Pixel

Poradnik kibica – jak się przygotować do wyjazdu do Rosji?

Poradnik kibica – jak się przygotować do wyjazdu do Rosji?

Zbliża się jedno z największych świąt kibiców piłki nożnej – Mistrzostwa Świata. Organizatorem tegorocznego turnieju jest Rosja, kraj pod wieloma względami odstający od norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Aby komfortowo i bez przeszkód móc przeżywać piłkarskie emocje na rosyjskich stadionach, należy więc odpowiednio przygotować się do podróży. Poniżej znajdziesz m. in. praktyczne wskazówki na temat wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej, informacje o ruchu drogowym w Rosji oraz listę dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy.

 

Wjazd na teren Rosji

Rosja chociaż leży częściowo w Europie, do Unii Europejskiej nie należy. Dlatego też zasady wjazdu do tego kraju wyglądają inaczej niż w przypadku państw członkowskich.

Prawo jazdy

Planując dłuższy pobyt w Rosji, zaleca się wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. W przypadku wizyty kilkudniowej w zupełności wystarczy prawo jazdy wydane przez państwo będące członkiem UE. Zaleca się jednak posiadanie jego oficjalnego tłumaczenia na język rosyjski, bowiem zdarza się, iż miejscowi funkcjonariusze milicji nie znają alfabetu łacińskiego i mogą kwestionować przedstawiony dokument.

Dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu

Kolejna dość oczywista rzecz. Sytuacja komplikuje się, jeśli w dowodzie rejestracyjnym znajdują się inne dane osobowe niż w prawie jazdy kierującego pojazdem. Jeśli podróżujesz nieswoim samochodem, niezbędne jest upoważnienie na użytkowanie pojazdu, czyli pisemna zgoda właściciela pojazdu lub firmy leasingowej przetłumaczone na język rosyjski i poświadczone notarialnie.

Paszport

Do wjazdu do Rosji, tak jak w przypadku innych państw spoza Uni Europejskiej, potrzebny będzie paszport. Musi być on ważny minimum pół roku (180 dni) licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji.

Wiza

Obcokrajowcy chcący dostać się na terytorium Rosji, zobowiązani są posiadać ważną wizę. Jeśli natomiast posiadasz kartę FAN ID, wystarczy, że będziesz miał ją przy sobie wraz z biletem na mecz. Wówczas nie musisz wyrabiać wizy.

Ubezpieczenie

Rosja jest krajem korzystającym z systemu Zielonej Karty, potwierdzającej posiadanie ubezpieczenia OC pojazdu. Jednakże władze rosyjskie zalecają wykupienie na granicznym przejściu drogowym, krótkoterminowego (15-dniowego) ubezpieczenia komunikacyjnego.

Niezbędne jest także ubezpieczenie zdrowotne na kwotę minimum €30 000 ważne w całej Rosji na okres planowanego pobytu. Warto rozpatrzyć również wykupienie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (przezorny zawsze ubezpieczony!).

Karta migracyjna

Każda osoba przekraczająca granicę Rosyjską musi posiadać kartę migracyjną. Jest to jeden z niezbędnych dokumentów, potwierdzających legalność przebywania na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wyjeżdżając kartę należy zwrócić przy przejściu granicznym. W razie zgubienia karty, trzeba niezwłocznie zgłosić się do UMVD (tj. lokalny oddział Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ds. migracji) w ciągu 3 dni.

Odprawa celna

Pamiętaj również, aby w rosyjskiej części przejścia granicznego, po odprawie paszportowej, wypełnić jednorazowe zezwolenie na czasową odprawę celną pojazdu (tzw. „vremennyj vvoz").

Obowiązek zameldowania

W okresie od 25 maja do 25 lipca 2018 roku władze rosyjskie wprowadziły obowiązek zameldowania obcokrajowców na terytorium miast Wołgogradu, Jekaterynburga, Kazania, Kaliningradu, Moskwy, Niżnego Nowgorodu, Rostowa nad Donem, Samary, Sankt Petersburga, Sarańska i Soczi we właściwym organie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zameldowania należy dokonać w ciągu jednej doby od przybycia. W pozostałych częściach Federacji Rosyjskiej rejestracja odbywa się na zasadach ogólnych tj. w ciągu 7 dni roboczych.

 

Informacje ogólne dla kierowców

Rosja w wymiarze symbolicznym to doskonałe miejsce na rozegranie Mundialu. W końcu jest to największe pod względem terytorium państwo świata, położone na terenie dwóch kontynentów – Azji i Europy, oblane przez aż 13 mórz. To tutaj znajduje się najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, czyli Bajkał. Państwo fascynujące - jednak dla wielu Europejczyków odległe i wciąż nieznane. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że Rosja nie należy do Unii Europejskiej. Z tego względu przed każdą podróżą do Rosji – zarówno jednodniowym wyjazdem na mecz, jak i dłuższym pobytem – należy dokładnie zapoznać się z przepisami panującymi na terenie tego kraju.

Drogi

Większość kierowców zna rosyjskie drogi głównie z opowiadań lub filmików w sieci. W rzeczywistości jakość ulic w większych miastach, jak Moskwa czy Petersburg, nie odbiega od europejskich standardów, natomiast poza terenem zabudowanym sytuacja często wygląda zgoła inaczej. W Rosji nawet na autostradach można spotkać się z drogami całkowicie pozbawionymi utwardzonej powierzchni, co w okresie zimowych roztopów oraz jesiennych ulew znacznie utrudnia poruszanie się samochodów.

Nowością dla wielu osób spoza granic Rosji może okazać się kultura jazdy tamtejszych kierowców… lub raczej jej brak. Kierowcy jeżdżą agresywnie, zwłaszcza w zatłoczonej moskiewskiej metropolii. Rosyjscy kierowcy TIR-ów często nie zachowują należytej ostrożności na drogach, a ich niebezpieczne manewry uwieczniane przez innych kierowców na filmach wideo nierzadko trafiają do Internetu. Dlatego zalecamy podwójną czujność i ograniczenie wzajemnego zaufania na drodze.

Prędkość

Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, to dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h. Na drogach poza miastem można poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h. Limit na autostradach wynosi 110 km/h.

Na terenie obwodu kaliningradzkiego sprawa wygląda inaczej. Kierowcy mogą poruszać się z prędkością 40 km/h w terenie zabudowanym i 70km/h w terenie niezabudowanym.

Jeśli wybierasz się do Rosji samochodem z przyczepą, obowiązują Cię limity: 70 km/h w mieście i 90 km/h poza miastem.

Należy również pamiętać, że powyższe limity dotyczą wyłącznie „doświadczonych kierowców”, którzy posiadają prawo jazdy od minimum 2 lat. Wszystkie osoby niespełniające tego kryterium według rosyjskiego prawa traktowane są jako młodzi kierowcy i po drogach ekspresowych czy krajowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością wynoszącą 70 km/h.

Pasy bezpieczeństwa

Jeśli w samochodzie znajdują się pasy bezpieczeństwa, należy ich używać. Zasada ta dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Jeśli dany model samochodu nie posiada pasów na tylnych siedzeniach, pasażerowie podróżujący na tych miejscach nie zostaną ukarani za brak zapiętych pasów.

Światła

Na terenie Federacji Rosyjskiej obowiązuje nakaz używania świateł mijania lub świateł dziennych poza terenem zabudowanym 24h na dobę przez cały rok. W terenie zabudowanym wieczorem i w nocy należy używać świateł postojowych.

Wyposażenie obowiązkowe

Do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu na terenie Rosji należą:

  • apteczka,

  • gaśnica,

  • trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą - dwa trójkąty),

  • komplet zapasowych żarówek.

Do elementów zalecanych, ale nie obowiązkowych, należy kamizelka odblaskowa.

 

Dodatkowe wskazówki

Rosja jest coraz częściej wybierana jako kierunek wakacyjnych podróży. Mimo to, na turystów czeka tam wiele „pułapek”. Warto się na nie przygotować, by w pełni cieszyć się urlopem w tym osobliwym państwie.

Parkingi

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na miejsce parkowania samochodu. W Rosji dość często zdarzają się kradzieże wartościowych rzeczy oraz tablic rejestracyjnych, bez których poruszanie się po publicznych drogach jest nielegalne. Dlatego lepiej nie pozostawiać samochodu bez opieki na dłuższy czas. Zalecamy również zostawiać auto wyłącznie na strzeżonych parkingach.

Stacje paliwowe

Tankując na terenie Rosji, należy unikać niemarkowych stacji. Kuszą one kierowców bardzo niskimi cenami, jednakże cena idzie w parze z niską jakością benzyny. Nawet niewielka jej ilość może wyrządzić duże szkody w silnikach (szczególnie w nowszych modelach samochodów), a warto wspomnieć, że w Rosji niełatwo jest znaleźć autoryzowane serwisy.

Uwaga na objazdy

Na drogach prowadzących przez las można napotkać prowokacje w iście filmowym stylu. Scenariusz zazwyczaj wygląda podobnie: bezbronna osoba (najczęściej kobieta), stojąca przy samochodzie z włączonymi światłami awaryjnymi, prosi o pomoc w wymianie koła lub innej części samochodu. Rycerskość w takiej sytuacji w najlepszym wypadku może skończyć się kradzieżą auta. Na terenie Rosji działa wiele grup przestępczych, nastawionych na okradanie i wyłudzanie pieniędzy od turystów, dlatego decydując się na przejazd mniej zatłoczonymi drogami bocznymi w celu uniknięcia korków, należy zachować wzmożoną czujność i ostrożnie reagować w sytuacjach podobnych do opisanych wyżej.

Najczęstsze przewinienia turystów

Nawet przy korzystaniu z dróg publicznych w Rosji nie można pozwolić sobie nawet na chwilę rozkojarzenia,. Służby mundurowe surowo karzą za wykroczenia na drodze, a dla turystów nie ma taryfy ulgowej. Do najczęstszych przewinień popełnianych przez obcokrajowców należą między innymi: niezachowanie bezpiecznej odległości od samochodu poprzedzającego, wyprzedzanie prawym pasem i prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy (dopuszczalne jest korzystanie z zestawów głośno-mówiących).

Jazda na podwójnym gazie

Rosyjska policja dokładnie bada stan trzeźwości osób kierujących pojazdem. Alkomat zawsze musi wskazywać na zerową zawartość alkoholu we krwi kierowcy, w przeciwnym wypadku może zapłacić grzywnę w wysokości nawet 30 tys. rubli (10 tys. zł). W najgorszym wypadku karę stanowi odebranie prawa jazdy lub/i pozbawienie osoby nietrzeźwej wolności.

Zagrożenie atakami terrorystycznymi

Z racji na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbywać się będą w dniach od 14.06 – 15.07, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wyklucza możliwości wystąpienia zamachów terrorystycznych. Szczególną uwagę należy zachować w okolicach stadionów, stref kibica i środkach komunikacji publicznej (zwłaszcza w miastach, w których rozgrywane będą mecze piłkarskie).

Państwa Unii Europejskiej nie uznają aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Odradzamy wybieranie się w tamte rejony Ukrainy, gdyż bezprawne działania Rosji uniemożliwiają udzielenie pomocy konsularnej przebywającym tam obywatelom UE.

Numery alarmowe:

  • 101* Straż pożarna

  • 102* Policja

  • 103* Pogotowie ratunkowe

  • 112 – ogólnoeuropejski numer alarmowy

 

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności