Czarnogóra to kierunek coraz chętniej wybierany przez polskich turystów. Swoją popularność zawdzięcza pięknym plażom oraz urokliwym zatokom, które bez wątpienia zasługują na miano “fiordów południa”. To jednak nie wszystko, bo krystaliczne wody konkurują tutaj o uwagę z malowniczymi masywami górskimi i zabytkowymi miastami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Czarnogóra - w porównaniu z leżącą nieopodal niej Chorwacją - jest znacznie tańsza, a jej plaże piaszczyste i mniej zatłoczone.
Informacje ogólne
Przepisy drogowe obowiązujące w Czarnogórze są bardzo podobne do tych obowiązujących w większości krajów europejskich. Wjeżdżając do tego kraju, warto jednak pamiętać o zdjęciu nogi z gazu, gdyż w 2013 roku drastycznie podniesiono wysokość mandatów za przekroczenie szybkości.
Prędkość
- W terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, chyba że znaki mówią co innego.
- Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 80 km/h, podobnie jak samochody z przyczepą oraz te powyżej 3,5 t.
- Na drogach ekspresowych dla osobówek obowiązuje ograniczenie 110 km/h. Dla pozostałych kategorii pojazdów – 80 km/h.
Pasy
Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.
Światła
Przez cały rok kierowców obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi całą dobę światłami mijania.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów (ich noszenie jest obowiązkowe w przypadku opuszczenia pojazdu, np. z powodu awarii, w terenie niezabudowanym, w szczególności na autostradach i drogach szybkiego ruchu),
- apteczkę,
- trójkąt ostrzegawczy,
- zapasowe żarówki,
- pojazdy z przyczepami obowiązkowo muszą posiadać dodatkowe lusterka boczne oraz trójkąt ostrzegawczy,
- w okresie zimowym w skład wyposażenia obowiązkowego wchodzą również opony zimowe oraz łańcuchy śniegowe (powinny być wożone w samochodzie).
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i linka holownicza.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Czarnogóry potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający tożsamość: paszport ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Czarnogóry; pobyt do 30 dni lub przejazd jest również możliwy na podstawie dowodu osobistego,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
- ubezpieczenie OC pojazdu,
- Polska Zielona Karta jest ważna w Czarnogórze jeśli jest na niej wymieniony symbol Czarnogóry (MNE),
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim,
- w przypadku kiedy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, niezbędna będzie pisemna zgoda na używanie pojazdu poza granicami RP (w Czarnogórze jest honorowane upoważnienie wystawione w Polsce przez Polski Związek Motorowy).
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
W 2011 roku Czarnogóra zniosła opłatę ekologiczną pobieraną od wjeżdżających na terytorium kraju. W związku z tym aktualnie nie obowiązują w niej żadne stałe opłaty drogowe. Opłata jest pobierana tylko za przejazd tunelem Sozina:
pojazdy dwuosiowe do 1,9 m i 3,5 t - 2,50 E
pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,3 m - 5,00 E
pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,9 m i 3,5 t - 5,00 E
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
W przypadku zatrzymania przez policję limit alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila. Zawartość alkoholu od 0,3 do 0,5 promila jest karana mandatem do 200 EUR, powyżej 0,5 promila do 2000 EUR. Na przednim fotelu pasażera nie można przewozić osób nietrzeźwych - grozi za to mandat do 150 EUR.
Telefon
Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho.
Dzieci
Dzieci w wieku do lat 5 można przewozić wyłącznie z tyłu w specjalnie przystosowanym do tego celu foteliku. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą podróżować wyłącznie z tyłu i muszą być zabezpieczone trzypunktowymi pasami.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne) oraz dodatkowego wyposażenia (zob. punkt Dodatkowe wymagania)
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Miejscowe przepisy o ruchu drogowym zabraniają posiadania w pojazdach antyradarów (mandat do 1000 EUR).
Podczas wizyty w Czarnogórze warto unikać korzystania z małych, lokalnych stacji ze względu na słabą jakość paliwa.
Podsumowanie
Ze względu na ukształtowanie terenu oraz kręte drogi na czarnogórskich trasach zaleca się szczególną ostrożność. Dodatkowe zagrożenie mogą stanowić obsypujące się kamienie oraz zwierzęta. Uwagę warto zwrócić także na miejscowych kierowców, znanych z brawurowej jazdy oraz rzadkiego dostosowywania się do przepisów. Szczególną ostrożność zaleca się podczas wjazdu na ronda, które w Czarnogórze budowane od niedawna. W efekcie większość kierowców notorycznie narusza znane nam zasady ruchu.
Ważne telefony
- 112 - europejski numer alarmowy
- 9807 - usługi pomocy drogowej świadczy automobilklub Czarnogóry
- 92 - policja
- 94 - pogotowie ratunkowe
- 93 - straż pożarna
- +382 20 608 320 - Ambasada RP
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl