Pixel

Gruzja to góry, morze i wino. Mimo niewielkiej powierzchni, jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie regionem. Oferuje wypoczynek na plażach nad Morzem Czarnym. Góry Kaukazu przyciągają miłośników trekkingu i alipnizmu, a szutrowe drogi w górach stają się celem typowych samochodowych wypraw off-road. Warto posmakować także gruzińskiej kuchni i lokalnego, słynnego na całym świecie gruzińskiego wina. Do niewątpliwych walorów kraju należą różnorodne środowisko przyrodnicze, liczne zabytki, prastara kultura oraz oryginalny folklor kształtujący się na pograniczu wpływów europejskich i azjatyckich.

Informacje ogólne

Kierowcy i piesi często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po gruzińskich drogach wymaga zachowania stosownej ostrożności i ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego. Duży problem stanowi bowiem bardzo niebezpieczny sposób jazdy gruzińskich kierowców oraz stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów.  Istotnym zagrożeniem, szczególnie w nocy, są zwierzęta (krowy, owce, konie) bardzo często przeganiane przez drogę lub pozostawiane bez opieki w jej pobliżu.

Drogi publiczne często są niedostatecznie oznakowane.

Mimo intensywnego remontowania dróg w całym kraju, drogi, zwłaszcza na prowincji, wciąż są w złym stanie.

W Gruzji występują samochodowe szlaki turystyczne o podwyższonym stopniu ryzyka. Dla przykładu droga w Tuszeti (do wsi Omalo), szczególne niebezpieczna jest za przełęczą, gdzie w godzinach popołudniowych dochodzi do jej oblodzenia. Do niebezpiecznych dróg zalicza się również drogę z Uszguli do Lentechi.

W dużych miastach na większości skrzyżowań zamontowane są wyraźne sekundniki, które odmierzają czas do zielonego i czerwonego światła. Należy też pamiętać, że w miastach, zwłaszcza w Tbilisi, większość ulic - zarówno głównych, jak i osiedlowych - jest jednokierunkowych.    

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:  w terenie zabudowanym  60 km/h a w niezabudowanym 90 km/h.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Zaleca się  aby kierowcy używali świateł w trakcie jazdy przez całą dobę, choć miejscowi kierowcy często nie używają świateł mijania, nawet podczas jazdy po zmroku.

Dodatkowe wymagania

 

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Gruzji potrzebne Ci będą:

W Gruzji nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC, w związku z czym nie jest ono wymagane przy wjeździe do kraju. Stanowczo zaleca się jednak po wjeździe do Gruzji wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych. W razie wypadku nieposiadanie ubezpieczenia naraża na poważne problemy prawne. Warto jeszcze przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie od NNW oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotnye. Zaleca się  posiadanie ubezpieczenia turystycznego na kwotę co najmniej 30.000 euro pokrywającego koszty leczenia oraz transport chorego do Polski. W przypadku konieczności skorzystania z opieki zdrowotnej, oczekiwane jest uregulowanie rachunków na miejscu lub przekazanie danych ubezpieczyciela. Jeśli planujesz wycieczki górskie wykup szczególny typ ubezpieczenia pokrywającego koszty akcji ratunkowych w górach.

Na przejściu granicznym samochód zostaje zarejestrowany w systemie informatycznym. Od tego momentu możesz przez 90 dni swobodnie poruszać się po Gruzji własnym samochodem.

Autostrady, drogi płatne

Korzystanie z dróg jest bezpłatne.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Jazda po spożyciu alkoholu karana jest mandatami. Dopuszczalny limit wynosi 0,3 promila.

Telefon

Zaleca się w razie konieczności używanie zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.

Dzieci

Dzieci podczas jazdy powinny być  zabezpieczone odpowiednim do ich wzrostu i wagi urządzeniem zabezpieczającym. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Mnóstwo praktycznych informacji znajdziesz na stronach internetowych:

W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińskie lari. Najczęściej wymieniane waluty to euro i dolar.

Zgodnie z gruzińskim prawem wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczny region Abchazji i Region Cchinwali (Osetia Południowa) jest zabroniony. Jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo stanowczo odradza się przekraczanie linii administracyjnych terytoriów separatystycznych od strony Gruzji, tj. z obszarów kontrolowanych przez władze gruzińskie.

Podczas rozmów z Gruzinami należy unikać poruszania tematów politycznych.

Niebezpieczeństwa związane z uprawianiem turystyki górskiej

Wychodząc w wysokie góry (np. okolice Kazbeku i Tetnuldi) należy bezwzględnie mieć raki, czekan i być związanym liną ratunkową w minimum trzyosobowych grupach. Stanowczo odradza się  zdobywanie szczytów bez miejscowego przewodnika. W Gruzji nie istnieje system ratownictwa górskiego, przypominający polski GOPR. Najczęściej za akcję ratowniczą odpowiadają lokalne komisariaty policji, do poszukiwań i transportu bywa włączane wojsko. Ze względu na duże przewyższenia i brak sprzętu (w tym śmigłowca ratunkowego) ratownicy docierają na miejsce wypadku zazwyczaj dopiero po upływie 24h. Nie podejmują również akcji ratunkowych w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Dodatkowo sygnał nadajników GSM często nie pokrywa swoim zasięgiem wysokich gór, co może uniemożliwić wezwanie pomocy.

Podsumowanie

Górzystość terenu i bliskość morza sprawiają, że pogoda w Gruzji szybko zmienia się między regionami i wraz z wysokością, dlatego należy być przygotowanym na nagłe pogorszenie się warunków pogodowych – burze, ulewy czy śnieżyce. Szczególną ostrożność podczas podróżowania samochodem po Gruzji wymusza zły stan dróg, brawurowa jazda lokalnych kierowców. Dodatkowo zagrożenie stwarzają także piesi, którzy mogą nagle wtargnąć na jezdnię. Poza terenem zabudowanym należy spodziewać się utrudnień ze strony bydła, bardzo często przeganiane jest przez drogę lub pozostawiane bez opieki w jej pobliżu.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl