Pixel

Nie ma chyba osoby, która nie zachwycałaby się wiedeńską architekturą, Alpami czy pieczonymi kasztanami. A to nie koniec miłych niespodzianek, jakie czekają po przekroczeniu austriackiej granicy. Miejscowa ludność jest bardzo przyjazna i lubi świętować. Warunki do aktywnego wypoczynku, a zatem jazdy na nartach czy na rowerze, wspinaczki, spacerów są znakomite. Całości dopełnia wyrafinowana kuchnia, w której królują słodkości zrobione przez mistrzów cukiernictwa. 

Informacje ogólne

Austria ze względu na swoje położenie i mocno rozwinietą sieć autostrad jest popularnym krajem tranzytowym. Przejeżdżając przez jej teren, warto ściśle stosować się do przepisów ruchu drogowego. Policja jest bowiem bardzo skrupulatna, a mandaty za wykroczenia dość surowe. Na austriackich drogach czekają też miłe niespodzianki, przede wszystkim wysoka kultura jazdy lokalnych kierowców, dzięki której przyjemność z podróżowania będzie jeszcze większa. 

Prędkość

Pasy

Pasy bezpieczeństwa obowiązują wszystkich podróżujących w samochodzie. 

Światła

Obowiązkowe są w nocy. W dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe. 

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Austrii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. 

Autostrady, drogi płatne

Autostrady są płatne. Należy zakupić nalepkę, tzw. winietę, i nakleić ją na przedniej szybie pojazdu. Cena jest uzależniona od kategorii samochodu. Winietę zakupić można na stacji paliw lub przejściu granicznym. Płatne są dodatkowo także niektóre tunele i odcinki autostrad, jak również drogi alpejskie. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,49 promila. Mandat za przekroczenie przepisu wynosi od 135 Euro do 6000 Euro. Istnieje ryzyko odebrania prawa jazdy. 

Telefon

Używać można tylko telefonu z zestawem głośnomówiącym.

Dzieci

Dzieci do 150 cm wzrostu i 14 roku życia bez specjalnego zabezpieczenia nie mogą jeździć na przednim siedzeniu. Dzieci powyżej 14 roku życia o wzroście mniejszym niż 150 cm mogą używać pasów bezpieczeństwa bez siedziska, o ile pasy nie przebiegają na linii gardła. 

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Obowiązek posiadania dodatkowych lusterek bocznych, jeśli przyczepa jest szersza od pojazdu, oraz trójkąta ostrzegawczego. 

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

Na desce rozdzielczej nie można mieć zamontowanych kamer.

W większych miastach występują specjalne niebieskie strefy parkowania. Postój w tych miejscach nie może przekroczyć 1,5h - 3h. Miejsca są płatne.

W przypadku wszelkich mandatów funkcjonariusz policji może zatrzymać nasze dobra osobiste o wartości wymierzonej kaucji.

Dla cudzoziemców wprowadzono tzw. żółte kartki. Ich trzykrotne otrzymanie może spowodować zakaz poruszania się po terenie Austrii przez okres minimum 3 miesięcy. 

Podsumowanie

Austria ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad, a miejscowi kierowcy robią wrażenie na turystach wysoką kulturą jazdy. Przyjemność z podróżowania przez kraj będący rajem dla narciarzy jest zatem spora. Pod jednym warunkiem: że będziemy przestrzegać przepisów. Austriacka policja przywiązuje bowiem ogromną wagę do stanu technicznego pojazdów i bardzo lubi zatrzymywać turystów. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl