Pixel

Cypr to raj na ziemi i miejsce beztroskich wyjazdów urlopowych wielu Europejczyków, a jednocześnie kraj o bardzo burzliwej historii. Od lat podzielony jest na dwie części -północną turecką i południową grecką. Mimo, iż jest krajem dość drogim, większe wydatki zdają się rekompensować piękne plaże, czyste morze oraz słoneczna pogoda, którą dostaje się tutaj w gratisie. Obok luksusowych kurortów i pięciogwiazdkowych hoteli, Cypr oferuje także urokliwe plaże i kameralne zatoczki w małych nadmorskich wioskach.  To doskonałe miejsce do uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Główne miejscowości turystyczne mieszczą się na południu wyspy - Pafos, Limassol, Larnaca i Agia Napa. Cypr to także kraj antycznych świątyń i starych monastyrów ukrytych w górskich dolinach.

Jako pamiątkę warto przywieźć butelkę wyjątkowego cypryjskiego wina albo kupić lefkarską biżuterię lub koronkę. Górska wioska Lefkara, oddalona od Nikozji o kilkadziesiąt kilometrów, jest znana na całym świecie ze swoich wyjątkowych wyrobów złotniczych i koronkarskich.

Informacje ogólne

Podróżowanie samochodem po Cyprze jest nie tylko wygodne z racji dobrego stanu dróg,  daje pełną swobodę i niezależność,  a nade wszystko gwarantuje dotarcie do najbardziej interesujących nas destynacji.

Należy pamiętać, że na Cyprze obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Oznakowanie dróg odpowiada międzynarodowym standardom. Na całej wyspie obowiązuje zakaz używania klaksonów od godziny 21:00 do 06:00.

Podczas jazy zachowaj ostrożność, gdyż Cypryjczycy jeżdżą dość szybko i brawurowo. Zdarza się, że zamiast używania kierunkowskazów wystawiają rękę za okno. Gest ten może „oznaczać”, że kierowca skręca, hamuje lub jedzie prosto.

Górzyste tereny to Trodos i Pentadaktylos (turecka strona) - drogi górskie bywają bardzo wąskie, kręte i w kiepskim stanie.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, dozwolona prędkość dla samochodów osobowych oraz pojazdów poniżej 3,5 t z przyczepami wynosi:

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Przez całą dobę obowiązkowe tylko dla motocykli. Dla samochodów tylko po zmroku.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, zaliczamy:

Opony okolcowane i łańcuchy przeciwpoślizgowe dozwolone są na górskich drogach zimą.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Na Cyprze nie ma obowiązku meldunkowego. Pobyt do 90 dni, niezależnie do jego celu, na stronie greckiej nie wymaga posiadania wizy. Wiza obowiązuje tylko po stronie tureckiej i otrzymuje się ją na przejściu granicznym. 

Przy wjeździe na Cypr potrzebne Ci będą:

Przed wyjazdem należy wyrobić kartę EKUZ, uprawniającą w nagłych wypadkach do skorzystania z podstawowych usług medycznych oraz zwrotu części poniesionych kosztów.

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia na Cyprze, jeszcze przed wyjazdem warto  wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by pokrywała ona także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), transportu medycznego, a w razie śmierci - koszt transportu ciała do Polski.

Opłata za pobyt w szpitalu państwowym wynosi ok. 90 euro dziennie, a w prywatnej klinice ok. 120-150 euro (plus koszty leczenia i minimum 40 euro za każdą konsultację lekarską).Wizyta u lekarza specjalisty w sektorze państwowym wiąże się z koniecznością dokonania niewielkiej opłaty (10-20 euro) niezależnie od posiadanego ważnego ubezpieczenia, czy karty EKUZ. 

Autostrady, drogi płatne

Przejazd wszystkimi drogami na Cyprze jest bezpłatny.

Cypryjskie drogi są bardzo dobrze utrzymane. Większe miasta są połączone autostradami. Z Nikozji można wygodnie dojechać nad wybrzeże, do Larnaki, Pafos, Limassol czy Agia Napa. Wszystkie znaki drogowe odpowiadają międzynarodowym standardom i znajdują się z lewej strony dróg i ulic.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy – 0,5 promila. 

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 3 powinny być przewożone w fotelikach z tyłu, jeżeli są przewożone z przodu poduszka powietrzna musi być wyłączona.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat i wzroście poniżej 1,5 m muszą podróżować w specjalnym foteliku dla dzieci lub być zabezpieczone dostosowanym do ich wzrostu i wagi urządzeniem zabezpieczającym.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu. Powinien być on wyposażony  w dodatkowy trójkąt ostrzegawczy, a jeśli przyczepa jest szersza od pojazdu ciągnącego także w dodatkowe lusterka boczne.

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Przed wyjazdem

Mnóstwo praktycznych informacji na temat podróżowania po Cyprze, kulturze, atrakcjach i ciekawostkach znajdziesz tutaj:

http://www.koniecswiata.net/europa/cypr/karta-kraju/.

Wypożyczenie samochodu

Samochód może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 lat. Opłaty za wynajęcie samochodu są wysokie - wraz z ubezpieczeniem zależnym od klasy pojazdu  może wynieść nawet 50 euro dziennie. Cena zależna jest także od sezonu. Samochód wypożyczany jest na minimum 3 doby.

Wypożyczalnie znajdziesz na lotniskach i w każdym mieście.

Podróżowanie motocyklem/motorowerem

Kierowca i pasażer motocykla lub przystosowanego do przewozu pasażerów motoroweru, obowiązkowo muszą podróżować w kaskach ochronnych. Pasażerem nie może być dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia.

Zwiedzanie/fotografowanie

Zabroniony jest wstęp na teren brytyjskich baz wojskowych oraz fotografowanie terenów i urządzeń wojskowych oznaczonych znakami zakazu.

Przy zwiedzaniu świątyń należy pamiętać o odpowiednim stroju - ramiona i kolana muszą być zakryte. W wielu świątyniach można wypożyczyć spodnie lub chusty, które należy nałożyć podczas zwiedzania. Ponadto do kilku świątyń znajdujących się na Cyprze wstęp mają jedynie mężczyźni.

Zwyczajem jest późne spożywanie obiadokolacji - restauracje otwierane są w większości przypadków w godzinach wieczornych od godz. 20.00-21.00. 

Cypr cały czas jest podzielony na część grecką i turecką. Dla mieszkańców to drażliwy temat, którego nie należy poruszać podczas rozmów z miejscowymi.

Podsumowanie

Podczas podróżowania samochodem po Cyprze warto zachować ostrożność i ograniczone zaufanie względem innych pojazdów, zwłaszcza tych kierowanych przez lokalnych kierowców. Cypryjczycy jeżdżą bowiem szybko i dość brawurowo, często nie używają kierunkowskazów itp. Stosuj się do obowiązujących ograniczeń prędkości, gdyż wyrywkowe kontrole policyjne zdarzają się bardzo często.  Pamiętaj także o tym, że na Cyprze obowiązuje zakaz korzystania z antyradarów. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl