Mimo, że Holandia nie znajduje się w czołówce krajów wybieranych na cel wakacyjnych wojaży, posiada swój unikalny i nieodparty urok. To kraj wiatraków, tulipanów i rowerów. Holandia znana jest w świecie ze swoich serów, a Gouda i Edam stanowią marki same w sobie. Można je kupić w specjalizujących się w ich sprzedaży stacjonarnych sklepach serowych lub na targach serowych odbywających się w miesiącach letnich w Alkmaar i Goudzie.
Amsterdam jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy architektury, zwiedzania zabytków, muzeów, jak i osoby szukające zabawy i rozrywki. Szczególny rozgłos zyskała Dzielnica Czerwonych Latarnii z zalegalizowanymi domami publicznymi. Specyficzne miejsce stanowią także Coffee Shops, w których osoby dorosłe mogą legalnie kupić niewielkie ilości marihuany (dla turystów dostępne tylko w Amsterdamie). Stolica Holandii z mnóstwem kanałów wodnych, mostów i ogrodów botanicznych stanowi także idealną scenerię dla romantycznych spotkań.
Ostatnie aktualności
Informacje ogólne
Holandia uznawana jest za kraj otwarty, tolerancyjny i liberalny. Odmienną postawę prezentują Holendrzy w kwestii przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Łamiąc prawo, nie można liczyć na żadną taryfę ulgową. Warto zapoznać się zatem z podstawowymi przepisami, by uniknąć mandatów, które mogą być bardzo wysokie.
Prędkość
- W terenie zabudowanym dla wszystkich pojazdów - 50 km/h.
- W terenie niezabudowanym dla wszystkich pojazdów - 80 km/h.
- Na drogach ekspresowych: dla samochodów osobowych i ciężarowych poniżej 3,5 t - 100 km/h, dla pojazdów z przyczepą – 90 km/h, dla ciężarówek powyżej 3,5 t – 80 km/h.
- Na autostradach: dla osobówek - 120 km/h, a na niektórych ich odcinkach nawet 130 km/h, dla ciężarówek poniżej 3,5 t - 120 km/h, dla pojazdów z przyczepą – 90 km/h, dla ciężarówek powyżej 3,5 t – 80 km/h.
Pasy
Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów.
Światła
Jazda w włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty).
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą apteczka, gaśnica, komplet zapasowych żarówek.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Holandii potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy
lub paszport ważny minimum 3 miesiące, - prawo jazdy (Holendrzy honorują polskie prawo jazdy),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- ubezpieczenie pojazdu - OC, zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia NNW,
- karta NFZ-EKUZ, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych.
Zaleca się także wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz pokryć koszty leczenia medycznego nie objęte refundacją.
Autostrady, drogi płatne
Holandia posiada gęstą, dobrze utrzymaną i oznakowaną sieć dróg i autostrad. Zieloną literą ”E” oznakowane są autostrady międzynarodowe, a czerwoną literą "A" autostrady krajowe.
Korzystanie z dróg i autostrad jest w Holandii bezpłatne, jednak korzystanie z tunelu Dordse Kil w regionie Biesbosch wiąże się z niewielką opłatą.
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Dla młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat, limit ten wynosi 0,2 promila.
Telefon
Używanie telefonu w czasie jazdy samochodem jest zabronione, chyba że korzystamy z aparatu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
W Holandii obowiązuje zakaz przewozu dzieci do lat 12 i o wzroście poniżej 150 cm na przednim siedzeniu, o ile nie jest ono wyposażone w fotelik przystosowany do rozmiarów dziecka. Dzieci do 3 roku życia mogą być przewożone tylko w fotelikach na tylnym siedzeniu.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Informacje ogólne) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Dodatkowe wymagania).
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Parkingi bez opłat, lub o umiarkowanych cenach znajdują się zwykle w pobliżu dworców kolejowych i stacji metra. Posiadają specjalne oznakowanie: P+R (Park and Ride).
Parkowanie w centrum miast możliwe jest tylko na wyznaczonych do tego celu parkingach. Parkowanie w uliczkach, które nie posiadają wyznaczonych miejsc parkingowych zarezerwowane jest tylko dla mieszkańców.
W Holandii funkcjonują także tzw. transferia czyli specjalnie oznakowane parkingi ulokowanego zwykle poza centrum miasta. Przy parkowaniu otrzymuje się darmowe bilety na komunikację publiczną. Transferia chronione są w dzień i monitorowane kamerami w nocy. Zwykle położone są w pobliżu dróg wyjazdowych. Najbardziej znane to Transferium Amsterdam Arena; inne znajdują się m.in. w Arnhem, Lejdzie, Utrechcie, Groningen, Ridderkerk i Renesse.
Fotoradary są holenderskim wynalazkiem więc nie dziwi fakt, że cały kraj pokryty jest gęstą siecią fotoradarów, które w ostatnim czasie zastępowane są także inteligentnymi kamerami montowanymi na skrzyżowaniach dróg. Holendrzy stosują także odcinkowe pomiary prędkości.
W Holandii obowiązuje zakaz noclegów poza campingami. Zabronione jest nocowanie w samochodzie, także na parkingach przy autostradach.
Policja może zatrzymać nasze prawo jazdy gdy:
- poziom alkoholu we krwi wynosi ponad 1,3 promila dla doświadczonych kierowców i ponad 0,8 promila dla początkujących kierowców,
- przekraczasz dozwoloną prędkość powyżej 50 km'h,
- odmawiasz badania poziomu alkoholu,
- zagrażasz bezpieczeństwu na drodze.
W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych w państwach Unii Europejskiej kontrole celne osób i pojazdów są przeprowadzane na całym terytorium Niderlandów. Nie powinna nas także zdziwić kontrola paliwa w baku naszego samochodu. Rolnicy w państwach Unii Europejskiej mogą kupić subsydiowane paliwo. Jest ono jednak specjalnie barwione, by ułatwić funkcjonariuszom państwowym wykrycie przestępstwa. Kary za to wykroczenie są bardzo wysokie.
Ceny paliw w Holandii pozostają niezmiennie najwyższe w Europie. Trzeba więc liczyć się, że tankowanie na tamtejszych stacjach benzynowych będzie kosztować nas więcej, niż w innych krajach Europy.
Podsumowanie
Przepisy ruchu drogowego w Holandii nie różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Wszelkie wykroczenia drogowe są jednak surowo karane. Jeśli nie chcemy wrócić z wyjazdu z pamiątkami w postaci mandatów, musimy stosować się do przepisów. Szczegółowe informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego w Holandii można znaleźć w dedykowanym turystom anglojęzycznym opracowaniu, który można znaleźć tutaj:
http://www.government.nl/documents-and-publications/leaflets/2013/01/16/road-traffic-signs-and-regulations-in-the-netherlands.html.
Ważne telefony
- Europejski numer alarmowy: 112
- Ambasada RP w Hadze : +31 70 79 90 100
- telefon alarmowy Wydziału Konsularnego: +31 615 852 600
- Pomoc drogowa: +31 70 314 14 14
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl