Pixel

Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Słynie z win, lawendy, pięknych, choć w większości kamienistych, plaż i ręcznie wykonywanych artykułów dekoracyjnych. W kraju nie brak turystycznych atrakcji z perłą Adriatyku, czyli Dubrownikiem, na czele.

Informacje ogólne

Przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji są bardzo zbliżone do tych, których musimy przestrzegać w Polsce. Nie zaskoczy nas ani kierunek jazdy, ani nietypowe oznakowanie dróg, ani dziwne nakazy i zakazy, jak choćby obowiązujący w Arabii Saudyjskiej zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety. By nasza podróż była bezpieczna i przebiegała bez problemów, wystarczy uważnie patrzeć na znaki, stosować się do ograniczeń prędkości i pamiętać o kilku charakterystycznych dla tego kraju zasadach.

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

W okresie zimowym (od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca) i w przypadku złej widoczności obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez 24h. Kierowców motocykli i skuterów zasada ta obowiązuje przez cały rok.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i linka holownicza.

Warto pamiętać także o wymaganiach dotyczących opon. W okresie letnim stosujemy opony letnie z bieżnikiem 1,6 mm, w okresie zimowym – zimówki z bieżnikiem 4 mm. To jednak nie wszystko. W niektórych rejonach, np. Gorski Kator, w okresie zimowym oprócz opon zimowych obowiązkowe są również łańcuchy.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Chorwacji potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Chorwackie autostrady, podobnie jak polskie, są płatne. Przejazd przez nie nie wymaga jednak zakupu winiety. Opłata za podróżowanie uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka. Uiszcza się ją na bramkach zjazdowych. Płacić można kartą lub gotówką – w kunach i euro.

Cenniki za przejazd autostradą można znaleźć tutaj: http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist/zagreb-split-dubrovnik-337

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

W przypadku zatrzymania przez policję limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie osób, które ukończyły 25 rok życia. Osoby młodsze i kierowcy zawodowi zgodnie z zasadami powinny mieć 0,00 promila we krwi.

Chorwacka policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy zagranicznego kierowcy na okres 8 dni w sytuacji gdy prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, bez okularów, w stanie zmęczenia fizycznego czy – w przypadku kierowcy motocykla – bez kasku. O zwrot dokumentu należy się ubiegać na 3 dni przed upływem wyznaczonego terminu. W przeciwnym razie prawo jazdy zostaje zwrócone jednostce, która go wydała.

Telefon

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Chyba że posiadamy aparat głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho.

Dzieci

Dzieci w wieku do lat 5 można przewozić wyłącznie z tyłu w specjalnie przystosowanym do tego celu foteliku. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą podróżować wyłącznie z tyłu i muszą być zabezpieczone trzypunktowymi pasami.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne) oraz dodatkowego wyposażenia (zob. punkt Dodatkowe wymagania)

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Ceny paliw w Chorwacji są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Nie musimy się zatem obawiać, że tankowanie na tamtejszych stacjach benzynowych dodatkowo nadszarpnie nasz wakacyjny budżet.

W Chorwacji oprócz tradycyjnego sposobu regulowania opłat za przejazd autostradą (przy bramce, w okienku) można skorzystać z elektronicznego systemu poboru opłat. Co nam to daje? Nie musimy stać w korkach, które w okresie urlopowym mogą być nieco większe niż zazwyczaj. Turyści rzadko jednak korzystają z tego rozwiązania, gdyż wymaga on montażu specjalnego urządzenia ETC na przedniej szybie pojazdu.

Podsumowanie

W Chorwacji drogi są dosyć kręte. Warto zachować na nich szczególną ostrożność. Zwłaszcza że na rogatkach miast często spotkać można patrole policyjne a na autostradach – nieoznakowane samochody policyjne wyłapujące piratów i inne osoby łamiące zasady ruchu drogowego.

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl