Pixel

Irlandia to miejsce migracji zarobkowej wielu Polaków. Turystyczna oferta jest jednak równie atrakcyjna. Zachwyca przede wszystkim malowniczymi krajobrazami, gdzie wśród gór, wzgórz i mokradeł rozsiane są liczne stare zamki i katedry. Irlandzka pogoda, bezkresne przestrzenie i wspaniałe wybrzeże tworzą niepowtarzalny klimat.

Irlandia kultywuje tradycje teatralne -  w Dublinie, Belfaście i Corku odbywają się regularnie festiwale teatralne. Piwosze wiedzą doskonale, że Irlandia to ojczyzna ciemnego, gęstego piwa Guiness, które nie smakuje nigdzie indziej tak, jak w tradycyjnym pubie. Zielona Wyspa słynie także z doskonałej whiskey - najstarsza gorzelnia na świecie, dziś otwarta dla zwiedzających, mieści się w Bushmills. Z Irlandii warto przywieźć ręcznie robiony sweter rybacki z Aran i inne oryginalne przedmioty jak emaliowane talerze, tabliczki czy wisiorki. 

Informacje ogólne

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Dla kierowców przyzwyczajonych do ruchu prawostronnego, podróżowanie po irlandzkich drogach może być nie lada wyzwaniem. Trzeba pamiętać, że wjeżdżając na rondo skręcamy w lewo, a manewrem, który jest bardziej niebezpieczny jest skręt w prawo. Należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do znaków drogowych, a nade wszystko zapoznać się z poniższymi informacjami przybliżającymi wymagania i przepisy ruchu drogowego w Irlandii.

Prędkość

Dozwolona prędkość wynosi:

Jeśli znaki drogowe mówią inaczej musimy zastosować się do ograniczenia prędkości o niższej wartości.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Zaleca się,  aby kierowcy używali świateł w trakcie jazdy przez całą dobę.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne. 

Dozwolone jest używanie opon okolcowanych lub łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Irlandii potrzebne Ci będą:

Zaleca się także wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz pokryć koszty leczenia medycznego nie objęte refundacją.

Warto zachować różnego rodzaju rachunki, bilety powrotne, rezerwacje hotelowe, potwierdzające fakt przybycia do Irlandii w celach turystycznych. Według irlandzkiego prawa, imigranci powinni natychmiast po wjeździe przerejestrować swój samochód. W przeciwnym razie urząd celny ma prawo nałożyć wysoką karę pieniężną lub nawet zatrzymać pojazd.

Autostrady, drogi płatne

W Irlandii pobierana jest opłata za korzystanie z niektórych dróg, mostów i tuneli. Niedokonanie płatności za przejazd jest w Irlandii przestępstwem. Mandat może wynieść do 1270 euro. Więcej informacji o sposobach płatności i wysokości opłat oraz o aktualnych utrudnieniach na drogach można znaleźć tutaj: http://www.tii.ie/roads-tolling/tolling-information/toll-locations-and-charges/.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny limit dla doświadczonych kierowców wynosi: 50 mg alkoholu na 100 mililitrów krwi (0,5 promila). Kierowca zostanie ukarany mandatem karnym według taryfikatora i zostanie nałożona na niego opłata w wysokości 200 - 400 euro oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy.

Niższa granica obowiązuje kierowców zawodowych, uczących się kierowania samochodem i nowych kierowców: 20 mg alkoholu na 100 mililitrów krwi (0,2 promila). Kierowca zostanie ukarany mandatem karnym według taryfikatora i zostanie nałożona na niego stała opłata w wysokości 200 euro oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 miesięcy.

Kierowca, u którego wykryto przekroczenie dopuszczalnych limitów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, zostaje przewieziony na posterunek policji w celu dokonania dokładnych testów.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. Kary za przyłapanie kierowcy na rozmowie przez telefon lub SMS-owanie w czasie jazdy mogą wynieść nawet do 1000 euro!

Dzieci

Zakaz przewożenia dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie są zabezpieczone odpowiednim do ich wzrostu urządzeniem zabezpieczającym. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Przewodnik dla turystów przyjeżdżających do Irlandii, napisany w języku polskim, zawierający w szczególności informacje dla kierowców o korzystaniu z dróg w Irlandii, można ściągnąć tutaj: http://www.rsa.ie/Documents/Licensed%20Drivers/Driving%20in%20Ireland/Using_the%20roads_in_Ireland/Polish_Using_The_Roads_Ireland.pdf.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie opracował poradnik dla Polaków, zwierający mnóstwo praktycznych informacji, zwłaszcza dla osób, które planują zamieszkać w Irlandii na stałe. Znajdziesz go tutaj: http://www.msz.gov.pl/resource/e7a5e5e3-eafa-40c9-b411-56fc9eac1326:JCR.

Pełna treść przepisów ruchu drogowego obowiązujących w Irlandii do ściągnięcia (w języku polskim) tutaj: http://www.poldrive.com/wp-content/uploads/2015/07/rulesoftheroad-polish.pdf i (w języku angielskim) tutaj:  www.rulesoftheroad.ie.

Na irlandzkich drogach stosowane są kamery systemów bezpieczeństwa. Lokalizacje kamer są dostępne w witrynie pod adresem www.garda.ie.

Policja może zatrzymać zawodowych kierowców ciężarówek w celu kontroli tachografu i odpowiednich dokumentów czy licencji.

Na skrzyżowaniach często  pojawiają kratkowane żółte pola – tzw. box junctions – wyznaczające przestrzeń, do której można wjechać tylko w momencie, gdy bez utrudnień ze strony innych pojazdów, będzie można ją niezwłocznie i bez zatrzymywania się, opuścić.

W Irlandii obowiązuje zakaz noclegów w poza campingami.

Podsumowanie

Republika Irlandii jest krajem spokojnym. Niestety w ciągu ostatnich lat wzrosła przestępczość w miastach – nie tylko w uważanych za niebezpieczne dzielnicach miast, ale także w ich centrach, niezależnie od pory dnia. Najmniej bezpiecznymi miastami są Dublin oraz Limerick.

Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż koszty życia w Irlandii należą do najwyższych w Europie. Zalecamy zatem podróżowanie po Irlandii zgodnie z przepisami drogowymi, by wyjazd nie okazał się droższy, niż planowaliśmy.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl