Pixel

Czarnogóra to kierunek coraz chętniej wybierany przez polskich turystów. Swoją popularność zawdzięcza pięknym plażom oraz urokliwym zatokom, które bez wątpienia zasługują na miano “fiordów południa”. To jednak nie wszystko, bo krystaliczne wody konkurują tutaj o uwagę z malowniczymi masywami górskimi i zabytkowymi miastami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Czarnogóra - w porównaniu z leżącą nieopodal niej Chorwacją - jest znacznie tańsza, a jej plaże piaszczyste i mniej zatłoczone. 

Informacje ogólne

Przepisy drogowe obowiązujące w Czarnogórze są bardzo podobne do tych obowiązujących w większości krajów europejskich. Wjeżdżając do tego kraju, warto jednak pamiętać o zdjęciu nogi z gazu, gdyż w 2013 roku drastycznie podniesiono wysokość mandatów za przekroczenie szybkości. 

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

 

Światła

Przez cały rok kierowców obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi całą dobę światłami mijania.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i linka holownicza.

 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Czarnogóry potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

W 2011 roku Czarnogóra zniosła opłatę ekologiczną pobieraną od wjeżdżających na terytorium kraju. W związku z tym aktualnie nie obowiązują w niej żadne stałe opłaty drogowe. Opłata jest pobierana tylko za przejazd tunelem Sozina:

pojazdy dwuosiowe do 1,9 m i 3,5 t - 2,50 E
pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,3 m - 5,00 E
pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,9 m i 3,5 t - 5,00 E

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

W przypadku zatrzymania przez policję limit alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila. Zawartość alkoholu od 0,3 do 0,5 promila jest karana mandatem do 200 EUR, powyżej 0,5 promila do 2000 EUR. Na przednim fotelu pasażera nie można przewozić osób nietrzeźwych - grozi za to mandat do 150 EUR.

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho.

Dzieci

Dzieci w wieku do lat 5 można przewozić wyłącznie z tyłu w specjalnie przystosowanym do tego celu foteliku. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą podróżować wyłącznie z tyłu i muszą być zabezpieczone trzypunktowymi pasami.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne) oraz dodatkowego wyposażenia (zob. punkt Dodatkowe wymagania)

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Miejscowe przepisy o ruchu drogowym zabraniają posiadania w pojazdach antyradarów (mandat do 1000 EUR). 

Podczas wizyty w Czarnogórze warto unikać korzystania z małych, lokalnych stacji ze względu na słabą jakość paliwa.

Podsumowanie

Ze względu na ukształtowanie terenu oraz kręte drogi na czarnogórskich trasach zaleca się szczególną ostrożność. Dodatkowe zagrożenie mogą stanowić obsypujące się kamienie oraz zwierzęta. Uwagę warto zwrócić także na miejscowych kierowców, znanych z brawurowej jazdy oraz rzadkiego dostosowywania się do przepisów. Szczególną ostrożność zaleca się podczas wjazdu na ronda, które w Czarnogórze budowane od niedawna. W efekcie większość kierowców notorycznie narusza znane nam zasady ruchu.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl