Pixel

Zasady odbioru karnetów TIR w tureckich urzędach celnych

Turcja

Zasady odbioru karnetów TIR w tureckich urzędach celnych

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) wydała pismo z wyjaśnieniem procedury zwrotów karnetów TIR w urzędach celnych na terenie Turcji.

Zamknięcie procedury TIR podczas kursów do Turcji wiązało się dotąd z zatrzymaniem karnetów w urzędzie celnym. Wypełnione karnety nie były bezpośrednio zwracane przewoźnikom, lecz wysyłane pocztą. W ten sposób przewoźnicy niejednokrotnie byli zmuszeni nawet do kilkumiesięcznego oczekiwania na odbiór karnetu i zakończenie formalności. Pismo IRU wyjaśnia sposób przyspieszenia całego procesu.

Co należy zrobić, jeśli tureccy celnicy nie wydadzą kierowcy wypełnionego karnetu TIR? Kierowca powinien zwrócić się do urzędu celnego z prośbą o wydanie odrywanej części tylnej strony okładki, odpowiednio ostemplowanej i podpisanej przez celnika. Kolejny krok to wypełnienie i złożenie dokumentu "Deklaracja utraty karnetu TIR" do Zrzeszenia Przewoźników Drogowych „BAMAP”, zgodnie z rozdziałem 9 Instrukcji dla posiadacza karnetu TIR.

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności