Bośnia i Hercegowina to rozsiane po całym kraju monastyry, zamki i meczety. Przede wszystkim kraj zachwyca jednak przepięknymi górskimi krajobrazami i przyrodą, która wciąż jest dzika i nie do końca okiełznana przez człowieka.
Starówka Sarajewa urzeka zabudową i niepowtarzalnym klimatem. Niegdyś było to główne miejsce targowe regionu. O niedawnych wydarzeniach wojennych przypominają liczne cmentarze, które stanowią nieodłączną część miasta i jego historii.
Mostar – miasto pięknych uliczek, licznych straganów i knajpek oraz nowy Stary Most, który po działaniach wojennych sprzed 20 lat, odbudowano.
Medjugorie – bardzo popularne miejsce kultu religijnego, chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata.
Informacje ogólne
Podróżując samochodem po terenie Bośni i Hercegowiny zachowaj ostrożność W stosunku do innych kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Drogi, choć wąskie, są na ogół dobrej jakości i dobrze oznakowane. Należy liczyć się z tym, że tunele drogowe nie będą oświetlone. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. Ponadto trzeba być świadomym faktu, iż mapy satelitarne najczęściej nie obejmują terenu Bośni i Hercegowiny.
Prędkość
Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:
- w terenie zabudowanym dla pojazdów każdego typu – 50 km/h,
- dla motocykli i samochodów osobowych: na autostradach – 100 km/h, inne drogi poza terenem zabudowanym – 80 km/h,
- dla autokarów i pojazdów osobowych poruszających się z przyczepą: na autostradach i innych drogach poza terenem zabudowanym – 80 km/h.
Minimalna prędkość na autostradach wynosi 40 km/h.
Policja często patroluje drogi i rygorystycznie egzekwuje przestrzegania ograniczeń prędkości.
Pasy
Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.
Światła
Używanie świateł mijania obowiązkowo przez cały rok przez 24h.
Dodatkowe wymagania
Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:
- apteczkę,
- gaśnicę,
- trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą – dwa trójkąty),
- linkę holowniczą,
- komplet zapasowych żarówek.
Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą: kamizelka odblaskowa oraz zabezpieczenie antywłamaniowe.
Warto również pamiętać o wymaganiach dotyczących opon: letnie z bieżnikiem min. 1,6 mm i zimowe (w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia) z bieżnikiem min. 4 mm. Dozwolone jest używanie łańcuchów, ale stosowanie opon okolcowanych jest zakazane.
Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.
Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie
Przy wjeździe do Bośni i Hercegowiny potrzebne Ci będą:
- dokument potwierdzający Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport, ważne jeszcze minimum 3 miesiące ponad planowany termin wyjazdu z Bośni. Obywatele UE mogą przekraczać granicę tylko na dowodzie osobistym, może się to jednak wiązać z pewnymi utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.
- prawo jazdy – międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane.
- istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 75 euro na każdy dzień pobytu. Warto mieć ewentualnie kartę płatniczą lub kredytową.
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu,
- ubezpieczenie pojazdu – OC,
- Zielona Karta – konieczna także w przypadku tranzytu przez terytorium Bośni i Hercegowiny na odcinku 15 km w Neum,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku angielskim.
Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Autostrady, drogi płatne
W Bośni istnieją 2 odcinki płatnych autostrad: Zenica – Sarajevo (6 km) i Gradiška – Banja Luka (2 km).
Bezpieczeństwo / Kultura jazdy
Alkohol
Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila.
Telefon
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci
Zakaz przewożenia dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie są zabezpieczone odpowiednim do ich wzrostu urządzeniem zabezpieczającym.
Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów
Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania) i dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).
Dodatkowe informacje / Ciekawostki
Przed podróżą
Upewnij się także czy dokument tożsamości, którym zamierzasz legitymować się na granicy, nie był uprzednio zgłoszony jako zagubiony lub ukradziony, ponieważ automatycznie figuruje on na liście INTERPOLU i przy kontroli granicznej może zostać Ci odebrany, powodując lawinę problemów.
Niebezpieczne pobocza
W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi (czerwone tabliczki PAZI MINE).
Wwóz i wywóz środków finansowych
W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2.500 euro. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.
Nie daj się okraść
Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy:
- wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów,
- wystrzegać się parkowania przez dłuższy czas samochodu w miejscach ogólnie dostępnych i pozostawiać w nim wartościowych przedmiotów, jak torby, plecaki, sprzęt elektroniczny.
Zdarzające się kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych. Na posterunkach policji należy liczyć się z opieszałą obsługą, najlepiej przyjść z osobą komunikującą się w języku lokalnym. Rzadko są wystawiane od ręki protokoły ze zgłoszenia kradzieży – a protokół z policji jest niezbędny podczas zgłaszania kradzieży czy to dowodu osobistego czy paszportu w urzędzie konsularnym.
Tankowanie
Sieć stacji benzynowych nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów paliwa np. Energopetrol (EP), INA, OMV, PETROL.
Podsumowanie
Podczas podróży po Bośni i Hercegowinie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować ostrożność poruszając się po wąskich górskich drogach. Pamiętaj też o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą opuszczanie pojazdu na poboczach dróg i poruszanie się poza wyznaczonymi trasami - miny, które są pozostałością działań wojennych w tym rejonie stwarzają duże zagrożenie. Mieszkańcy na ogół są przyjaźnie nastwieni do cudzoziemców – najlepiej jednak unikać rozmów z miejscowymi na tematy historyczne, polityczne i religijne.
Ważne telefony
- 00387 33 290 500 - Ambasada RP w Sarajewie
- 387 33 290 503 – Konsulat RP w Sarajewie
- 00387 61 899 974 - Telefon alarmowy Wydziału Konsularnego (tylko wypadki nadzwyczajne)
- 1282 lub +387 33 1282 - Pomoc drogowa świadczona przez Bosnian Herzegovinian Automobile Club czynny 24h
- 122 -Policja
- 123 - Straż Pożarna
- 124 - Pogotowie Ratunkowe: Sarajewo
Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl