Pixel

Belgia to głównie ośrodki miejskie. Blisko 95 % populacji mieszka w miastach. Poza stolicą warto odwiedzić Brugię, Antwerpię oraz Gandawę.

Bruksela zajmuje niezwykle ważne miejsce na mapie Europy, gdyż mieści się tutaj siedziba NATO oraz Parlament Europejski. Poza tym miasto posiada bogatą ofertę turystyczną – od słynnego Grand Place, poprzez liczne zabytki architektury, w tym pałace królewskie i przepiękne kościoły, po liczne parki. Liczne kawiarenki wśród krętych uliczek tworzą niepowtarzalny klimat.

Wizytówkami Belgii są wyroby koronkarskie, piwo oraz czekolada. Walory smakowe belgijskiej czekolady doceniają smakosze na całym świecie. W Belgii, którą nie bez powodu nazywa się „pralinkowym królestwem”, istnieje wiele sklepów zajmujących się wyłącznie sprzedażą czekolad. Koniecznie trzeba też spróbować sprzedawanych w małych kioskach na ulicach - frituur, czyli kruchych i pachnących frytek, gdyż to właśnie w Belgii przyrządzono je po raz pierwszy.

Informacje ogólne

W Belgii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje  generalna zasada pierwszeństwa pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. Wyjątki od tej zasady są sygnalizowane odpowiednimi znakami drogowymi. Szczególną ostrożność zachowaj w centrach miast, na krętych i wąskich uliczkach. Zwracaj też uwagę na rowerzystów, których na belgijskich drogach jest dość sporo.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej dozwolona prędkość wynosi:

Pasy

Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.

Światła

Obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok.

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą:

Profil rzeźby bieżnika opon to min. 1,6 mm w oponach letnich i 4 mm w przypadku zimówek.

Ponadto jeżeli podróżujemy z przyczepą i jest ona szersza od pojazdu ciągnącego, nasz pojazd  musi posiadać dodatkowe lusterka boczne.

Dozwolone jest używanie łańcuchów śniegowych, jeżeli warstwa śniegu lub lodu znajduje się na drodze.

Używanie opon okolcowanych jest dozwolone w okresie od 1 listopada do 31 marca przez samochody do 3,5t. Jeżeli używamy opon okolcowanych to powinniśmy ich używać na wszystkich kołach. Wymagane jest posiadanie naklejki z tyłu pojazdu z informującą o używaniu opon okolcowanych. Jeżeli pojazd ciągnący przyczepę posiada opony okolcowane, to przyczepa powinna być również w takie opony wyposażona.

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Belgii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, zwłaszcza, że nawet posiadając kartę EKUZ w przypadku korzystania z usług opieki medycznej będziemy musieli pokryć część kosztów leczenia i usług medycznych. Jednak zgodnie z prawem belgijskim najpierw pokrywamy koszty świadczeń medycznych w całości, by następnie ubiegać się o ich refundację w miejscowej, belgijskiej kasie chorych lub już po powrocie do kraju, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, oddziale NFZ. W obu przypadkach należy przedstawić oryginały wszystkich rachunków, dowodów zapłaty, kserokopie recept itp. Przy czym zwrot kosztów obejmuje tylko część kosztów, pomniejszonych o tzw. udział własny pacjenta. Pacjent sam opłaca koszty transportu sanitarnego na terenie Belgii, jak również z Belgii do Polski.

Autostrady, drogi płatne

Belgia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć drogowych połączeń. Korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Liefkenhoek (połączenie drogowe pod rzeką Scheldt k/Antwerpii).

Dotychczasowy system eurowiniet zastąpił satelitarny system opłat viapass. Objęte są nim wszystkie belgijskie i zagraniczne pojazdy pow. 3.5 tony przemieszczające się po autostradach oraz drogach krajowych i lokalnych. Pojazd musi być wyposażony w odpowiednią jednostkę pokładową "OBU" czyli "On Board Unit". Urządzenie wykrywa długość i szerokość geograficzną pozycji pojazdu za pomocą satelitów i dopasowuje do map cyfrowych, aby można było obliczyć należną kwotę opłat. Stałe i mobilne kontrole mogą być prowadzone na terenie całego kraju.

Opłatą w systemie viapass nie są objęte m.in. pojazdy służące do przewozów turystycznych: autobusy, samochody osobowe ciągnące przyczepę, gdy zespół pojazdów przekracza wagę 3,5 t, czy samochody kempingowe.

Masz bardziej szczegółowe pytania? Wyczerpującą informację w języku angielskim na temat systemu viapass znajdziesz tutaj: Viapass for Heavy Goods Vehicles lub w dziale aktualności.

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. 

Telefon

Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 

Dzieci

Dzieci do lat 3 muszą podróżować z wykorzystaniem atestowanych urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. Dzieci pomiędzy 3 a 12 rokiem życia mogą poróżować korzystając z odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi. W wypadku przewożenia dziecka z przodu, należy dezaktywować poduszkę powietrzną, o ile pojazd jest w nią wyposażony. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi obwarowaniami dotyczącymi wyposażenia pojazdu (zob. punkt Dodatkowe wymagania).

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Mandaty

Mandaty trzeba opłacać na miejscu gotówką. Wszystko to pod rygorem unieruchomienia pojazdu aż do czasu wniesienia opłaty. Odmowa zapłaty pociąga za sobą dodatkowe koszty przymusowego parkowania na parkingu policyjnym.

Kary za przekroczenie prędkości wynoszą od ok. 140 do 400 EUR. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/h, a w obszarze zabudowanym o 30 km/h, może być też powodem zatrzymania prawa jazdy.  

Szczególnie dokładnie sprawdzane są dokumenty samochodów ciężarowych i ich kierowców, a niedopełnienie jakichkolwiek formalności (zwłaszcza przekroczenie limitów czasu jazdy, usterki bądź nieprawidłowości w tachografach, brak winietek opłaty drogowej) karane jest bardzo wysokimi mandatami, sięgającymi niekiedy kilku tysięcy euro.

Meldunek

W celach turystycznych na terenie Belgii można przebywać maksymalnie 90 dni. Jednak zgodnie z prawem pobyt powyżej 10 dni w jednym miejscu należy zgłosić  w urzędzie gminy miejsca zamieszkania - nie dotyczy to osób przebywających w hotelach, pensjonatach, więzieniach, szpitalach, gdyż wtedy meldunku dokonuje administracja tych zakładów.

Przestępczość
Zagrożenie przestępczością w Belgii jest duże. Plagą są kradzieże kieszonkowe lub bagaży podręcznych, a także włamania do samochodów i kradzieże pozostawianych tam rzeczy. Dotyczy to głównie dużych miast, zwłaszcza Brukseli i Antwerpii. W związku ze wzrastającym zagrożeniem terrorystycznym na świecie należy liczyć się z możliwością wystąpienia zamachów, zwłaszcza w Brukseli, która jest siedzibą wielu instytucji międzynarodowych, w tym NATO i UE.

Podsumowanie

Podróżowanie po Belgii samochodem, z racji dobrze utrzymanej gęstej sieci dróg, może sprawić sporą przyjemność. Przestrzegaj jednak ograniczeń prędkości, parkuj tylko w dozwolonych miejscach, by  mandat nie uszczuplił wakacyjnego budżetu. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl