Pixel

7 europejskich jarmarków Bożonarodzeniowych, które warto odwiedzić!

7 europejskich jarmarków Bożonarodzeniowych, które warto odwiedzić!

Zima to nie tylko błoto, mróz i poranne rytuały związane z odśnieżaniem samochodu. To także Święta, na które – nie oszukujmy się – czekamy od wakacji, aby spędzić więcej czasu z rodziną i naładować akumulatory przez Nowym Rokiem. Nie ma lepszych miejsc, aby poczuć świąteczną atmosferę, niż bożonarodzeniowe jarmarki. Przedstawiamy listę 7 miast w Europie, w których spędzicie ten wyjątkowy czas w magicznej atmosferze.

1. Praga

Czesi w okresie świątecznym nie szukają półśrodków. W Pradze znajdziemy 2 duże bożonarodzeniowe jarmarki z gęsto upchanymi budkami z drewna. Jeden znajduje się na Placu Wacława, a drugi w Starym Mieście. Oba te miejsca dzieli zaledwie 5-minutowy spacer, więc nie można narzekać na niewielką przestrzeń. Jarmark w Pradze wyróżnia się wszechogarniającym zapachem klobásy, czyli czeskiej kiełbasy, którą najlepiej spożywać wraz z lokalnym piwem. Punktem centralnym jarmarku jest oczywiście olbrzymia choinka na rynku w Starym Mieście.

2. Wiedeń

Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Austrii odbył się w 1298 roku. Dziś miasto oferuje aż 20 różnych wydarzeń do wyboru. Będąc w Wiedniu kieruj się w stronę ratusza. Jarmarku nie da się nie zauważyć: wystawia się tu ponad 150 straganów, na których znajduje się dosłownie wszystko! Warto wybrać się tam całą rodziną, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie. Dzień można zacząć od przejażdżki reniferem dla dzieci, a następnie wypożyczyć łyżwy i udać się na lodowisko będące częścią jarmarku. Dla głodnych znajdzie się wiele potraw, z których warto wyróżnić kiszone austriackie kiełbasy. Po posiłku można zwiedzić resztę straganów i zakończyć spacer przy klasycznej Szopce Bożonarodzeniowej.

3. Florencja

Florencja bierze udział w wyścigu o tytuł „prawdziwego” miasta zakochanych i z pewnością niewielu z Was sądziło, że może także powalczyć w kategorii najpiękniejszego jarmarku Bożonarodzeniowego. Tymczasem w spektakularnym Piazza di Santa Croce znajdziecie niepowtarzalną atmosferę. Wszystko dzięki Bazylice Franciszkańskiej, stanowiącej tło dla ok. 50 boksów z różnymi (nie tylko włoskimi) przysmakami. Co roku 8 grudnia z okazji Święta Niepokalanego Poczęcia na Placu Głównym rozświetlana jest szopka i choinka. Trudno znaleźć miejsce, które lepiej oddaje świąteczny klimat. Co ciekawe, chociaż jest to włoski jarmark, to można tu znaleźć naleciałości z Niemiec. Miejcie oko na pierniki i strudle.

4. Berlin

Jeśli już mowa o naszych zachodnich sąsiadach, to chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Jarmarku Świątecznego w Berlinie. Miasto włożyło wiele wysiłku, aby odbudować swój wizerunek po ataku terrorystycznym w 2016 roku. W Berlinie jest przynajmniej kilka świątecznych jarmarków, lecz jeśli macie ograniczony czas i musicie zdecydować się na jeden, to sugerujemy udać się na Gendarmenmarkt. Imponująca architektura Katedry górująca nad drewnianymi chatkami, w których można zaopatrzyć się w regionalne produkty i grzane wino, tworzą wyjątkową atmosferę. Poza produktami spożywczymi, w namiotach można znaleźć liczne rękodzieła. Od ozdób świątecznych, przez obrazy, aż po drewniane rzeźby. Wieczorami natomiast odbywają się koncerty jazzowe i chóralne. Czy można lepiej spędzić zimowy wieczór?

5. Bruksela

Wspominając o koncertach nie sposób ominąć Brukseli. W stolicy Europy obok tradycyjnego świątecznego jarmarku organizowane są tzw. „Zimowe cuda” („Winter Wonders”), będące niejako zimowym festiwalem. Imponujący obszar rozciąga się na Bourse, Plac de la Monnaine, Wielki Plac, Plac Świętej Katarzyny i Targ Rybny. Na tej powierzchni znajdziemy aż 200 drewnianych budek serwujących m.in. belgijskie piwo i gofry, lodowisko, diabelski młyn i oczywiście ogromną choinkę, przy której organizowane są cykliczne pokazy świateł. Teren Jarmarku jest tak rozległy, że organizowane są wycieczki w języku angielskim z przewodnikiem.

6. Kraków

Każdemu, kto jak Frank Sinatra marzy o białych Świętach, polecamy udać się na Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Możecie się tam spodziewać niskiej temperatury oraz śniegu, który spoczywając na dachach drewnianych chat tworzy niepowtarzalny klimat. Chyba nie musimy dodawać, że w takich okolicznościach grzaniec smakuje lepiej? Jarmark na Rynku Głównym w Krakowie ustępuje wielkością pozostałym europejskim miastom, lecz atmosfera jest tu po prostu magiczna. Grzaniec w kilku smakach, ręcznie malowane bombki choinkowe, prażone migdały, owoce w czekoladzie, narzędzia z czekolady i wiele, wiele więcej...Dodajmy, że zakupy robi się tu przy akompaniamencie śpiewanych na żywo, klasycznych kolęd. Nie ma w Europie drugiego miejsca, które w taki sposób nastraja do zbliżających się Świąt.

7. Sztokholm

Na koniec nietypowa propozycja surowych klimatów zimy. Od końca listopada, w każdy weekend plenerowe muzeum w skansenie na wyspie Djurgarden Sztokholmu zamienia się w Jarmark Świąteczny. Tym, co wyróżnia ten Jarmark od pozostałych, jest tradycyjne podejście do tematu. Oprócz stoisk z przysmakami, przyprawami, rękodziełami i świecami można tu znaleźć namioty rzemieślnicze, w których będziemy mogli stworzyć własne dekoracje świąteczne. Skansen jest także domem dla małego ZOO ze skandynawskimi zwierzętami, więc po tańcach wokół choinki możecie zrobić zakupy z reniferami.

Oczywiście, to tylko nasze propozycje. Piękne jarmarki bożonarodzeniowe zobaczycie także m.in. w Strasburgu, Edynburgu, Kopenhadze, Budapeszcie, Barcelonie, Birmingham i wielu innych miastach Starego Kontynentu. W każdym z tych miejsc poczujecie świąteczny klimat, a jeśli macie więcej wolnego czasu, spakujcie potrzebne rzeczy i wyruszcie w podróż autem po Europie. Wiemy, że to lubicie ;)

Jeśli chcesz uzupełnić powyższe informacje, skontaktuj się z nami poprzez fanpage: facebook.com/autempoeuropiepl lub wyślij wiadomość na adres: kontakt@autempoeuropie.pl

Serwis Autem po Europie dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje były rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym i aktualne. Autem po Europie nie może jednak zagwarantować, że każda informacja spełnia te warunki, dlatego zastrzegamy, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych informacji.

Więcej aktualności