15 dni to wydatek rzędu 30 EURO - za samochód osobowy. 

Warto zadbać o ubezpieczenie od NNW oraz dodatkowe ubezpieczeniu zdrowotne, które w razie konieczności pokryje koszty leczenia, opieki medycznej w szpitalach i klinikach oraz transportu medycznego.

Przy przekraczaniu granicy możesz zostać poproszony o dodatkowe dokumenty uzasadniające cel pobytu. Do 90 dni możesz przebywać na terytorium Kosowa bez zgłaszania tego faktu policji.

Osoby nieletnie podróżujące bez rodziców powinny mieć stosowną zgodę opiekunów prawnych potwierdzoną notarialnie na podróżowanie pod opieką osób trzecich. W przypadku, gdy osoba nieletnia podróżuje w towarzystwie jednego z rodziców, wówczas powinien on mieć pisemną zgodę drugiego rodzica.

Należy pamiętać o konieczności zgłaszania wwozu i wywozu kwoty powyżej 10 tys. euro (wraz z informacją o źródle pochodzenia pieniędzy).

Autostrady, drogi płatne

Na terenie Kosowa nie ma autostrad – są tylko drogi przelotowe.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,05 promila.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 12 muszą podróżować w foteliku lub dostosowanym do ich wzrostu i wagi urządzeniu zabezpieczającym. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Ponieważ Polska nie nawiązała dotychczas stosunków dyplomatycznych z Kosowem, brak jest podstaw prawnych do udzielania obywatelom polskim pomocy konsularnej na terenie Kosowa. Najbliższa polska placówka znajduje się w Skopje, stolicy Macedonii.

Zachowaj ostrożność

Należy ostrożnie korzystać z bankomatów na terenie Kosowa wybierając jedynie banki znane w Europie. Płatności w sklepach przy pomocy kart płatniczych lub kredytowych z uwagi na odnotowane przypadki oszustw (pobranie wyższych kwot pieniężnych lub kopiowanie danych karty) również powinny wzbudzać szczególną uwagę. Ponadto dość często na terenie Kosowa dochodzi do fałszerstwa pieniędzy (euro), w tym szczególnie nominałów 50 i 100 euro.

Podsumowanie

Z powodu niestabilnej sytuacji w Kosowie nie zaleca się podróżowania do tego kraju. Jeżeli jednak już podróżujesz po Kosowie bezwzględnie unikaj wyjazdów w ogarnięte konfliktem północne rejony kraju (czyli te leżące na północ od stolicy kraju - Prisztiny). Zagrożenie przestępczością pospolitą w Kosowie jest wysokie. Zachowaj zatem  szczególną ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych parkingach przydrożnych, a w nocy najlepiej w ogóle się na nich nie zatrzymuj.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl