Pixel

Czechy to kraj, który Polacy z chęcią odwiedzają o każdej porze roku. W zimie wyjeżdżamy do ośrodków narciarskich, latem zwiedzamy Pragę, która zachwyca architekturą i licznymi atrakcjami. Karlowe Wary cieszą się mianem najpiękniejszego uzdrowiska w Europie, a ciepła Ostrawa słynie ze swoich winnic. Nie można też zapominać o czeskiej kuchni. Wizyta podczas której nie spróbowało się knedliczków czy też oprószonych cukrem i cynamonem trdelników nie wchodzi w grę.  

Informacje ogólne

Poruszanie się po czeskich drogach i autostradach dla polskiego kierowcy nie powinno być większym zaskoczeniem. By wizyta u naszego południowego sąsiada nie przyniosła nam przykrych niespodzianek, warto pamiętać jednak o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, przejazd po czeskich autostradach i drogach szybkiego ruchu opłacamy nie na bramkach, ale kupując winiety. Po drugie, Czesi bardzo surowo karzą jazdę pod wpływem alkoholu. Zatrzymany kierowca mający w wydychanym powietrzu ponad 0,3 promila, może utracić prawo jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy oraz dodatkowo zapłaci karę grzywny nawet do 20 000 koron (ok. 3 300 zł)!

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Światła mijania musimy mieć włączone przez całą dobę przez cały rok.  

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Opony. Minimalna głębokość bieżnika w oponach letnich to 1,6 mm. Stosowanie opon zimowych z minimalnym bieżnikiem 4 mm jest obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 31 marca. Na oznaczonych drogach dopuszcza się ponadto używanie łańcuchów śniegowych.  

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Czech potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.  

Autostrady, drogi płatne

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Czechach są płatne. By móc z nich skorzystać, potrzebna jest winietka, czyli naklejka z numerem rejestracyjnym, którą przykleja się na przedniej szybie. Jeśli zostaniemy zatrzymani i okaże się, że nasza winieta straciła już ważność lub też nie będziemy posiadać kuponu kontrolnego, grozi nam mandat.

Koszt 10-dniowej winiety dla samochodu osobowego to 310 koron, czyli ok. 48 zł. Kupimy ją na stacjach benzynowych lub na granicy. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

U naszego południowego sąsiada obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia samochodu po alkoholu. Posiadanie do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi mandat do 20000CZK. Powyżej 0,5 to już przestępstwo.

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho.  

Dzieci

Dzieci do 36 kg lub też o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie na tylnych siedzeniach w specjalnym foteliku.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Zasady ogólne).

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

W Czechach za złamanie przepisów kierowca oprócz mandatu otrzymuje punkty karne w skali od 1 do 7. Osoby, które na swoim koncie mają 12 punktów, tracą prawo jazdy (obywatel czeski) lub też mają zakaz prowadzenie samochodu na terenie Czech przez najbliższy rok.

W Pradze obowiązują 3 strefy parkowania. Niebieska przeznaczona jest wyłącznie dla mieszkańców. W żółtej nie można stać dłużej niż 2 godziny, a w zielonej maksymalny czas postoju wynosi 6 godzin.  

Podsumowanie

Podczas przejazdu przez Czechy warto zdjąć nogę z gazu, sprawdzić czy zaparkowaliśmy w dozwolonym miejscu i upewnić się czy wypita do obiadu lampka wina na pewno została przez organizm zneutralizowana. Czeska policja surowo karze nawet najdrobniejsze wykroczenia. Kierowca, który w wydychanym powietrzu będzie miał powyżej 1 promila alkoholu, może zostać ukarany nie tylko mandatem w wysokości ponad 7 tys. zł, ale też odebraniem prawa jazdy i aresztem. Za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych można zapłacić nawet 1,5 tys. zł. Co jednak najważniejsze, mając w planach przejazd czeską autostradą nade wszystko warto pamiętać o winiecie. Jazda z nieważną nalepką lub jej brak może nas kosztować nawet 14 tys. zł!

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl