Pixel

Wakacje w Albanii stają się coraz popularniejsze. I trudno sie temu dziwić. Kraj nadal ma w sobie coś dzikiego, naturalnego, tajemniczego, co sprawia, że jest idealnym miejscem na odpoczynek i naładowanie baterii na cały rok. Zachwyca bajecznymi, czystymi plażami, malowniczymi, górskimi widokami i zabytkami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Albańczycy są bardzo gościnni i otwarci, a ceny pobytu stosunkowo niskie. 

 

Informacje ogólne

Wybierając się do Albanii, warto pamiętać, że obowiązują w niej jedne z najniższych ograniczeń prędkości. Zważywszy jednak na stan dróg, nie są one bezzasadne. Nawet jeśli będziemy się poruszać drogą z odnowioną nawierzchnią, których w Albanii jest coraz więcej, mogą na nas czekać niemiłe niespodzianki, takie jak niezabezpieczone studzienki kanalizacyjne.

Prędkość

Pasy

Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Dotyczy to wszystkich pasażerów pojazdu.

Światła

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi oraz w tunelach.    

Dodatkowe wymagania

Do wyposażenia obowiązkowego zaliczamy:

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należą gaśnica i linka holownicza. Dodatkowo ze względu na rzadko spotykane serwisy samochodowe, zaleca się wożenie podstawowych narzędzi i części wymiennych. 

Potrzebne dokumenty / Ubezpieczenie

Przy wjeździe do Albanii potrzebne Ci będą:

Warto również pamiętać o ubezpieczeniu od NNW oraz dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Autostrady, drogi płatne

Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych, ani opłat za poruszanie się miejscowymi drogami. 

Bezpieczeństwo / Kultura jazdy

Alkohol

W przypadku zatrzymania przez policję limit alkoholu we krwi wynosi 0,01 promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest mandatem w wysokości od 10 000 do 40 000 ALL i/lub zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy, a w przypadku recydywy na okres do 2 lat.

Telefon

Podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej w trakcie jazdy należy używać zestawu głośnomówiącego lub specjalnej słuchawki.

Dzieci

Dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu muszą być zabezpieczone odpowiednim do ich rozmiarów urządzeniem zabezpieczającym.

Jazda z przyczepą i przewożenie większych gabarytów

Jazda z przyczepą wiąże się z pewnymi dodatkowymi obwarowaniami. Dotyczy to w szczególności dopuszczalnej prędkości jazdy (zob. punkt Informacje ogólne).

Dodatkowe informacje / Ciekawostki

W Albanii zaleca się ogromną ostrożność i ograniczone zaufanie wobec sygnalizacji świetlnej, na którą miejscowi kierowcy rzadko zwracają uwagę. Narzędziem sygnalizującym planowany przez kierowcę manewr jest najczęściej klakson. Służy on również do pozdrawiania oraz wyrażania frustracji zachowaniem innych kierowców. Ze względu na zły stan techniczny albańskich pojazdów i częsty brak oświetlenia, zalecamy szczególną uwagę podczas jazdy w nocy. Zwłaszcza że rowerzyści - podobnie jak pojazdy - również bywają niewidoczni na drodze. 

Podsumowanie

Poruszając się po albańskich drogach, warto być maksymalnie skupionym i ostrożnym. Po pierwsze, ze wzgledu na stan dróg. Po drugie, z powodu trudnych do przewidzenia zachowań kierowców. Początkowe zaskoczenie dość szybko jednak mija, a do miejscowego sposobu jazdy i posługiwania się klaksonem łatwo się przyzwyczaić. Coraz bardziej zauważalna jest także poprawa stanu dróg oraz infrastruktury hotelowej. Albania staje się krajem otwartym i przyjaznym dla turystów, choć równocześnie - i to jest w niej najpiękniejsze - wciąż jeszcze można w niej znaleźć miejsca dziewicze i rzadko odwiedzane. 

Ważne telefony

Chcesz coś dodać lub poinformować nas o czymś? Napisz do nas: kontakt@autempoeuropie.pl