Pixel

Grecja jest krajem bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków. W świecie znana jest z uprawy winorośli, oliwek i bawełny. To kolebka kultury europejskiej. Śródziemnomorski klimat, wspaniała kuchnia i przepiękne zabytki cywilizacji starożytnej przyciągają jak magnes. Mnóstwo atrakcji czeka na nas na samym kontynencie: Ateny z Akropolem, Sparta, Mykeny, Korynt. Grecję nie bez przesady można nazwać jednym wielkim muzeum. Wyspy – a wśród nich najpopularniejsze: Kreta, Zakyntos, Korfu – kuszą niepowtarzalnym wyspiarskim klimatem oraz plażami, które należą do najpiękniejszych w Europie.

 

Informacje ogólne

Przepisy drogowe w Grecji są zbliżone do polskich zasad ruchu drogowego. Poruszamy się po prawej stronie jezdni, wyprzedzamy z lewej. Obowiązuje także reguła prawej ręki – trzeba jednak uważać na rondach, gdyż w Grecji pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające na rondo, a nie te, które już się po nim poruszają. Ponadto niektóre pasy ruchu są przeznaczone dla określonych rodzajów pojazdów. Opisy na znakach drogowych są dwujęzyczne,  często jednak tylko w samej grece.
Warto zapoznać się z zasadami ruchu samochodowego obowiązującymi w Grecji i uniknąć niepotrzebnych mandatów. 

Prędkość

Greccy policjanci kontrolując prędkość samochodów stosują popularne u nas „suszarki” oraz odcinkowe kontrole prędkości, zatrzymując wszystkie pojazdy, które pokonały trasę pomiędzy dwoma punktami, szybciej niż powinny. Z pewnością natkniesz się na patrole na wjeździe i wyjeździe z miejscowości nadmorskich, na północy kraju, a także „na rogatkach” większych miast.

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe, za wyjątkiem taksówkarzy, kierowców pojazdów dostawczych i kobiet w ciąży.

Światła

Obowiązkowo tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy kamizelka odblaskowa. Zaleca się jej stosowanie przy wysiadaniu z samochodu poza terenem zabudowanym.
Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Opony. Bieżnik opon samochodowych musi mieć co najmniej 1,6 mm wysokości. Jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze możesz użyć łańcuchów śniegowych. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Grecji potrzebne Ci będą:

Zaleca się także wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz koszty leczenia medycznego nie objęte refundacją.

Autostrady, drogi płatne

Sieć autostrad łączy greckie miasta leżące na kontynencie. Korzystanie z nich jest płatne, a wysokość opłat uzależniona jest od kategorii pojazdu i przejechanego odcinka autostrady (opłaty na poszczególnych bramkach wynoszą 1,5 - 3 euro). Płatne tylko gotówką. Przykładowo przejazd drogą M-1 Saloniki - Ateny to koszt około 23 euro, a przejazd osobówką mostem przez Cieśninę Koryncką to koszt rzędu 13 euro. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,2 promila dla kierowców początkujących i dla kierowców zawodowych.

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.

Dzieci

W Grecji obowiązuje zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do lat 12. Dzieci do 12  roku życia i wzroście do 135 cm muszą być przewożone w odpowiednich rozmiarów fotelikach. Natomiast dzieci o wzroście powyżej 135 cm mogą być zabezpieczone jedynie pasami bezpieczeństwa.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Informacje ogólne) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Dodatkowe wymagania). 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

W Grecji zezwala się na jednorazowy nocleg na parkingach autostradowych restauracji w celu wypoczęcia przed dalszą podróżą. Zakaz nocowania na ulicach i placach.

Zatrzymywanie się na pasie awaryjnym jest dozwolone tylko w przypadku absolutnej konieczności. Nie próbuj samodzielnie naprawiać usterki – wezwij pomoc. Zabronione jest poruszanie się pieszo wzdłuż pasa awaryjnego. Nieuzasadnione zatrzymanie samochodu w takim miejscu jest surowo karane.

Zwracaj szczególną uwagę na motocyklistów, których w Grecji jest sporo.

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w greckich miastach to nie lada wyzwanie. Szukaj parkingów lub garaży podziemnych albo wypatruj niebieskich znaków z białą wielką literą „P”, wskazujących miejsca parkingowe. Strefy ograniczonego parkowania mogą być oznaczone żółtymi znakami, a w innych miejscach parkowanie jest dozwolone wyłącznie po zakupieniu biletu parkingowego w najbliższym kiosku. Mimo, że nie informują o tym żadne znaki, nie parkuj w odległości mniejszej niż 9 stóp od hydrantów oraz 45 stóp od przystanków autobusowych i 15 stóp od skrzyżowań. Nieprzepisowe parkowanie w Grecji może Cię kosztować utratę tablicy rejestracyjnej.
Mimo że greccy kierowcy nie zawsze stosują się do ograniczeń prędkości, nie znaczy to że powinniśmy brać z nich przykład. Wręcz przeciwnie – łamanie powyższych zasad przez obcokrajowców jest dość surowo karane. Brawurowa jazda i nieprzestrzeganie przepisów  drogowych przez samych Greków oraz liczne kręte, górskie drogi, sprawiają że poruszając się po Grecji samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność.

 

 

Podsumowanie

Przepisy drogowe są bezwzględnie egzekwowane w Grecji, a mandaty za naruszenia mogą być bardzo wysokie. Na przykład zignorowanie znaku stop lub czerwonego światła może kosztować cię 700 euro, a brak zapiętych pasów 350 euro. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może zakończyć się mandatem w wysokości od 200 euro do 1200 euro, w zależności od wyniku badania alkomatem. Za przekroczenie prędkości o 20/30 km/h grozi nam mandat w wysokości 100 euro. Większość mandatów wystawianych przez drogówkę w Grecji można zredukować o połowę, opłacając je w ciągu 10 dni od wystawienia. Informacja na ten temat znajduje się na mandacie. Opłacać je można na poczcie, lub w urzędzie miasta, jeśli wystawione zostały przez straż miejską.

Jednak tylko przestrzeganie przepisów obowiązujących na terenie Grecji zapewni Ci nie tylko pełen komfort podróży, ale pozwoli też przywieźć z wyjazdu tylko miłe wspomnienia. Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl